Disney+ je tu!

Na český trh vstoupila 14. června další streamovací platforma Disney+, zahrnující tvorbu nejen stejnojmenného filmového a televizního studia, ale také produkci studií Pixar, Marvel, Lucasfilm nebo televize National Geohraphic. Jak velkou konkurenci tato služba představuje pro Netflix, HBO Max či Prime video a odpovídá programová nabídka ceně 199,- Kč měsíčně? Disney+ jsme v redakci rádi vyzkoušeli a dnes vám přináším své dojmy a zkušenosti. 

První, co mě na každé platformě tohoto typu zajímá, je rozsah české lokalizace a její kvalita. Tedy jak velká část obsahu je s dabingem a kolik filmů či seriálů zde najdeme v původním znění s titulky. Nechme teď stranou, jestli někomu vyhovuje ta druhá varianta, s ohledem na kvalitu české zvukové stopy. Odfláknuté titulky totiž nejsou ničím překvapivým a zejména čerstvě spuštěný Netflix by, ve své době, mohl vyprávět. Naštěstí se situaci za několik let posunula k lepšímu. 

Takže jak je na tom Disney+, které se snaží oslovit českého diváka právě důrazem na českou lokalizaci? Upřímně řečeno čekal jsem to trochu lepší! Je super, že zde najdeme kompletní Simpsonovi, včetně skvělého českého dabingu. Jestli však totéž čekáte u Futuramy, máte smůlu. Je super, že zde máme kompletní seriál MASH rovněž s dabingem, ale další seriálové hity, které již dávno prošly českými televizními stanicemi, dabing bohužel postrádají. Je to zcela jistě škoda, protože technicky by to, stejně jako v případě Simpsonových a MASHe, rozhodně problém nebyl. Buď české Diseny+ jen nestíhá doplňovat zvukové stopy, jak někdy zaznívá na sociálních sítích, nebo to se záměrem mít co nejvíce obsahu s dabingem v naší mateřštině, není až tak žhavé. Důležité však je, že české titulky by nikde chybět neměly a to je zásadní rozdíl oproti konkurenci, která ještě v řadě případů českého diváka trochu přehlíží. Mám teď na mysli zejména Prime video, které to alespoň kompenzuje nižší cenou.

Druhá věc, která mě u streamovací platformy zajímá je pochopitelně její cílová skupina. Mohlo by se na první pohled zdát, že Disney+ cílí především na dětského diváka, což je do značné míry pravda. Spoustu známých animáků a kreslených filmů bude mít bezesporu úspěch hlavně u dětí. Radost budou mít jistě fanoušci Star Wars, kteří se dostanou ke všem epizodám filmové ságy a to včetně přidružených sérií jako je skvělý Boba Fett: Zákon podsvětí (o kterém budu psát již brzy), Mandalorian, či premiérující Obi-Wan Kenobi, ve kterém se oblíbený hrdina vrací v novém příběhu 10 let po událostech filmové Pomsty Sithů. Díky produkci Star má Disney+ přístup k tvorbě studií 20th Century Studios, Searchlight Pictures a televizní stanice FX. Lákavé jsou rovněž dokumentární snímky v rámci televize National Geographic, kde bych doporučil např. populární seriál Vítejte na planetě Zemi, Gordon Ramsay: Do neznáma nebo Svět očima Jeffa Goldbluma. Hudebním nadšencům by neměla uniknout dokumentární série Petera Jacksona o skupině The Beatles! 

Videotéku Disney+ můžete sledovat ve vysoké kvalitě až na čtyřech zařízeních současně a vybrané tituly pak dokonce v rozlišení 4K. K dispozici je až sedm různých profilů, ve kterých můžete nastavit rodičovskou kontrolu v závislosti na věku. Vše je dostupné přes webový prohlížeč, v mobilních aplikacích s iOS a Android, na herních konzolích PlayStation a Xbox, v rámci Apple TV a Chromecast a v neposlední řadě na televizích Samsung, Sony, LG a dalších se sytémem Android. 

Za mě je cena vzhledem k tomu, co divák dostává, přiměřená. Na druhou stranu si nejsem jistý, jak moc bude chtít stálý divák Netflixu a HBO Max, zahrnout do měsíčních plateb ještě Disney+, pokud tedy nemá děti a nebo to není absolutní fanatik do světa Hvězdných válek. Rád se podívám na Star Wars novinky, případně některé vybrané dokumenty, ale pak tuhle platformu pravděpodobně na nějaký čas opustím, abych se jednou, s dalšími premiérami, které Disney+ slibuje, zase na chvilku vrátil. Přestože je pro mě osobně kompletní seriál MASH velkým lákadlem, 199,- Kč měsíčně jen kvůli návratu do časů, kdy jsem jej poprvé viděl v televizi, není částka zanedbatelná. Věřím však, že bude mít Disney+ na českém trhu úspěch a zatím to vypadá, že se mu to celkem daří. 

Zdroj: vlastní Foto: Disney+

Napsat komentář

YouTube player