Nedávná studie v oblasti kybernetické bezpečnosti odhalila, že firmy se stále více obávají rostoucího využívání umělé inteligence (AI) při kybernetických útocích. Bylo zjištěno, že 76 % dotázaných firem zaznamenalo v uplynulém roce nárůst kybernetických incidentů, přičemž téměř polovina respondentů (46 %) uvedla, že mnohé z těchto útoků byly pravděpodobně vedeny pomocí AI. Studie zdůrazňuje skutečnost, že umělá inteligence, která způsobila revoluci v řadě průmyslových odvětví, nyní posiluje také kyberzločince a přidává další vrstvu složitosti obrany vůči hrozbám, kterým firmy čelí.
Studie nazvaná Kybernetická obrana a umělá inteligence: Jste připraveni chránit svoji organizaci? shromáždila názory odborníků, kteří se zabývají bezpečností IT a ochranou dat v mnoha různých firmách, ohledně nových potíží při obraně před kybernetickými útoky zahrnujícími použití umělé inteligence. Většina účastníků průzkumu (76 %) uvedla, že počet kybernetických útoků na jejich organizace v posledních 12 měsících vzrostl, a 46 % se zároveň domnívá, že většina těchto kybernetických útoků byla vedena pomocí AI.
Využití AI kyberzločinci je vážným problémem pro 72 % respondentů. Tlak této výzvy nutí firmy, aby přehodnotily svoje strategie kybernetické bezpečnosti a hledaly proaktivní a komplexní řešení. Za nejdůležitější faktory pro účinnější obranu proti hrozbám podporovaným AI považují pravidelná školení k rozvíjení interních odborných znalostí (92 %), vysoce kvalifikovaný personál (91 %) a využívání příslušných externích odborných znalostí v oblasti kybernetické bezpečnosti (90 %). Uvědomují si také, že je důležité mít dostatek zaměstnanců v IT týmech (80 %) a používat kvalitní bezpečnostní řešení třetích stran (86 %).
Navzdory rostoucímu povědomí o problémech spojených s AI odhaluje studie znepokojující nedostatky v připravenosti mnoha firem. Více než polovině dotazovaných organizací chybí klíčové zdroje potřebné k řešení těchto sofistikovaných hrozeb – 57 % nemá přístup k potřebným externím odborným znalostem v oblasti kybernetické bezpečnosti, 54 % uvádí, že jejich IT týmy nejsou dostatečně početné, 49 % chybí vysoce kvalifikovaní pracovníci a 52 % se málo věnuje pravidelným školením. Kromě toho si 53 % respondentů myslí, že jejich bezpečnostní opatření neodpovídají aktuální složité situaci, což je vystavuje potenciálním zranitelnostem. Většina respondentů sice tvrdí, že ví, jak tento nedostatek zdrojů řešit, faktem však zůstává, že je zatím nemají.
„Situace v oblasti kyberbezpečnosti čelí narůstajícím hrozbám, přičemž ransomware opět nabývá na síle. AI sice přináší nové možnosti, například při vytváření přesvědčivých phishingových zpráv, hlavní hrozbou jsou však rostoucí organizovanost a inovace kyberzločinců. Ti nabízejí nástroje usnadňující útoky i méně zkušeným hackerům. Firmy by měly zabezpečit IT infrastrukturu robustními vícevrstvými řešeními a využívat ekosystémy XDR s expertní podporou. Klíčovou obranou zůstávají také školení zaměstnanců o základech kybernetické bezpečnosti a bezpečném využívání AI.,“ uvedl odborník na ochranu podnikové infrastruktury ve společnosti Kaspersky, Oleg Gorobets.
Zdroj: Darko Natalic – Kaspersky.com Foto: DALL-E 3.0, pixabay.com

Autor není stálým členem redakce a jeho příspěvky jste již v minulosti mohli najít např. v našem předchozím projektu Prasklá moucha. Externí spolupráce také zahrnuje osoby, které poskytnou své autorské dílo na základě jednorázové domluvy a nemají v plánu přispívat pravidelně. Články pod tímto označením nejsou redakčně dodatečně upravovány ani kráceny a jsou zveřejněny v původním formátu, není-li dohodnuto jinak. Může se také jednat o obsah, který byl převzat z jiného webu s laskavým svolením autora.