Budovatelské survival hry


Hru No Man’s Sky si budete moci již v létě užít skrze virtuální realitu a informace o této možnosti vyvolávají velká očekávání! Herní novináři, kteří již okusili chuť této nové verze, nešetří chválou a pozitivními reakcemi. Zdá se, že spojení vesmírného průzkumu a virtuální reality bude fungovat opravdu skvěle!

No Man’s Sky je ovšem titul, který nabízí i bez rozšíření do virtuální reality spoustu úžasné zábavy pro každého, kdo má rád objevování nových věcí, průzkum okolí a vytváření “vlastního” prostředí. Do této kategorie patří například také 7 days To Die, Ark Survival Evolved a další hry, které bych označil jako “budovatelský survival”. 

Jednou z prvních her tohoto typu byl pravděpodobně Minecraft, který ukázal, že netradiční žánr se nutně nemusí stát zároveň okrajovým! Jeho úspěch byl šokující a inspiroval řadu vývojářů, kteří potenciál této originální hratelnosti nejen, že využili, ale také posunuli o velký kus dopředu. A jakou hratelnost mám na mysli?

Asi každý malý kluk si někdy hrál se stavebnicí a s nadšením sledoval, jak pod jeho rukama vzniká nějaký předmět. Některé stavebnice rozvíjely fantazii a kreativitu, což se u většiny počítačových her říci rozhodně nedá. Minecraft nabídl nástroj, jak si takovou stavebnici udělat z virtuálních “kostiček”, které si však musíme opatřit trpělivým sbíráním konkrétních materiálů. Už tato myšlenka je sama o sobě jedinečná! 

Možnost sbírání věcí, které pak můžete v příslušných kombinacích měnit na jiné věci a vytvářet nové předměty i nástroje, umožňující dokonce úpravu samotného prostředí, oslovila velké množství hráčů, napříč věkovými skupinami. Dokonce i já jsem se neudržel a svého času trochu Minecraftil! Ne každému ale vyhovuje grafický styl, který Minecraft nabízí, a tak se brzy objevily hry, které zasadily tento herní mechanismus do zajímavějších kulis. 

A právě jednou takovou hrou je i No Man’s Sky, kterou vám doporučuji vyzkoušet a to zejména s ohledem na množství obsahu, který v poslední době vývojáři ZDARMA přidali! Vesmírné průzkumnictví provozujete opět v rámci modelu “budovatelské survival hry” – na planetách sbíráte suroviny, které následně použijete na vytvoření materiálu a výrobu předmětů, které vám poskytnou lepší vybavení a herní možnosti. 

Zároveň je potřeba efektivně udržovat podporu života, mít vždy dostatek paliva na mezihvězdné lety a využívat ekonomiku hry ku svému prospěchu. Jako průzkumníci poznáváte nové planety a život na nich, ať už jde o faunu či floru. Analyzujete nové poznatky a za chvilku budete mít pocit, že vás to buď unudí k smrti, nebo naopak – nikdy nepřestane bavit. Záleží na tom, jestli rádi budujete, stavíte a máte trpělivost na sbírání potřebných dílků do celé skládačky. 

Pocit ohrožení pak vyvolávají prvky jako jsou nebezpeční tvorové, obývající nově objevenou lokalitu, nebo již zmíněná rovnováha životních funkcí. Ve hře Ark Survival Evolved zase musíte hlídat žízeň i  hlad a zanedbání péče o vaši postavu pak znamená jistou smrt. Tohle napětí dodává hernímu světu chuť reality a zbavuje vás jisté neohroženosti. 

Za zmínku rozhodně stojí ještě Conan Exiles, což je online verze tohoto herního modelu pro velký počet současně připojených hráčů. Hru jsem zkusil pouze ve verzi Trial a musím říci, že není jednoduchá a pro sólo chudáky už vůbec ne. Partě nadšenců však poskytne jedinečný zážitek ze stavby opevnění v působivém světě Barbara Conana, kde vám přežití dá docela zabrat. 

Přestože je herní trh neustále zaplavován více či méně kvalitní škálou akčních stříleček a jejich battle-royale klony, mají budovatelské survival hry velký potenciál! Nejen na to, aby přežily, ale aby oslovily nové hráče a především motivovaly vývojáře k novým nápadům! 

Hrajete nějakou “budovatelskou survival” hru? Napište mi do komentářů jakou!

Zdroj: vlastní Foto: Hello Games, Minecraft

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš