Načítám ...

Pivománie #38

Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje. 

A protože si této mojí aktivity na Facebooku všiml také redaktor těchto stránek a zároveň můj kamarád z místa bydliště Michal, byl jsem osloven s nabídkou spolupráce, kterou jsem rád přijal. Společně věříme, že tento unikátní seriál osloví každého, koho pivní kultura v naší zemi alespoň trochu zajímá. 

Každý díl vám nabídne tři kousky, které jsem vyzkoušel a popsal v krátkém komentáři. Hodnocení je vždy založené na mých osobních chuťových preferencí a pokud máte zážitek z ochutnání vybraného moku více či méně odlišný, nestyďte se jej napsat do komentářů pod článkem. Každý úhel pohledu, nebo lépe řečeno chuti, se počítá! 

PRINCEZNINO PIVO | no. 112

Dnešní první pivko je vařené v Němčicích (asi 10 km východně od Vlašimi). Představuji vám pivovar Švihov a jejich Princeznino pivo 11°, 4,6%! Pivovar byl založený v roce 2019 a jméno mu dala nedaleká přehradní nádrž Švihov. Etiketa opět jednoduchá, s motivy princezen. Zátka tmavě zelená, leč bez potisku. Po otevření cítím bavorský slad a kávu. Po nalití barva moku černého čaje, pěna béžová, hustá a drží. V chuti pak poznávám silně citróny a nezralé švestky. Ocásek až mátově ledový. Po ukrknutí chmel. K tomuto kousku jednoznačně doporučím štrůdl. Závěrem chci pochválit název. Pivko samotné mi silně připomíná styl “kyseláč”, jak hlásá etiketa – stará holandská receptura. Pro našince vcelku zvláštní, ale třeba na letní osvěžení naprosto ideální! Pro jeho nevšednost Princeznino pivo rozhodně doporučuji! 

ZLATÝ KOPEC | no. 113

Dále se podíváme pár kilometrů severně od Prahy, do Zdib. Před sebou mám Zdivar a jejich Zlatý kopec 11°, 4,5%. Pivovar byl založen v bývalé kotelně s komínem v roce 2021. Etiketa pojatá vcelku moderně, s logem pivovaru ve tvaru jakéhosi úsměvu. Po otevření cítím kvasnice, slad a malinko kyselinku. Po nalití barva moku zeleného čaje, pěna béžová, hustá, leč rychle mizí. V chuti poznávám sladké jablko a malinko mýdlo. Ocásek příjemně hořký a po ukrknutí mandle. K zakousnutí doporučuji svíčkovou onáčku. Na závěr musím pochválit etiketu. Jméno pivka pak připomíná začátky vaření piva majitelů, ještě v garáži na Zlatém kopci nad Vltavou. Pivko samotné ale příliš nevyniká, má dosti nevýrazné tóny a proto hodnotím jako průměr.

KRYSTUS | no. 114

Závěrem dnešní 38. epizody se ještě podíváme do Potštejna, západně od Žamberka a bude to trošku netradiční zkušenost! Představuji pivovar Clock a jejich Krystus 7°, 0,5%. Pivovar založený v roce 2012, začal s vařením o dva roky později. Dnes mají dokonce velkou pivnici. Etiketa až křiklavá, ale poutavá. Zátka však úplě chybí a místo ní je jakési otevírátko z hliníkové slitiny. Po otevření cítím grepy, malinko mandarinku. Po nalití barva moku kalně zlatavá, pěna bílá, řídká, ale drží. V chuti poznávám limetku, malinko šišky. Ocásek jemně hořký a po ukrknutí opět citrusy. K tomuto dílu bych doporučil třeba okurku. Na závěr musím pochválit hlavně etiketu. Zátku však do sbírky určitě nezařadím. Hodnotím opět průměrně a po vypití doporučuji vymýt sklenici a dát si něco trochu jinačího. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player