Deadwood


Film Deadwood je dojemné rozloučení se stejnojmenným seriálem, který televizní společnost HBO poprvé představila v roce 2004 a od poslední, třetí řady uplynulo již neuvěřitelných třináct let! Seriál jsem objevil v době, kdy mělo vyjít druhé pokračování westernové hry Red Dead Redemption (naše recenze zde) a já chtěl nasát atmosféru Divokého západu ještě předtím, než se do hraní vůbec pustím. Přestože nejsem žádným velkým fanouškem westernu či country, seriál si mě během prvního zhlédnutí získal natolik, že jsem se k němu ještě po roce musel znovu vrátit!

Čím je vlastně fenomén Deadwood výjimečný? Tak především skvěle zahranými postavami – hlavního “záporáka” Ala Swearengena jsem si oblíbil od první chvíle, i když jeho metody, jak se postavit k problémům byly vždycky svérázné. Seth Bullock, který přišel do malého zlatokopeckého tábora Deadwood z Montany, kde působil jako šerif, chce začít jiný život a přesto se bude muset vypořádat s novými výzvami. Jeho povaha má také netradiční rysy i svůj specifický humor, stejně jako Alovy věčné průpovídky.

Divoký západ je v seriálu vyobrazen opravdu realisticky, včetně velmi pestré vulgární mluvy, která do života těchto lidí zkrátka neodmyslitelně patřila. Chvilku mi trvalo, než jsem se naladil na způsob humoru, který nemusí oslovit úplně každého, ale pokud se tak stane, budete vzpomínat na spoustu úžasných momentů i hlášek!

Deadwood ukazuje, svými jednotlivými příběhy uvnitř relativně malé komunity, jak je náš život ve své podstatě jednoduchý a že nejde o nic jiného, než abychom ho nějak přežili. A přestože ho přežíváme každý po svém, máme společné potřeby lásky, přátelství a vnitřní spokojenosti. To, že si cestu životem komplikujeme nejrůznějšími neřestmi nebo marnými plány, není nic neobvyklého a v Deadwoodu se toho v tomto směru neděje málo!

Navázat po tolika letech na 36 vynikajících epizod celovečerním filmem nebyl vůbec jednoduchý úkol, zejména pokud by měl být snímek určen i divákům, kteří seriál neznají. Osobně si myslím, že největší kouzlo filmu je právě v tom, že všechny hlavní i vedlejší hrdiny dobře znáte a máte jedinečnou možnost se s nimi znovu setkat! To, že vypadají s odstupem času výrazně starší a sešlí, k jejich návratu bezesporu patří. Nejsem si jistý, jak moc by film zaujal bez předchozího důkladnějšího seznámení se všemi tvářemi Deadwoodu. V internetových diskuzích jsem přesto zaznamenal pozitivní ohlasy také od diváků – seriálem nepolíbených:

“Ja som sice serial nevidel, ale tento western sa mi celkom pozdaval, je to skor konverzacna zalezitost, cize necakajte honosne prestrelky..” (JardoLe, ČSFD) – “Novodobá westernovka od produkcie hbo. Starší seriál som nevidel a aj tak sa mi film celkom pozdával a dal sa pozrieť…” (Jaro.Krafcik, ČSFD)

Musím souhlasit, že Deadwood nikdy nebyl westernem, kde by se příliš střílelo, i když se tu podobné momenty přeci jen objevují. Seriál i film staví především na kvalitních dialozích a osobitém přístupu hlavních hrdinů ke všem zápletkám, ať už jsou jakkoliv banální. Upřímně řečeno, o čem jiném by mohl být příběh z města, kde se obchoduje s pozemky kvůli zlatu, než právě o těchto záležitostech? 

Prosazování práva není ani tentokrát ničím jednoduchým a přestože se děj točí pouze kolem jedné, velmi bolestivé, vraždy a starého známého darebáka, atmosféra filmu rozhodně nezklamala, stejně jako humor, i když nedostal tolik prostoru jako v seriálu. Navíc se nepovede moc často, aby se po takové době sešlo původní herecké obsazení v plném počtu! Deadwood od režiséra Daniela Minahana a scénáristy Davida Milche je povinností pro každého, kdo si oblíbil seriál a pozvánka pro ty, kteří se tohoto článku příliš nezalekli. 

Zdroj: vlastní Foto: HBO

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář