Nebavím se o politice


Nechci se bavit se svými přáteli o politice. Politická debata vždycky rozděluje. A vůbec nejhorší je taková názorová výměna v hospodě. To se vždycky dají dohromady hlavy nejpřemýšlivějších štamgastů a pak to lítá! Kromě názorů občas letí i nějaký ten půllitr. “Tak tys volil ty Pirátí? Tys na Pirátí?! Já ti ukážu takový Pirátí, že se ti z toho hlava nevrátí!” 

Ti vzdělanější v botanice křičí: “Sežer listy konvalinek, ty zrůdo jedna!” Ti kultivovanější je zase doplňují výkřiky typu: “Jste jen nedůstojnými protivníky v této při!” Ale to už se Venca zvedá od stolu a jeho výraz ve tváři budí respekt! “Zavři tu hubu, nebo se ti přihodí něco nedůstojnýho, ty Pirátí!” 

Já to celé samozřejmě jen tiše pozoruji s dávám si setsakramentský pozor, aby mě netrefila nějaká ostrá věta! Koulím. Koulím očima nad tím, jak se lidi, díky politice, mění v nebezpečné jedince! A hospodský se snaží dolít všem co nejrychleji, aby nevzniklo podezření, že to celé vlastně zdržuje on! 

“Podívej, já tady zakroužkoval Špitálníkovou!” křičel Josef zoufale. “Jsi kabrňák! Tu tam potřebujou! Kdo by je pak jinej vošetřil?!” odpověděl Emil. Volby do jakéhokoliv parlamentu nejsou sranda. Je potřeba si udělat nějaký názor! “A furt lepší blbej názor, než žádnej!” Tohohle týpka s tímhle silným argumentem tu vidím poprvé. Počkat, to jsem vlastně já! 

“Kde máš ty hlasovací lístky?” ptala se stařenka starce. “Co to?” odpověděl stařec stařence. “Lístky!” zaburácela. Pak tahle dvojice odešla domů. Byl to nejstrašidelnější zážitek celého večera! Dokud si Filip nesmotal jointa z volební soupisky Pirátí. “Takhle se volí, vole! Takhle!” řehtal se u toho jako kůň. 

Nebavím se o politice. Vede to k ukvapeným závěrům, změně přístupu k určitým lidem, které byste bez politiky mohli mít dokonce i rádi! Vede to ke zbytečným zraněním, ale nepopírám, že také stavům euforie. 

Já vím, že úplně stejně se můžeme v hospodě pohádat o výsledcích ve sportu. Můžeme si rozbít držky prakticky kvůli čemukoliv. Ale přijde mi, že jenom ta politika za to v žádném případě nestojí. Oni si tam stejně vyžerou ty svoje diety, občas dají komentář k nějakému mediálně aktuálnímu tématu a tím to hasne. 

Politika nestojí za hádky, ale rozhodně bychom ji neměli ignorovat, přestože jí můžeme pohrdat. I když nám nepřijde smysluplné nic z toho, co většinou všichni populisticky nabízejí. Oni totiž rozhodují za nás. Ale my můžeme v těchto dnech rozhodnout o nich! Nenechme si tenhle okamžik vzít obavou, že se stejně nic nezmění. I kdyby nezměnilo, ten pocit, že jste ze své pozice udělali maximum, za to bezesporu stojí. Tečka. 

Zdroj: vlastní Foto: Pixabay.com, Pexels.com

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 1

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš