Načítám ...

Jony Ive a jeho 10 ikonických produktů

V minulém článku jsme řešili definitivní odchod legendy Applu, kterou je britský designer Sir Jonathan Ive. Závěrem jsem vám slíbil, že se příště podíváme na deset ikonických produktů, za kterými právě tento muž stojí. Pojďme se tedy seznámit s pozoruhodnými kousky průmyslového designu, které nemusí být vždy spojené s kalifornskou společností Apple. 

iMAC, 1998

Prvním zásadním přínosem Jonyho Iva pro Apple byl iMac z roku 1998, který společnost prezentovala jako “počítač pro příští tisíciletí”. Výrazný designový odklon od všudypřítomných šedivých krabic tehdejších strojů v průsvitné skořápce byl opravdu něčím nevídaným! Nemluvě o barevné kombinaci. 

iMac se také vyznačoval novým rozhraním USB a chybějící disketovou mechanikou. Po uvedení iMacu na trh se průsvitné pouzdro uplatnilo také u dalších produktů, jako byl například iBook G3.

The iMac G3 1998 _©http://interface-experience.org

iPod, 2001

Revoluční iPod byl na trhu s moderními technologiemi takovým malým zázrakem, protože představoval spojení drobných rozměrů a přitom výborné kapacity! Jeho jednoduché rozhraní s pouhými 5 tlačítky bylo také velmi populární. Pro většinu svých produktů používal tehdy Apple polykarbonátový plast, ale v případě iPodu šlo o nerezové tělo.

iPod měl, díky svému rozhraní i designu produktu, hluboký dopad na to, jak lidé používali a vnímali elektroniku. Spolu s aplikací iTunes iPod definoval způsob, jak nakupovat a užívat si hudbu.

iPod 2001 _©https://www.businessinsider.in

iMAC – G4, 2002

Nástupce iMacu G3 byl obdařen bezesporu futuristickým vzhledem a zatímco u jeho předchůdce šlo spíše o kompaktní zařízení typu all-in-one, v tomto případě byl celý hardware ukryt v základně ve tvaru polokoule. Displej byl pak připojen pohyblivým úchytem. Díky tomu jej uživatel mohl snadno polohovat.

iPhone, 2007

Stejně jako iPod, i iPhone naprosto změnil trh s mobilními telefony. Prvním vstupem společnosti Apple do tohoto segmentu byl iPhone, který způsobil velkou revoluci v koncepci telefonu. iPhone byl vlastně iPod se širší dotykovou obrazovkou s možností procházet velmi snadno jednotlivé části operačního systému.

MacBook Air, 2008

MacBook Air byl představen jako „nejtenčí notebook na světě“ a tehdy hlavní designér společnosti Apple Jony Ive pečlivě dohlížel na jeho elegantní design. V průběhu let se díky mnoha inovacím stal MacBook Air jedním z lídrů ve své kategorii.

iPAD, 2010

„iPad vytváří a definuje zcela novou kategorii zařízení, která propojí uživatele s jejich aplikacemi a obsahem mnohem intimnějším, intuitivnějším a zábavnějším způsobem než kdy předtím,“ řekl tehdejší generální ředitel společnosti Apple Steve Jobs. iPad znamenal vstup společnosti na trh tabletů a v podstatě šlo o zvětšený iPhone.

Nicméně v souladu s minimalistickou estetikou společnosti byl iPad bezproblémové a jednoduché zařízení, které uspokojilo potřeby svých uživatelů.

iOS 7, 2013

iOS 7 navrhl Jony Ive tak, aby jeho uživatelé měli příjemný zážitek z jeho používání, zejména díky přehlednosti. Ive totiž věří, že „jednoduchost není nepřítomnost nepořádku, ale důsledkem minimalismu.” iOS 7 byl první velkou aktualizací operačního systému od chvíle, kdy se stal Jony Ive hlavním designérem hardwaru a softwaru.

Cílem této nové verze bylo uvést software do souladu s minimalistickou estetikou jeho telefonů, hodinek, počítačů a iPodů.

Apple Watch, 2014

Apple Watch se měly pro uživatele stát mnohem bližším a velmi osobním zařízením. „Tak osobní, že si je nedáváte na stůl nebo do kapsy, ale nosíte je na zápěstí,“ řekl designér při jejich uvedení. Hodinky měly již tehdy dotykový čtvercový ciferník se zaoblenými hranami a bylo je možné připojit k iPhonu. Vzhledem k tomu, že jde o produkt na každodenní nošení, jeho design je opět minimalistický a co nejvíce funkční, což je jádrem Iveho filozofie designu.

Apple Park, 2017

Společnost Apple má sídlo v kalifornském Cupertinu, kde se nachází také ikonická budova ve tvaru vesmírné lodě. A právě ta je rovněž mimořádným úspěchem práce Iveova týmu, přestože ji někteří zaměstnanci kritizují z důvodu velkých otevřených společných prostor, které mají zajistit lepší spolupráci. Samotný návrh vytvořila společnost Foster+ Partners. 

Fotoaparát Leica, 2013

Poslední ukázka průmyslového designu Jonathana Ivea nemá se společností Apple nic společného a za návrhem tohoto foťáku stojí také Iveho kolega – australský průmyslový designér Marc Newson. V roce 2013 společně navrhli fotoaparát Leica Digital Rangefinder pro charitativní aukci. Fotoaparát byl nakonec prodán za neuvěřitelných 1,8 milionu dolarů a tato částka putovala do Globálního fondu na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii.

Fotoaparát je aktualizací modelu Leica M., což byl digitální fotoaparát této značky uvedený na trh v roce 2012. Design je opět velmi elegantní!

Zdroj: re-thinkingthefuture.com Foto: pixabay.com, wiki media

2 thoughts on “Jony Ive a jeho 10 ikonických produktů

    1. Upřímně, mě je také líto krabice vyhazovat. Ale chápu, že toho za pár let už může být celkem dost… 😀

Napsat komentář

YouTube player