Načítám ...

Absurdisté

Kdysi dávno byla většina Čechů Václavovi Havlovi vděčná a jeho osobu přijímala s úctou a respektem. Byl sympatický nejen svým neformálním a lidským vystupováním. Jeho role prezidenta nám, doma ani ve světě, ostudu nikdy nedělala, pomineme-li incident s krátkými nohavicemi u kalhot. Po jeho smrti se čím dál více krajanů přiklonilo na stranu těch, kteří o Havlových příznivcích mluví jako o „havlistech“ a snaží se najít co nejvíce kompromitujících informací z minulosti, aby mohli ukázat, jaký to byl darebák a hajzl, který si naši úctu rozhodně nezaslouží. Jeho památce tak žádná čest a havlisty nakopat do zadku! 

Takoví jsou bohužel Češi. Nevděční a náladoví. Rychle zapomínají a ještě rychleji se přidávají k pomluvám a veřejnému lynči. Snadno podlehnou většinovému názoru, aniž by věděli proč. Vezmou hanlivou informaci, která se jim často „jen“ líbí, aby ji mohli stokrát zopakovat, bez jednoho jediného ověření. Co internet přinese, to nám přece stačí, bez ohledu na zdroj či autora! Komu nebyl Havel nikdy sympatický, ten si vystačí s jakoukoliv špínou, která se objeví ve veřejném prostoru a rozhodně není důvod ještě něco ověřovat! 

Jsem přesvědčený, že přesně takový přístup uplatňujeme ve vztahu k jakémukoliv sdělení, které objevíme na internetu. Informace hodnotíme výhradně emocionálně a nikoliv do hloubky. Máme totiž pocit, že to naprosto stačí, aniž bychom hledali skutečnou pravdu. Naše teorie zní – skutečná pravda je rozpoznatelná intuicí a naší zkušeností a není nutné ji hledat jinde. Stačí přece naše dojmy! 

Zastávám názor, že v řadě případů je naše intuice a tzv. zdravý selský rozum rozhodující rozlišovací mechanismus pro běžné vnímání reality. Jenomže mediální svět tu skutečnou realitu velmi často upravuje a pokřivuje, abychom se přiklonili na tu či onu stranu zájmových skupin. Pak už nemáme většinou daleko k tomu, aby se z nás stali absurdisté! 

Je téměř jisté, většina z nás jsou absurdisté! Necháváme na sebe působit tolik webových článků, tolik videí na YT, že by byl zázrak, kdybychom, přinejmenším jednou jedinkrát, nepodlehli absurdní realitě. Na vině není naše hloupost, nebo snad naivita, ale stále rafinovanější způsob, jak manipulovat s informacemi. Jak umně kombinovat fakta s obyčejnou lží. A čím lepší v téhle oblasti jste, tím sledovanější obsah máte, protože žijeme ve světě, kde je stále více lidí frustrovaných z té všední a nudné reality, ve které tradiční média lžou a vlády jsou v područí mimozemských civilizací. Společně s konspirátory nadšeně objevujeme utajované souvislosti a nazýváme je fakta. Konečně je naše realita zajímavější! Konečně jsme to celé pozemské i nadpozemské dění prokoukli! 

A ve svém absurdním zápalu pro alternativní realitu dáváme prostor šamanům, osvíceným esoterikům, vědmám a jiným osobám, které pravě díky absurdistům našly díru na trhu a prodávají jim přesně to, po čem touží. V lepším případě důvěru v chemtrails, v horším případě nedůvěru ke klasické medicíně a lékařům. Neříkám, že bylinky jsou na nic, ale rozhodně vám nenahradí transplantaci orgánů, nebo výměnu poškozeného kloubu. Pokročilejší absurdisté však mají opačný názor a to mě trochu děsí. A děsí mě to zejména z toho důvodu, abych se jednou, ze strachu z nemocničního prostředí, neměl snahu přiklonit právě k jejich absurdním teoriím. Když jsme totiž ve strachu a ovládáni stresem či úzkostí, mnohem snadněji podlehneme jinému řešení – méně komplikovanému, psychicky méně náročnému a bezbolestnému. 

Kdyby měla klasická medicína trochu jinou reputaci a výrazně lepší přístup k pacientům, věřím, že by to mnoha absurdistům zachránilo nejen jejich úsudek, ale také zdraví. Věřím, že by pak MUDr. Šula, který vylákal statisíce z důvěřivých pacientů, neměl příliš velkou šanci na svůj odporný byznys, který velmi podrobně popsala např. Česká televize v pořadu Reportéři ČT – odkaz na článek zde. 

