Načítám ...

Pivománie #22

Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje. 

A protože si této mojí aktivity na Facebooku všiml také redaktor těchto stránek a zároveň můj kamarád z místa bydliště Michal, byl jsem osloven s nabídkou spolupráce, kterou jsem rád přijal. Společně věříme, že tento unikátní seriál osloví každého, koho pivní kultura v naší zemi alespoň trochu zajímá. 

Každý díl vám nabídne tři kousky, které jsem vyzkoušel a popsal v krátkém komentáři. Hodnocení je vždy založené na mých osobních chuťových preferencí a pokud máte zážitek z ochutnání vybraného moku více či méně odlišný, nestyďte se jej napsat do komentářů pod článkem. Každý úhel pohledu, nebo lépe řečeno chuti, se počítá! 

SVATÁ KOZA | no. 64

Dnes začneme kouskem, který jsem si přivezl z Českého Švýcarska a města Krásná Lípa u Rumburka: pivovar Falkenštejn a jeho Svatá koza 16°, 6,5%. Historie není až tak dlouhá, bavíme se o roku 2013. Etiketa jednoduchá, ale na první pohled bezpochyby zaujme. Zátka černé barvy bez potisku naopak moc nepotěší. Po otevření je cítit slad, chléb. Po nalití barva moku černého čaje, pěna okrová, hustá a drží. V chuti pak poznávám karamel, slupky z mandlí a malinko celer. Trošičku drhne na jazyku. Ocásek silně hořký a po ukrknutí mandle. S chutí bych si k tomuto dílu dal studené uzené vepřové, jen tak “na prkénku”. A závěrem? Vtipný název, zajímavá barva moku, vynikající hořkost, pivko ideální spíš na zimní měsíce a rozhodně DOPORUČUJI i na léto! 

LUCKY BASTARD | no. 65

Luckyho Bastarda a jeho Siciliano double IPA 17°, 7,8% jsem sehnal v Brně! Historie pivovaru sahá do roku 2013, od roku 2016 se přestěhoval do bývalé sladovny pivovaru Moravia, ve čtvrti Veveří. Etiketa zajímavá, laděná v černé barvě s prosvítající bílou košilí a černým motýlkem. Po otevření plechu cítím citrusy, slad. Po nalití barva moku jantarová, pěna bílá a drží. V chuti pak poznávám citronovou trávu a sladké jablko. Ocásek silně teple hořký, po ukrknutí jen dlouhá hořkost. K tomuto pivku bych si uměl představit například zrající sýry, hodně uzrálou nivu, syreček… A závěrem? Krom etikety, která vás hned praští do očí, je také chuť dosti zajímavá! Americké chmely Citra jsou famózní a pak ta hořkost a síla pivka je ideální k posezení v dobré společnosti a proto jednoznačně DOPORUČUJI!

GWERN | no. 66

Závěrem tohoto dílu ještě kousek z obce Nupaky u Říčan a pivovaru Gwern – zkouším jejich dvanáctku 5%. Pivovar byl založen roku 2014 a proč tento název? Pochází z keltského výrazu pro olši, tedy velmi žíznivý strom! Etiketa jednoduchá, ručně psané datum spotřeby, ale petka. Po otevření cítím kvasnice a brambory. Po nalití barva moku zlatavá, pěna bílá a drží. V chuti pak poznávám jakblo, slad. Ocásek do sladka, po ukrknutí nic. K tomuto pivku bych doporučil třeba špekáček na ohni pečený. A závěrem? Po delší době koštuji klasický ležák, po odvětrání i vůně brambor zmizí, chuť tak říkajíc normální a k letnímu ohni asi ideální! 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player