Načítám ...

5 nejlepších správců hesel

Dnes se podíváme na kategorii programů, která je v dnešní on-line době opravdu velmi důležitá a pomáhá nám lépe zvládat zabezpečení chráněných údajů v našich internetových službách. Než si však přiblížíme jednotlivé aplikace, je třeba se na bezpečnost v internetovém prostoru podívat trochu blíže a připomenout si základní pravidla pro vytváření a zadávání přístupových údajů.

Internetové hrozby jsou a budou všudypřítomné a je dobré to mít neustále na paměti. Zejména pak ve chvíli, kdy si na nějaké internetové stránce vytváříme registraci a uživatelský profil. Ať už se stáváte zákazníkem e-shopu, nebo chcete být aktivním uživatelem nějaké diskuzní skupiny, pokaždé se dostanete do bodu, kdy je nutné vytvořit registrovaný účet. Koneckonců také naši čtenáři zde mohou mít svůj profil, aby mohli přidávat komentáře, stahovat MP3 přílohy článků, nebo si objednat předplatné.

Ve všech těchto případech je žádoucí, abyste si vytvořili silné heslo, které zároveň není použito v jiném případě. Z hlediska bezpečnosti je totiž nepřijatelné, abyste měli jedno heslo na všechny služby, které na internetu využíváte. Přesto má řada uživatelů stejné přihlašovací údaje do e-mailu, do Netflixu, do Facebooku, do Steamu, do všeho, kde se přihlašují. Pokud tedy dojde k nějakému úniku chráněných údajů, ať už na straně těchto portálů, nebo samotného uživatele, jsou v ohrožení všechny účty, které máte pod stejným heslem. A přitom stačí tak málo!

Chápu, že zapamatovat si hesla k desítkám různých stránek je nadlidský úkol, obzvláště ve chvíli, kdy používáte dostatečně silná hesla – tedy devět a více znaků s kombinací malých a velkých písmen a čísel. Proto existují speciální aplikace, které vám v tomto směru budou velmi pomáhat a říká se jim správci hesel.

Základní správce hesel nabízí jak Android, tak iOS a pokud nedáte přednost nějaké aplikaci třetí strany, doporučuji využívat alespoň jejich služeb! V rámci svého Google účtu a také přihlášení v prohlížeči Chrome můžete využít synchronizaci hesel ve Vašem Android zařízení. V případě iPhonu pak doporučuji používat tzv. Klíčenku, která se o všechny Vaše přístupové údaje spolehlivě postará.

Vše funguje tak, že si při zadávání chráněných údajů můžete zvolit možnost, aby si zařízení tyto údaje pamatovalo a uložilo je do bezpečného virtuálního trezoru. Jak moc je pro Vás bezpečný Google či Apple “trezor” musíte posoudit sami a není mým úkolem v tomto příspěvku vynášet nějaké soudy a hodnocení. Všichni totiž budou tvrdit, že jejich služba je přinejmenším lepší a bezpečnější, než u konkurence. Také bych se příliš nezdržoval procházením odborných analýz, protože běžný uživatel není odborník a musí vždy důvěřovat jednomu či druhému názorovému táboru.

Jako uživatel iPhonu jsem vložil svoji důvěru právě do Klíčenky, tedy do správy hesel přímo od Applu a tvrdí se, že pro Apple je bezpečnost a soukromí jeho zákazníků na prvním místě. Ruku do ohně bych za to sice nedal, ale to tvrzení se mi líbí a pokud se v minulosti neobjevila žádná negativní skutečnost nebo kauza, která by prokazovala pravý opak, budu tomu klidně dál naivně věřit. Hesel mám v klíčence desítky a věřím, že budou stále v bezpečí. Navíc jsou v ekosystému Apple zařízeních, které využívám, vždy k dispozici a jejich použití je vázáno na biometrické bezpečnostní prvky, ať už FaceID nebo TouchID. Pokud tedy klíčenku v rámci své množiny zařízení nepoužíváte, rozhodně tuto možnost zvažte.

Další variantou je potom nějaká aplikace mimo vývojáře Vašeho operačního systému, která tuto službu nabízí. Existuje celá řada programů, které o sobě tvrdí, že se umí o Vaše hesla bezpečně postarat! Jejich porovnáním se už zabývala řada článků na různých webech. Pokud se však nechcete pouštět do jejich podrobného zkoumání a dělat si svůj vlastní soukromý průzkum, nabízím Vám níže přehled těch, které mají v recenzích ta nejlepší hodnocení. Vyzkoušené je nemám, protože mi zcela postačuje výše uvedené řešení, ale vy se touto cestou klidně vydat můžete. Ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv z nich, dobře zvažte, jestli je taková aplikace opravdu lepší volba, než to, co Vám nabízí Vaše zařízení jako takové. I když jsou všechny údaje šifrované, pořád jsou někde na serveru poskytovatele uložené, protože ne vždy se jedná výhradně o lokální záležitost.

Správci Vám většinou nabídnou také pomoc při vytváření nových hesel tím, že navrhnou dostatečně silnou kombinaci, kterou zároveň uloží do trezoru. Jakmile jste např. na internetové stránce, kde se nachází registrační formulář, aplikace pozná, že má aktivovat automatické generování silného hesla. Ne vždy to však funguje spolehlivě a někdy je potřeba vymyslet heslo vlastní, protože se aplikace nespustila (systém nepoznal, že jde o webový registrační formulář). Vygenerovat dostatečně silné heslo ovšem můžete také pomocí nejrůznějších internetových nástrojů, které obvykle najdete na stránkách antivirových společností. Doporučit mohu např. tento generátor hesel od Avastu.

Přehled pěti nejdoporučovanějších správců hesel podle našeho internetového průzkumu:

1) LastPass – jde o jeden z nejpopulárnějších správců hesel, který kromě jejich zabezpečeného uložení nabízí rovněž synchronizaci napříč zařízeními, včetně mobilních telefonů.

2) Dashlane – další univerzální nástroj, který navíc umožňuje nastavit, jestli chcete hesla ukládat na cloud v internetu, nebo pouze na lokální disk.

3) 1Password – původně vznikl pouze pro macOS, ale nakonec se rozšířil také na ostatní systémy, včetně mobilních platforem s iOS a Androidem a samozřejmostí je synchronizace mezi nimi.

4) Keeper – jeho bezplatná verze je sice velmi omezená, ale investice do kvalitního programu se rozhodně vyplatí. I tento správce je k dispozici pro všechny oblíbené operační systémy.

5) NordPass – pokud vám stačí správce hesel pouze pro jedno zařízení, vystačíte si bohatě s bezplatnou verzí. Tato aplikace údajně nabízí jedinečnou šifrovací metodu.

Doporučení?

Moje doporučení je ovlivněno vlastní dobrou zkušeností s Klíčenkou od Applu a pokud také patříte k “jablíčkářům,” rozhodně tuto skvělou a pohodlnou možnost využijte. Nebudete muset stahovat a instalovat nic dalšího.  

Zdroj: vlastní Foto: pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player