V jednom ze svých minulých podcastů jsem se s posluchači podělil o to, jak mi vadí, když herec Jaroslav Dušek právě tyto lidi popularizoval ve svém pořadu Duše K. Krátce na to mě jedna Duškova příznivkyně dokola obviňovala z toho, že jenom opakuji, co jsem zachytil na internetu a České televizi bych tolik věřit rozhodně nemusel. Má pravdu, nemusel. Neznám totiž osobně nikoho, kdo na MUDr. Šulu doplatil a vycházel jsem pouze z mediální reality. Připouštím rovněž, že je možná absurdní mít důvěru ve veřejnoprávní médium, než třeba v nějakou soukromou stanici, nebo dokonce YT kanál. Tak už to ale chodí – svoji důvěru svěřujeme tam, kde se nám to zdá důvěryhodné, což je bezesporu nanejvýše individuální rozhodnutí, ať už se zdá někomu absurdní více či méně. A proto se už tolik  nehněvám na ty, kteří volají: “Zasraní Havlisti!” Také oni mají právo mít důvěru ve svůj oblíbený dezinformační web či portál, kde mohou najít i to, co je zaručená pravda. 

Všichni jsme čas od času absurdisté a záleží pouze na obsahu, který konzumujeme, jak velkou míru absurdity v nás probudí. A proto bych rád závěrem připomněl nejznámější pravdy, které vyznávají králové všech absurdistů (seznam převzatý z článku Konspirační teorie na webu Sisyfos.cz):

 • Útoky na Světové obchodní centrum a budovu Pentagonu nemají na svědomí muslimští teroristé, ale buď americká vláda, Izrael nebo Ilumináti.
 • Monika Lewinská byla britská agentka, která dostala za úkol zničit Billa Clintona.
 • Princeznu Dianu nechala zavraždit britská tajná služba MI 5.
 • Sci-fi seriál Star Trek nechal natočit Vatikán, aby Američané konvertovali ke katolictví.
 • AIDS byl vytvořen v laboratořích a posléze pod záminkou očkování jím byli infikování američtí gayové. Podle jiné teorie zase chudí černoši v amerických ghettech.
 • Teroristické útoky v Londýně zorganizovala MI 5.
 • Teroristické útoky v Madridu zosnovali opoziční socialisté v čele s Josém Zapaterem, aby vyhráli volby.
 • Falešné kruhy v obilí vytváří tajné služby, aby diskreditovali ty skutečné vytvořené záhadnými silami.
 • Prezidenta J. F. Kenedyho nechala zavraždit buď CIA nebo KGB nebo mafie.
 • Vlnu cunami v roce 2004 vyvolaly pokusy USA nebo Indie za účelem vyzkoušet novou zbraň, případně stavební firmy, které chtěly vydělat na obnově zničených turistických komplexů.
 • Američané nikdy nepřistáli na Měsíci, stejně jako Gagarin nebyl prvním člověkem ve vesmíru. První ruský kosmonaut totiž při letu zahynul a proto vše sovětská vláda zatajila.
 • Vlády nechávají z letadel roztrušovat soli barya, aby zabránily globálnímu oteplování, tzv. chemtrails.
 • Američané uměle protahují války v Iráku a v Afghánistánu, aby na nich velké firmy dodávající zbraně a potraviny co nejvíce vydělaly.
 • Ilumináti se chystají na definitivní ovládnutí světa. Má jim k tomu dopomoci očipování veškeré světové populace. Aby lidé čipy přijali, bude jim namluveno, že se jedná o metodu jak bojovat s infekcemi a nemoci, přitom budou po implantování čipu dálkově ovládáni, pokud nebudou vládce světa poslouchat, čip je zabije.

Zdroj: vlastní, Sisyfos.cz Foto: pixabay.com

One thought on “Absurdisté

 1. Díky za povedený článek! Souhlasím s názorem, že mediální realita pokřivuje tu skutečnou a proto by se už ve školách měli tomuto tématu intenzivně věnovat – např. jak rozlišovat a třídit informace apod. Jenže to se asi jen tak nestane, protože systém potřebuje poslušné stádo! 🙁

Napsat komentář

YouTube player