Načítám ...

10 důvodů proč neopustím iPhone

V tomto příspěvku bych se s vámi rád podělil o to, proč jsem si zamiloval iPhone a nemám v úmyslu se již vracet k žádnému telefonu s Androidem. Odmítám však rozdělování uživatelů podle jejich preferencí a proto hned úvodem musím upozornit, že naprosto respektuji, když někomu vyhovuje jiné zařízení a má proto své důvody. Koneckonců jsem byl dlouholetý majitel telefonů různých značek, od HTC, přes Samsung a rozumím argumentům fanoušků Androidu, proč by si nikdy nepořídili iPhone. Mým cílem proto rozhodně není ukázat, v čem je iPhone z mého pohledu lepší, ale proč zaujal právě mě a jaké vlastnosti iOS jsem si oblíbil natolik, že už se do jiného světa, než mi ukázal Apple, zcela jistě nevrátím.

1) Siri. Tuhle hlasovou asistentku musím dát na první místo, protože je, navzdory chybějící české lokalizaci, jedinečným spojením mezi vším, co v ekosystému Applu můžu dělat. Siri totiž přesahuje iPhone jako takový a stala se nástrojem, jak pomocí HomePodů spustím zkratky z telefonu, přidám připomínky, ovládám chytrou domácnost, nebo vyberu hudbu podle nálady a spoustu dalších věcí! Siri je zkrátka nenahraditelná a snad se té češtiny jednou dočkáme. 

2) Zkratky a automatizace. Jde o stále nedoceněnou funkcionalitu, o které běžní uživatelé příliš neví, nebo ji z obavy, že je to něco složitého, raději ignorují. Na našich stránkách se snažím postupně ukazovat, co všechno zkratky a také automatizace umí a jak užitečné mohou být! Když se jejich možnostmi budete sami chvilku zabývat, můžete být velmi překvapeni, co všechno nabízí! Má se něco stát po vypnutí nebo odložení budíku? Co se má aktivovat při zapnutí režimu Řízení, nebo příjezdu na konkrétní adresu? Má se spustit upozornění na nízký stav baterie, nebo naopak nabití telefonu do určité hodnoty? Mají se po připojení k wifi vypnout mobilní data? Nebo snad chcete provést automatický zápis do kalendáře na základě nějaké podmínky? Možností automatizací a zkratek je opravdu nespočet a slibuji, že v dalších dílech mého seriálu iOS Tipy budu přinášet inspiraci na další z nich! 

3) Nativní aplikace Připomínky jsou skvělým nástrojem, který jsem se naučil používat od začátku mého působení v Apple světě a okamžitě jsem si na něj zvykl! Dnes už si bez Připomínek nedokážu představit nejen své pracovní fungovaní, ale překvapivě i to osobní. Každou připomínku totiž můžete opatřit specifickou podmínkou, díky které na sebe upozorní. Od příchodu na určitou adresu, až po výměnu zpráv s konkrétní osobou. Nechci na něco zapomenout po příchodu do práce? Jakmile se objevím na adrese svého zaměstnání, dostávám upozornění na tuto položku. Nechci zapomenout kolegovi něco poslat, nebo mu něco sdělit? Jakmile zahájíme konverzaci, je tu související upozornění. A když řeknu přes HomePod Siri: „Herbal Tea“, přidá se do připomínek upozornění, které za 10 minut oznámí, že můžu vyndat čajový sáček z hrnku. Ano, správně, vracíme se k předchozímu bodu a použití zkratek právě tímto způsobem. Připomínky lze samozřejmě přehledně organizovat do příslušných kategorií a seznamů a vybrané pak také sdílet s pozvanými členy rodiny či přáteli. To vše k dispozici nejen na iPhonu, ale také iPadu, Macu a samozřejmě také AppleWatch, kde jsem si zvykl připomínky a seznamy úkolů pohodlně odškrtávat! 

