Tiché místo

Když jsem se nedávno zamyslel nad nabídkou sci-fi filmů poslední doby, dospěl jsem k závěru, že tvůrci se často upínají k velmi podobným tématům: vesmírná loď -> problém -> souboj s časem a vzájemné vztahy posádky. Proto jsem s nadšením objevil snímek z roku 2018 Tiché místo, který se celý odehrává na Zemi a to bez nějakého přesunu do kdovíjak vzdálené budoucnosti. Tahle situace by totiž mohla nastat kdykoliv. A ne, nebojte, nemám teď na mysli obří asteroid, který bude likvidovat nasteroidovaný Bruce Willis a jeho kamarádi.

Představte si, že si naši krásnou planetu vyberou výtečníci z jiných světů, kteří velmi rychle zaútočí na cokoliv, co vydává zvuk či hluk. Zbývající populace, která je zde reprezentována rodinou Abbottových, se snaží přežít. Potichu. Nástrahy prostředí jsou však nevypočitatelné a hlasitější projevy jakékoliv činnosti mohou znamenat velké riziko nebo dokonce smrt. Lee a Evelyn, společně se svými dětmi, sice mají své tiché místo k životu, ale bez doplňování zásob a výprav do okolí, to zkrátka nejde.

Svět, ve kterém musíte být absolutně potichu. Svět, ve kterém si nemůžete pustit nahlas hudbu. Svět, který je důvěrně známý všem neslyšícím, působí jako zvláštní připomenutí toho, jak významný je pro slyšícího člověka sluch. Tato skutečnost zajímavým způsobem kontrastuje s tím, že Regan, dcera Abbottových, je neslyšící a vnímá situaci jinak, než ostatní. Jde o spojitost, která dělá film Tiché místo ještě působivějším, protože Regan je vlastně celý svůj život na „tichém místě“.

Evelyn Abbottová je navíc těhotná, takže se bude muset vypořádat s porodem. Oprava: s bezhlučným porodem. Kde to provést? A jak umlčet dítě, které bude ječet od chvíle, kdy poprvé vykoukne na své němé a vyděšené rodiče?! Bude stačit roubík nebo nějaká odhlučněná místnost? A co dál? Tohle rozhodně není svět pro mimina! A pro ta ubrečená už vůbec ne!

Námět mi přijde skvělý, přestože se nakonec všichni společně snaží čelit nepříteli ve svém útočišti na opuštěné samotě. Vzpomněl jsem si na snímek Znamení z roku 2002, který pro mě osobně představuje jeden z nejlepších mysteriózních sci-fi, odehrávajících se na Zemi. Tiché místo nakonec odhalí samotnou podobu nepřátel velmi jasně a těžko soudit, jestli to bylo nutné. Já bych si uměl představit i větší míru tajemství, kterým by tahle mimozemská verbež mohla být obestřena.

Na druhou stranu chápu, že tvůrci filmu, kterými jsou, mimochodem, sami představitelé titulních rolí – manželé John Krasinski a Emily Bluntová, to chtěli mít v závěru poněkud drastické. Možná pustili uzdu své fantazie až příliš daleko, ale jistá teatrálnost k tomuto druhu filmů zřejmě patří. Alespoň se divák nebude nudit! Já se tedy rozhodně nenudil.

Tiché místo mě od začátku do konce udržovalo v jistém napětí a díky skvělému audiovizuálnímu zpracování, uvěřitelným hereckým výkonům a především neotřelému námětu, mám z filmu velmi dobrý pocit. A přestože nepřekonal mé oblíbené Znamení, rozhodně si jej budu ještě dlouho pamatovat. A co vy? Měli jste možnost film Tiché místo vidět? Jaké jsou vaše dojmy? Napište do komentářů níže!

Zdroj: vlastní Foto: A Quiet Place movie

One thought on “Tiché místo

Napsat komentář

YouTube player