Načítám ...

Pivománie #52

Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje. 

A protože si této mojí aktivity na Facebooku všiml také redaktor těchto stránek a zároveň můj kamarád z místa bydliště Michal, byl jsem osloven s nabídkou spolupráce, kterou jsem rád přijal. Společně věříme, že tento unikátní seriál osloví každého, koho pivní kultura v naší zemi alespoň trochu zajímá. 

Každý díl vám nabídne tři kousky, které jsem vyzkoušel a popsal v krátkém komentáři. Hodnocení je vždy založené na mých osobních chuťových preferencí a pokud máte zážitek z ochutnání vybraného moku více či méně odlišný, nestyďte se jej napsat do komentářů pod článkem. Každý úhel pohledu, nebo lépe řečeno chuti, se počítá! 

CHROUST – FALKON | no. 154

Dnes se podíváme na dvě místa: do Žatce (pivovar Falkon, sládek Jakub Veselý) a do pražských Stodůlek (pivovar Chroust). Představuji létající pivovar Falkon, jejichž pivo vařené v pivovaru Chroust nese název Continental Fresh Hop IPA 13°, 5,5 %. Pivovar Falkon byl založen v Žatci v roce 2020, zatímco pivovar Chroust v Praze v roce 2016. Etiketa je tmavá a v regálu celkem nevýrazná. Po otevření je cítit silná vůně citrusů. Po nalití má pivo kalně žlutavou barvu, pěna je bílá, ale rychle mizí. V chuti rozpoznávám sladké jablko a loupané mandle. Dochuť je silně hořká a po ukrknutí cítím citrusový chmel. K zakousnutí doporučuji například tažený štrúdl. Závěrem chci pochválit zejména spolupráci mezi pivovary. Chmel je pěstován na českých chmelnicích. Tělo piva není příliš plné, ale celkový dojem je parádní a pivo je velmi pitelné, proto rozhodně doporučuji! 

MASOPUSTNÍ 13 | no. 155

Tento kousek jsem si skutečně dopřál v čase masopustu. Podíváme se  do Vysokého Chlumce (jižně od Sedlčan). Představuji pivovar Vysoký Chlumec a jejich MASOPUSTNÍ speciál 13°, 5,2 %. Pivovar má v názvu “knížecí” a byl založen v roce 1466, ovšem s mnohaletými přestávkami ve vaření. Etiketa je povedená, s motivy obrázků Josefa Lady. Po otevření cítím aromatický chmel a karamel. Po nalití má pivo barvu černého čaje, pěna je okrová, s většími oky, ale drží. V chuti vykukují tóny medoviny, slívy a kaštanu. Dochuť je teple hořká, po ukrknutí se znovu objevuje silný chmel. K zakousnutí doporučuji třeba nadívanou kachnu. Závěrem musím zmínit, že na etiketě se nedozvíme výrobce, ale pouze prodávajícího (pivovary Lobkowicz), což je, u tohoto jinak dobře zvládnutého piva, docela škoda. Etiketa je povedená, zátka ovšem bez potisku. Celkově tento kousek ale doporučuji! 

KAŠTANOVÉ PIVO | no. 156

Na závěr se podíváme do severozápadní Prahy, konkrétně do městské části Uhříněves. Představuji pivovar v Uhříněvsi a jejich kaštanové pivo 17°, 7 %. Pivovarnictví v této lokalitě má dlouhou tradici, která sahá až do 13. století. V současných budovách však pivovar přestavěl Alois Tichý na parostrojní v roce 1877 a na přelomu 19. a 20. století získal řadu ocenění. Novodobá historie se píše od roku 2015. Etiketa je zajímavá, leč poměrně jednoduchá. Po otevření cítím silně slad a máslo. Po nalití má pivo barvu připomínající colový nápoj, pěna je bílá, hustá a dobře drží. V chuti poznávám kulér a malinko mandle. Dochuť je silně teple hořká a teprve až po ukrknutí se objeví jemné tóny jedlých kaštanů. K zakousnutí doporučuji poctivý hovězí guláš a chléb. Závěrem chci pochválit tvar skla, které je po dlouhé době výrazně odlišné! Zátka je ovšem bez potisku. Pivo samotné je laicky řečeno křížencem mezi ležákem a porterem, ale musím uznat, že velmi povedeným! Kaštanové pivo proto doporučuji. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player