Načítám ...

Pivománie #54

Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje. 

A protože si této mojí aktivity na Facebooku všiml také redaktor těchto stránek a zároveň můj kamarád z místa bydliště Michal, byl jsem osloven s nabídkou spolupráce, kterou jsem rád přijal. Společně věříme, že tento unikátní seriál osloví každého, koho pivní kultura v naší zemi alespoň trochu zajímá. 

Každý díl vám nabídne tři kousky, které jsem vyzkoušel a popsal v krátkém komentáři. Hodnocení je vždy založené na mých osobních chuťových preferencí a pokud máte zážitek z ochutnání vybraného moku více či méně odlišný, nestyďte se jej napsat do komentářů pod článkem. Každý úhel pohledu, nebo lépe řečeno chuti, se počítá! 

GRASEL | no. 160

Dnes se úvodem podíváme do oblasti České Kanady, konkrétně do obce Český Rudolec poblíž Dačic. Představuji pivovar GRASEL a jejich dvanáctistupňové pivo s obsahem alkoholu 5,3 %. Tradice vaření piva v obci sahá až do roku 1539, v moderní podobě se pak datuje od roku 2015. Etiketa je ponurá, trochu připomíná parte. Zátka je jednoduchá, tmavě hnědá a bez potisku. Po otevření cítím vůni sladu, suchého obilí a lehce vajíčka. Po nalití má pivo jantarovou barvu, pěna je bílá a hustá, ale rychle opadá. V chuti rozeznávám tóny citronu a nezralé švestky. Dozvuk je hořký s nádechem kyselosti a po říhnutí zůstává chuť kvasnic. Jako doplněk doporučuji zakousnout třeba bublaninu. Na závěr vysvětlím ještě původ názvu pivovaru – podle pověsti totiž jistý loupežník Grasel (lidově Grázl) vyloupil kancelář tehdejšího pivovaru.

CRAFTY COON | no. 161

Dále zavítáme do Rajhradu, tedy jižně od Brna. Představuji létající pivovar CRAFTY COON a jejich Crystal Clear Brut IPA 12° s obsahem alkoholu 6,3 %. Pivovar byl založen v roce 2022 manželi Františkem a Eliškou jako pokus, zda jsou schopni provozovat pivovar při svém zaměstnání. Etiketa je jednoduchá, jak už napovídá název, se znakem mývala. Zátka však postrádá potisk. Po otevření dominuje aroma rýže a kvasnic. Po nalití má pivo světle zlatavou barvu, pěna je bílá, tvořená většími bublinami, ale rychle mizí. V chuti rozeznávám okurku, liči a jemný nádech hrušky. Dozvuk je nevýrazně hořký a po říhnutí se objevuje slad. K zakousnutí asi výjimečně nedoporučím nic, pivo je spíše nevýrazné, s asijským nádechem. Vaří se v pivovaru Rojc v obci Rozdrojovice severně od Brna. A můj závěr? Jak by řekl klasik: „Ochutnal jsem, ale příště asi ne.”

VINCENT | no. 162

54. Pivománii zakončíme ve městě, které určitě nemusím dlouze představovat – Luhačovice! Co ale představit musím, je místní lázeňský pivovar Luhačovice a jejich VINCENT 12° s obsahem alkoholu 4,7 %. Pivovar fungoval jako létající až do roku 2021, kdy si zřídil vlastní varnu kousek od nádraží. Etiketa je jasně laděná v lázeňském duchu, s trochu netypickou modrou barvou pro pivo. Lahev je plastová, víčko také. Po otevření cítím slad a jablka. Po nalití má pivo jantarovou barvu, pěna je bílá, řídká a rychle mizí. V chuti rozeznávám květy hluchavky, mandlové slupky a letní jablka. Dozvuk je silně hořký a po říhnutí dominuje chmel. Jako doplněk k zakousnutí doporučuji zelňačku. Na závěr musím opět pochválit etiketu – je to příjemný lázeňský dárek, a pivo samotné je překvapivě pitelné, dokonce až s famózní hořkostí! Tento ležák mě velmi překvapil, proto ho rozhodně DOPORUČUJI! 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player