4) Nativní aplikace Poznámky jsou mým dalším nenahraditelným pomocníkem, bez kterého už si neumím představit svůj kreativní i pracovní život. Aktuálně mám přes 300 poznámek, přehledně uspořádaných v tématicky rozdělených složkách a podsložkách. Bez problémů se tak vrátím k rozepsanému článku do eListů, nebo přípravě na výuku Informatiky. V poznámkách mám uložené také důležité HTML kódy pro WordPress, které jsem upravil a chci je později rychle najít, nebo návody na konkrétní řešení. Vše velmi snadno dohledám, ať už jsem na jakémkoliv zařízení! Všechny důležité informace mám tak stále po ruce a přitom nemusím instalovat žádnou aplikaci třetích stran. Tahle je na moje potřeby zkrátka dokonalá! A mimochodem, přípravu Herních ePodů máme s Lukášem také ve sdílené poznámce a funguje to skvěle! 

5) Nativní aplikace Fotky jsou navržené tak, abychom se nemuseli příliš starat o jejich třídění, ale přesto měli dokonalý přehled o všem, co jsme vyfotili. Z hlediska organizace dat udělal Apple takový malý zázrak. Kromě klasického zobrazení podle doby pořízení (roky, měsíce, dny) a také námi vytvořených kategorií – tedy alb, zde fungují ještě automatická alba jako jsou Místa a Lidé. Fotky se tak snadno najdou na mapě přímo v lokacích, kde je uživatel vyfotil a umělá inteligence zase umí rozpoznávat označený obličej na všech fotkách v celé galerii. Vyhledávat konkrétní objekt lze také zadáním jeho názvu, aniž byste daný obrázek předem opatřili nějakou dodatečnou poznámkou nebo štítkem! Neural engine umí sám skvěle „číst“ ve fotkách a to se zkrátka počítá! Stejně tak jako automatická synchronizace galerie s iCloudem! Prohlížet si pak můžu cokoliv nejen na iPhonu a Macu, ale i své AppleTV. Jednoduché je také sdílení vybrané galerie s rodinou, přáteli, nebo pomocí webového odkazu. Následná úprava fotek je navíc nedestruktivní a původní snímek můžete kdykoliv zpětně obnovit! 

6) Kvalita fotek Díky naprosto bezkonkurenční stabilizaci obrazu máte vždycky jistotu, že navzdory třesoucím se rukám, nebude výsledek nikdy rozmazaný! Výpočetní výkon procesoru telefonu je tak velký, že bez problémů zvládne vyřešit stabilizaci nejen v případě fotek, ale také videa. Záběry jsou pak srovnatelné s tím, jako kdyby byl iPhone na stativu! Prvním zkušebním videím jsem nemohl uvěřit, jak úžasný výsledek dokázal telefon, z pohledu pohybu kamery, nakonec vyrobit! Skvělá stabilizace se rovněž promítá i do delšího expozičního času u fotek za horších světelných podmínek, nebo nočních snímků. Fotit s iPhonem je prostě radost.   

7) Režim soustředění Apple dokázal z obyčejného režimu Nerušit, který pouze omezil příchozí hovory a oznámení, vytvořit naprosto jedinečný nástroj obsahující různé typy nastavení, vhodné pro různé podmínky a prostředí. Díky lokalizování polohy iPhonem, se může konkrétní režim a jeho specifické vlastnosti nastavit automaticky ve chvíli, kdy dorazím např. do práce nebo domů. V režimu Práce mám povolená oznámení jen od aplikací, které během pracovního dne používám (Mail, MS Teams, Připomínky, Poznámky a Najít). Nic jiného mě pak na telefonu nemůže vyrušit. Kontakty, které se mě dovolají mám také přizpůsobené situaci a prostor mají pouze kolegové a nejbližší rodina. Nic ostatního nemá šanci rozptýlit moji pozornost. Zároveň je také možné zobrazovat na telefonu jinou plochu, což dává smysl ve chvíli, kdy potřebuji mít po ruce výhradně pracovní nástroje a aplikace. Po návratu domů se naopak aktivuje režim soustředění s názvem Doma, kde se mi zobrazí jiná plocha a dovolají se pouze přímí nadřízení. Ostatní kolegové mají zkrátka smůlu. Omezená mám oznámení z MS Teams a můžu se tak v klidu věnovat rodině, nebo kamarádům. Režimy soustředění si bezesporu zaslouží samostatný článek! 

