Kingdom Come Deliverance: A Woman’s Lot


Poslední DLC ke hře Kingdom Come Deliverance s názvem A Woman’s Lot už máme také v naší redakci dohrané a vy si nyní můžete přečíst krátkou recenzi konzolové verze, kterou jsem na Xboxu nainstaloval hned 11. června kdy vyšla. Cena 239,- Kč je za toto rozšíření více než přijatelná a rád bych hned úvodem předeslal, že jsem byl po dohrání s výsledkem opravdu spokojen!

Warhorse studio totiž udělalo skvělou a především důstojnou tečku za svým prvním velkým dílem a věřím, že potěšilo každého fanouška, včetně těch, kteří bublali nad řadou větších či menších chyb a nedostatků. S tímto DLC se navíc řadu z nich povedlo opravit. Tak například úkol pro Šarlatána v Ledečku, který mi v přídavku “Milostné dobrodružství bodrého rytíře Pana Jana Ptáčka” (naše recenze zde) nešel spustit už jsem si mohl užít! A dodávám, že to byla nejen fuška, ale taky zábava!

Ale teď už zpátky k samotnému Ženskému údělu, kde se příběh točí okolo Terezy a Johanky. Jako první jsem se rozhodl zahrát si questovou linii za Terezu, protože jsem předpokládal, že nebude v průběhu hraní dostupný návrat k postavě Jindřicha a chtěl jsem to mít “vyřízené přednostně”!

Skutečně se jednalo o samostatný úsek, omezený rovněž co do velikosti lokace kde se odehrává. Mapa vám tedy zobrazuje pouze bezprostřední okolí, které souvisí s aktivitou Terezy a jejího věrného společníka – čoklíka Fleka! Hrát za ženskou postavu mi nepřišlo nijak hrozné, přestože se v jiných hrách této možnosti vzdávám, pokud lze vybírat. V tomto případě vám pohled z první osoby stejně nenabídne rozptylování pohledem na ženské pozadí, takže nevadí!

Co je ovšem horší, nikoliv nelogické, že Tereza neoblékne žádné brnění, stejně jako nemá Jindřich možnost producírovat se v ženských šatech. S tím také souvisí trochu zhoršené podmínky v boji, kterému se ani v případě Terezy kupodivu nevyhnete. Na druhou stranu si tohle mlynářské děvče oblíbilo lukostřelbu a protože to není žádné motovidlo, nemusí být její snaha vypořádat se s nepřítelem, až tolik frustrující.

Příběh, který nás v těle Terezy vrátí do Skalice je bezesporu dojemným výletem za dřívějšími událostmi, kdy ještě Jindra obletoval Blanku a s dřevěným mečem si procvičoval budoucí statečnictví ve výběhu pro ovce. Tenhle návrat k postavám, kterých jsme si za jejich života v původní hře příliš neužili, má zvláštní kouzlo. Kromě Blanky se Tereza potkává také s Jindřichovými rodiči a kamarádkou Johankou, ke které se ještě DLC v několika napínavých úkolech vrací. Snad i proto bych doporučil hrát A Woman’s Lot právě v tomto pořadí.

Vesnický život je vykreslen téměř idylicky, dokud se nedostaví násilný vpád Kumánů. Ten moment, kdy se běžný všední den promění v noční můru, je vykreslen naprosto dokonale a vidíme, jakým utrpením si Tereza musela projít, než utekla do bezpečí. Tento způsob, jak si dramatické chvíle projít z jiné perspektivy, než tomu bylo v případě Jindřicha, značně obohacuje celý děj hry! Nehratelné animace a dlouhé dialogy celou atmosféru poutavě dokreslují. A to nemluvím o hudbě, která je opět úžasná!

Jan Valta vsadil tentokrát na minimalistické pojetí hudebního doprovodu, který skvěle koresponduje s vnitřními prožitky obou hlavních protagonistek – Terezy a Johanky. Křehké melodie tak dokreslují dvě odlišná vypravování o ženské statečnosti, odhodlání a samozřejmě také přirozeném půvabu. Díky, pane Valta za tuhle mimořádnou práci!

A teď už konečně k Johance, která pečuje v sázavském klášteře o raněné a vy se vrátíte, po samostatné kapitole s Terezou, zpátky do role Jindřicha. Johanka má zvláštní vidění a poprosí Jindru, aby ji pomohl zjistit, co na tom všem může být pravdy? I když nemusí tato část DLC působit ze začátku tolik dramaticky, dramatického vyvrcholení se bezesporu dočká a je jen na vás, s jakým konkrétním vyústěním to bude.

Za sebe mohu říci, že mi úkoly pro Johanku přišly jako dobrá spojnice mezi filmovými předěly. Zároveň poukazuje na děsivý přístup církve k “problematickým jevům” uvnitř křesťanské komunity té doby a sílu upřímné důvěry v DOBRO a LÁSKU. Připomíná, že nikdo není dokonalý ani bez viny, ale tím nejdůležitějším je určitá duchovní sebejistota i víra v odpuštění, která není založená na míře zakoupených odpustků, ale naší vlastní pokory.

Johanka ve svém příběhu ukazuje neuvěřitelnou oddanost své víře, ať už ji ostatní sdílí nebo ne, a moc se mi líbilo, že vy můžete, jako její dobrý přítel Jindřich, svůj názor vyjádřit. Ať už se však budete s Johankou v pohledu na její záležitosti rozcházet nebo nikoliv, stále tu bude přátelské pouto, které znamená mnohem víc, než absolutní názorová shoda. Rovina nezištné pomoci je zde hlavním poselstvím a proto si DLC A Woman’s Lot vážím ještě více!

Závěrem nesmím zapomenout na psího kamaráda, kterého si Jindřich může “vyzvednout” u Terezy a vývojáři jej slíbili již během kickstarterové kampaně. Vořech ovšem není pouze na okrasu. Umí hledat skryté poklady a dokonce také pomáhat v boji! Můžete mu dávat povely a zvyšovat nebo snižovat úroveň jeho poslušnosti. Psa je nutné také krmit a díky tomu nemáte pocit, že se vám jen něco neustále plete pod nohama, aniž by to, alespoň vzdáleně, připomínalo reálného čtyřnohého společníka!

Zdroj: vlastní Foto: Warhorse

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: / 5. Celkem hlasů:

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš