Pro chytré sledovací zařízení od Applu jsem z naší redakce cílovou skupinou patrně pouze já, ale přesto jsem si AirTag zatím nepořídil ani jeden. Předpokládám, že se to v budoucnu zcela jistě změní, ale než vám přinesu vlastní hodnocení tohoto malého lesklého knoflíku, mám tu informaci, která jeho reputaci poněkud kazí.
AirTagy totiž začali využívat zloději aut, kteří pomocí této technologie zvládnou lokalizovat majitele luxusního auta a následně jej odcizit. První krádeže, kde došlo ke zneužití AirTagu, byly zaznamenány v Kanadě. Policie dokonce přiblížila princip takového činu ve videu:
Zloděj vloží AirTag nejčastěji do otvoru pro čerpání pohonných hmot např. na parkovišti před nákupním centrem a potom už jen sleduje, na jakou adresu se auto vrací, tedy do místa bydliště majitele. V případě, že se pak vozidlo nenachází v dostatečně zabezpečené garáži, ale třeba před domem, zloději mají vyhráno.
Apple by měl na přítomnost cizího AirTagu ve vaší blízkosti upozornit každého majitele iPhonu. Problém však nastává ve chvíli, kdy používáte Android. Ten totiž na sledování tohoto typu zatím upozornit neumí. Vzhledem k velikosti AirTagu může být jeho umístění opravdu velmi nenápadné.
Na druhou stranu je třeba říci, že AirTag se nelokalizuje pomocí GPS, ale využívá hustou síť iPhonů. Blaze tomu, kdo se nachází v oblasti, kde je tato možnost zcela vyloučena.
Lze však předpokládat, že společnost Apple bude muset na tyto hrozby pohotově reagovat a minimalizovat rizika, která jejich, jinak bezesporu skvělé, AirTagy bohužel přinášejí. Zneužít se však dají podobným způsobem i jiné lokalizátory a vymoženosti, které nám sice mají usnadnit život, ale v těch nesprávných rukou dělají přesný opak.
Zdroj: vlastní, macrumors.com Foto: pixabay.com, wikimedia.com

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.
AirTagy jsou celkem v pohodě, ale také si myslím, že by měla být např. nějaká aplikace pro Android, která je bude umět odhalit, jinak je to trochu nebezpečné! 🙂