8) Face ID je spolehlivá a hlavně bezpečná biometrická metoda ověřování totožnosti 3D skenováním obličeje. Je mnohem pohodlnější, než otisk prstu a slouží nejen pro odemčení telefonu, ale také rychlé přihlášení do internetového bankovnictví, potvrzování plateb, nebo třeba automatického vyplňování chráněných údajů, které jsou uložené v Klíčence (oblasti iPhonu pod názvem Hesla). Face ID navíc nelze obejít např. fotografií uživatele, jako tomu může být v případě telefonů jiných výrobců. 

9) Aplikace Najít je šikovná pomůcka nejen na zjištění polohy všech mých zařízeních od Applu, včetně potenciálně ztraceného iPhonu, ale také sdílení polohy s vybranými členy domácnosti. Pokud si vzájemně povolíte sdílení své aktuální polohy, můžete rovněž nastavit oznámení, když se někdo např. vzdálí z domova, nebo se naopak vrátí na adresu bydliště. Na mapě je také možné sledovat v reálném čase pohyb osoby a to je u dětí, nebo v mém případě starších rodičů, nepostradatelná funkce. Pomocí AirTagů je zase velká šance, že své ztracené klíče, nebo zapomenutý batoh nakonec přece jen najdu!

10) Soukromí a bezpečnost Apple se snaží velmi dbát na soukromí majitelů jeho produktů a není divu – nejrůznější aplikace a online prostředí by nás nejraději šmírovaly non-stop. iOS proto v nastavení soukromí nabízí možnost zamítat aplikacím jakékoliv žádosti o sledování, včetně možností využívat mikrofon či kameru telefonu. Jakmile se tato funkcionalita objevila, nestačil jsem se divit, kolik her, nebo zdánlivě „neškodných“ aplikací třetích stran se najednou pokoušelo vyžádat souhlas se sledováním polohy, připojení sítě a internetu apod. Naštěstí lze nastavit na všechny budoucí žádosti automatické zamítnutí a mít, alespoň v tomto směru, klid a větší pocit ochrany soukromí. Otázkou pak zůstává, jak dobře máte nastaveny samotné online služby a sociální sítě – viz můj předchozí článek: Jak omezit šmírování Facebookem. 

Důvodů, proč bych se iPhonu již nikdy nevzdal je samozřejmě mnohem více, ale chtěl jsem vám nabídnout výběr deseti, z mého pohledu, nejdůležitějších z nich. Snad to případným budoucím majitelům telefonů s jablkem v logu pomůže v jejich rozhodování a základní orientaci! 

Zdroj: vlastní Foto: pexels.com, vlastní

2 x komentář u “10 důvodů proč neopustím iPhone

  1. Také bych chtěl mít tolik důvodů. Nedávno jsem též přešel k jablku a bylo to rozumné rozhodnutí. Na druhou stranu pokud pro mě jakýkoliv stroj přestane pracovat, tak ho rád vyměním. Mé využití je jen desetina co by mohl stroj zvládnout. Mám rád jednoduchost, pořádek a hlavně spolehlivost. S iOS oproti Android mám méně starostí. Jednou jsem si vše nastavil a stále to nemusím opravovat. Jediný důvod k dalšímu přechodu by byla nabídka něčeho lepšího. Je mi fuk jakou máte placku nebo systém, důležité je aby stroj pracoval pro člověka.

    1. Pavle, díky moc za reakci. Jsem rád, že jsi s iOS spokojený. Ano, spolehlivost je něco, co jsem v článku neuvedl, ale zřejmě by to mohl být jedenáctý, ne-li možná ten první důvod mé spokojenosti s iPhonem.

Napsat komentář

YouTube player