Nelahozeves je ves se zámkem


Je ostuda, že jsem jako středočeský rodák doposud nepoctil svoji návštěvou udržovaný renesanční zámek Nelahozeves, který se nachází asi 30 km severně od Prahy. Minulý víkend jsem si proto udělal výlet za mladým panem Lobkowiczem, kterého v létě můžete na zámku dokonce potkat

Ano, potomek slavného rodu William Lobkowicz, zde dohlíží na zámeckou atmosféru a občas ho můžete zahlédnout jak prochází nádvořím. Podle ženského názoru je to opravdový fešák a milá pokladní se dokonce svěřila, že je nesmírně skromný a milý. Když jsme se ještě po prohlídce vybavovali s paní průvodkyní, mimochodem je to sice už dáma v letech, ale myslí jí to perfektně, zpovzdálí nás pozoroval a bedlivě naslouchal celému rozhovoru. 

Od novodobé šlechty je nesmírně šlechetné, že své nemovitosti, které se jim po revoluci navrátily, většinou v zoufalém stavu, udržuje a především zpřístupňuje veřejnosti. William Lobkowicz starší dokonce v rozhovoru s Markem Ebenem (Na plovárně) prozradil, že kulturní odkaz předků je nesmírně důležité sdílet s lidmi. Myslel tím i nás, kteří jsme se do zámku Nelahozeves přištrachali v pátek dopoledne a ihned absolvovali první prohlídku v 10 hodin. 

Stálá zámecká expozice, kterou vám jen krátce představím v následující galerii fotek, přibližuje interiér šlechtické rodiny Lobkowiczů v 19. století. Dvanáct pokojů se inspiruje dobou Ferdinanda Zdenka (1858-1938), 10. knížete z Lobkowicz. Najdete zde pánskou i dámskou ložnici, hudební pokoj, jídelnu, ale také rodinnou kapli. V knihovně jsou vystaveny ukázky vzácných knih a rukopisů, zejména z roudnické Lobkowiczké knihovny, která čítá 65 tisíc svazků.

Rozlehlý zámecký park však rozhodně nečekejte. Sice můžete projít zahradu pod zámkem a ve stínu stromů si odpočinout na některé z laviček, ale to je asi tak vše. Zámek je v těsné blízkosti trati a co chvíli projede vláček, takže na zámecké rozjímání rovněž zapomeňte. Na druhou stranu od zastávky na zámek máte jen pár kroků a z Masarykova nádraží je to pouhých 30 minut jízdy! Takže pokud necháte auto doma a rozhodnete se pro romantickou cestu vlakem, bude tento výlet ideální volba!

Zámek také průběžně ožívá díky nejrůznějším akcím a festivalům, které se hlásí především k českým venkovským tradicím a mají zde, díky velkému nádvoří, dostatek prostoru. Nejbližší akce Dýňování proběhne 12. října 2019. Adventní festival pak připadne na 22. – 24. listopadu 2019

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 1

Zatím nikdo nehodnotil.

Napsat komentář