Začátkem léta jsem se pokusil vstoupit do světa filtrované kávy a nutno podotknout, že moje motivace byla založena na zajímavém článku, ve kterém se právě filtrovaná káva považuje za zdravější než nefiltrovaná a to z několika důvodů, kterým se budu podrobněji věnovat v samostatném příspěvku. V tuto chvíli je podstatné pouze to, že jsem koncem června pořídil kávovar Catler CM 4012, abych se pokusil vyrobit si vlastní filtrované kávové potěšení.
Tento kávovar sice získal Red Dot Design Award, cenu za komplexní kvalitu designu, jeho ostatní kvality jsou ovšem přinejmenším pochybné. Rodiče, kteří si pořídili stejný model kávovaru, museli dokonce dvakrát reklamovat a nakonec jim prodejce vrátil peníze, protože druhou závadu už nebylo možné opravit. Obchod dokonce přiznal, že Catler CM 4012 je extrémně poruchový a vyřadil jej z nabídky. Ten můj zatím „tak nějak“ funguje a drobné výpadky při vážení karafy už jsem začal přehlížet.
Protože rád experimentuji, chtěl jsem vyzkoušet kávu, která bude úplně jiná, než tradiční chuť kávy, jakou nabízí například espresso, či instantní druhy nejrůznějších značek a názvů. Úplně nejdřív jsem proto sáhl po Brazil Daterra Summer Solstice – Omni roast.
Mimochodem, označení „Omni“ u filtrované kávy znamená, že pražení bylo optimalizováno pro různé metody přípravy – tedy jak pro filtrování tak i pro espresso. Omni roast (omni pražení) je potom kompromisní styl pražení, který se snaží zachovat dostatek komplexních chutí při přípravě na filtru, ale také poskytuje dostatečnou hloubku a intenzitu chutí pro espresso.
Daterra Summer byl mimořádně netradiční zážitek, který mi nabídl zcela jiný pohled na chutě kávy. Do této chvíle jsem neměl sebemenší tušení, že káva může mít v chuti také ovocné tóny! Někdo by možná řekl, že už to není káva, protože káva by přece měla chutnat jako káva, nikoliv jako ovocný nápoj, ale to byste mě špatně pochopili! Na té chuti je totiž poznat, že jde o kávu, ale s naprosto netradiční příchutí, ve které jsou cítit jahody, hrozny a dokonce i med! Byla to opravdu mimořádně nevšední zkušenost z Brazílie a kdyby ji můj lázeňský dodavatel nevyřadil z nabídky, asi bych neobjevil ještě zajímavější a mnohem pestřejší kousek – Boretu z Etiopie!
Boreta Natural z Etiopie má v sobě taktéž příchuť jahod, ale tentokrát v kombinaci s ananasem a kakaovou dochutí. Tato pražená káva je z oblasti Sidama, konkrétně z části Arbegona v nadmořské výšce 1920-2333 m n. m. a producentem je Boreta Station, Asefa Dukamo. Jedná se o druh 100% Arabika a její zpracování je naturální.
Region Sidama je ideálním místem pro pěstování kávy díky své úrodné půdě a vysoké nadmořské výšce. Sklizeň začíná pečlivým ručním sběrem zralých třešní, které jsou následně tříděny podle kvality ve vodních nádržích. Po třídění se třešně suší na vyvýšených lůžkách, kde se pravidelně otáčejí, aby se zajistilo rovnoměrné sušení. Tento proces trvá 12 až 15 dní, poté je káva oloupána a připravena k exportu.
Tento typ kávy patrně neosloví tradičního kávomilce, ale potěší každého, kdo chce trochu jiný zážitek ze šálku tohoto oblíbeného nápoje. A jak už to u filtrované kávy bývá, začátek je u Borety výraznější a plnější, cítím více jemné ovocné chuti, ale v závěru pití může být nepatrně kyselejší a mdlejší. Velmi také záleží na tom, jestli máte ke kávě zákusek a jaký. Z mé zkušenosti vyplývá, že čím sladší pochoutka, tím kyselejší výsledná chuť kávy, ale to je naštěstí subjektivní a vám to může klidně připadat opačně!
Zdroj: vlastní Foto: vlastní
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.