Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje.
A protože si této mojí aktivity na Facebooku všiml také redaktor těchto stránek a zároveň můj kamarád z místa bydliště Michal, byl jsem osloven s nabídkou spolupráce, kterou jsem rád přijal. Společně věříme, že tento unikátní seriál osloví každého, koho pivní kultura v naší zemi alespoň trochu zajímá.
Každý díl vám nabídne tři kousky, které jsem vyzkoušel a popsal v krátkém komentáři. Hodnocení je vždy založené na mých osobních chuťových preferencí a pokud máte zážitek z ochutnání vybraného moku více či méně odlišný, nestyďte se jej napsat do komentářů pod článkem. Každý úhel pohledu, nebo lépe řečeno chuti, se počítá!
DĚDKŮV MLÝN | no. 40
Dnes začneme pivkem Bohemian barrel 12°, 5,2% z minipivovaru Dědkův Mlýn, který najdeme na půl cesty mezi Kladnem a Berounem. Pivovar založen v roce 2018 nadšenci v bývalé restauraci. Etiketa je zajímavá: hlavním motivem je sud se srdcem uprostřed. Po nalití barva kalně zlatavá, pěna bíla a drží. Ve vůni cítím pryskyřici, med a chléb. V chuti pak opět pryskyřice, kyselost po letním jablku, hořkost žádná. Osásek kyselý a po ukrknutí nic. K tomuto moku bych si s chutí dal třeba klobásu s křenem! Je to takové příjemné letní pivko, které rozhodně doporučuji.
KNĚŽÍNEK | no. 41
Dalším kouskem je Kněžínek, medová 14°, 5,8% z Budějického minipivovaru, ležícího v Nových Dvorech. Pivovar založen i s restaurací v roce 2012. Etiketa jednoduchá a pivko v plastu. Po otevření cítim borovice, ale malinko také zatuchlinu. Po nalití barva zlatavá, pěna bílá a drží. V chuti pak poznávám med, pryskyřici, ocásek hořkokyselý. Po ukrknutí zvláštní pachuť zatuchliny! A hodnocení? Za mne rozhodně NEDOPORUČUJI!
LUŽINY | no. 42
Závěrem dnešního dílu si ještě dáme pivko z Prahy13: Lužinský JANTAR 12°, 4,9%. Pivovar vznikl v roce 2013 v OC Lužiny, hned u metra. Etiketa je jednoduchá, s podtónem elpíčka. Po otevření cítím chléb, malinko zatuchlost. Po nalití barva moku jantarová, pěna bílá a drží. V chuti pak hořkost, kvasnice a med. Ocásek silně teple hořký. Po ukrknutí kvasnice. K tomuto pivu “s příchutí hard rocku” bych si dal s chutí například knedlo vepřo zelo. A Verdikt? Od minipivovaru opravdu očekávám trochu více, takže za mě jde bohužel o průměr.
Zdroj: vlastní Foto: vlastní, pixabay.com

V roce 83 mne vyplivla kladenská porodnice ze svých útrob. Od malička se zajímám o vlaky a železnici obecně. Po jisté době jsem k tomu přidal ještě letadla. Mezi nejčastější cesty u mne patří jízdy do jižních Čech na milovanou chalupu a to jakkoliv: jednou autem, jednou vlakem, a klidně přes Brno a Přerov! Jako správný Čech miluji pivo. Mám pár svých favoritů, ale pak se mi dostala do ruky kniha o pivovarech a řekl jsem si: jdu do toho! Více než 500 pivovarů v ČR, to je brnkačka, ale věřte není. O pivech na sociálních sítí publikuji od roku 2020 a jsem rád, že je u nás taková kultura. A mé motto: “Můžeš bejt blbej, ale musíš si umět poradit!”