Načítám ...

Pivománie #56

Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje. 

A protože si této mojí aktivity na Facebooku všiml také redaktor těchto stránek a zároveň můj kamarád z místa bydliště Michal, byl jsem osloven s nabídkou spolupráce, kterou jsem rád přijal. Společně věříme, že tento unikátní seriál osloví každého, koho pivní kultura v naší zemi alespoň trochu zajímá. 

Každý díl vám nabídne tři kousky, které jsem vyzkoušel a popsal v krátkém komentáři. Hodnocení je vždy založené na mých osobních chuťových preferencí a pokud máte zážitek z ochutnání vybraného moku více či méně odlišný, nestyďte se jej napsat do komentářů pod článkem. Každý úhel pohledu, nebo lépe řečeno chuti, se počítá! 

PROUD | no. 166

Dnešní 56. Pivománii začneme v Plzni, konkrétně v pivovaru PROUD a představíme si jejich ležák 11° s obsahem alkoholu 3,9 %. Tento pivovar vznikl v roce 2020 jako experimentální projekt pod záštitou Plzeňského Prazdroje. Sídlí v prostorách bývalé elektrárny na soutoku řek Mže a Radbuzy.

Etiketa je jednoduchá, ale originální. Potěší také detail v podobě potištěného víčka. Po otevření piva ucítíte výrazné tóny jahod a hroznového vína. Po nalití má nápoj zlatavou barvu, bílou pěnu, která však rychle mizí. Chuťově dominují přezrálá slíva a letní jablko, závěr je jemně medový. Po napití zůstává dozvuk přezrálé slívy.

K tomuto pivu doporučuji jako ideální doplněk játrovou omáčku s rýží. Závěrem musím znovu vyzdvihnout nápaditost etikety. Pivo samotné je vhodné především pro letní osvěžení a pravděpodobně osloví více ženy. Malým mínusem však zůstává přidané aroma.

OBZOR | no. 167

Dále se podíváme do královského města Žatce, domova chmele a pivovarnictví. Rád bych vám představil pivovar PIONEER BEER a jejich OBZOR IPA 14° s obsahem alkoholu 5,9 %. První várka tohoto pivovaru byla uvařena v roce 2018, přímo v srdci tohoto chmelařského regionu. Součástí pivovaru je i útulný výčep s kapacitou pro 80 návštěvníků.

Etiketa je jednoduchá, ale výrazná, zatímco zátka je zlatavá, bez potisku. Po otevření dominuje aroma citrusů, což je pro styl IPA typické. Po nalití má pivo zlatavou barvu s hustou a dobře držící pěnou. V chuti převažují tóny sladkého jablka, s lehkým nádechem hrušky. Dozvuk je nasládlý, s opakujícím se jablečným tónem.

K tomuto pivu bych doporučil jako ideální doplněk štrúdl. Závěrem musím vyzdvihnout jedinečné umístění pivovaru – v městě chmele, jen pár kroků od ikonické rozhledny Chmelový maják. Pivo OBZOR IPA je určeno spíše pro milovníky sladších piv a méně plného těla. Přestože mi zde chybí typická hořkost IPA, dnešní kousek rozhodně doporučuji ochutnat.

BOŽÍDARSKÝ JELEN | no. 168

Závěrem se ještě vypravíme do Krušných hor, konkrétně do okolí Jáchymova a Horní Blatné. Představuji vám pivovar ČERVENÝ VLK z Božího Daru a jejich Božídarský Jelen 12° s obsahem alkoholu 4,8 %. Tento pivovar byl založen v roce 2020 a je spojen s místní restaurací.

Etiketa je jednoduchá, ale poutavá, a zátka s potiskem jistě potěší sběratele. Po otevření piva se objevuje aroma kvasnic a hrachu. Po nalití má nápoj kalně zlatavou barvu, bílou a hustou pěnu, která však rychle opadá. Chuťově dominují tóny hrachu, mandlí a lískových ořechů. Závěr je příjemně hořký a po napití zůstává chmelový dozvuk.

K tomuto pivu doporučuji paprikovou klobásu s křenem jako ideální chuťový doplněk. Na závěr bych rád pochválil detail v podobě potištěné zátky. Pivo samotné má středně plné tělo a příjemnou hořkost. Je dobře pitelné, ale pro mě tentokrát spíše průměrné.

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player