Načítám ...

Apple Magic Keyboard

Ještě než se na našich stránkách objeví recenze nového iPadu Air, přiblížím vám příběh o tom, kterak jsem k tomuto úžasného tabletu vybíral ještě úžasnější klávesnici. Příběh to nebude dlouhý, ale jistě Vám napoví, jak složité to většinou mívám s rozhodováním a jak jsem se orientoval při výběru tohoto příslušenství, které je, nejen pro moji redakční práci, opravdu velmi důležité.

Když jsem k iPadu objednával ještě Apple Pencil, těšil jsem se, jak budu psát poznámky a články ručně a příslušná aplikace je automaticky převede na text. Nativní Poznámky a také většina programů z AppStore ale bohužel nepodporuje češtinu, takže jsem musel trochu Googlovat, než jsem našel Nebo (článek v přípravě). Zjistil jsem však, že dlouhému psaní propiskou, perem, zkrátka rukou, jsem už dávno odvykl a tak je klávesnice pro psaní delších textů nezbytná. Jenomže jakou vybrat? Tu, která je zároveň součástí obalu na tablet, nebo samostatnou?

Z hlediska mobility a přenášení zařízení by zřejmě většina uživatelů dala přednost té první variantě klávesnice. Pohodlně tak můžete svůj “psací stroj” zavřít a vzít kamkoliv je potřeba. Takové řešení je bezesporu praktické a v podstatě první, které přicházelo v úvahu. Záhy jsem však při výběru začal narážet na malé či velké drobnosti, které mi kazily celkový dojem a nakonec mě donutily zvolit samostatnou bezdrátovou klávesnici Apple Magic Keyboard, která se primárně hodí spíše k Macu, než k tabletu. Co mě tedy nakonec odradilo od nákupu klasické klávesnice v obalu?

Mám-li být upřímný, tak v první řadě to byla cena za klávesnici, která mi jako jediná, ze všech nabízených, dávala největší smysl a také se mi nejvíce líbila – Magic Keyboard. Investovat do ní téměř 9 tisíc je ale naprosto za hranicí mé tolerance předražených produktů od Applu. Jsem ochoten si připlatit téměř za cokoliv, ale v tomto případě odmítám obětovat tak vysokou částku jen za klávesnici s ochranným krytem, přestože všechna videa i hodnocení má klávesnice opravdu působivá!

Potřeboval jsem obal, který neuvězní tablet ve chvíli, kdy ho do něj vložím, protože rád manipuluji při čtení e-knih a časopisů s co nejmenší hmotností i rozměry zařízení. Magnetické řešení, kdy se tablet jen připne “na záda” obalu je proto ideální. To sice Magic Keyboard nabízí, ale za nehoráznou cenu. U jiných obalů s klávesnicí na principu magnetického uchycení se mi zase nelíbilo hodnocení, která popisovala kvalitu samotného psaní. Stisk byl buď příliš nevýrazný, nebo zase moc hlučný a v informačním balastu jsem bohužel pokaždé objevil něco, co mi výsledný dojem nakonec spolehlivě zkazilo.

A pak jsem si uvědomil, že ve své podstatě není za každou cenu nutné disponovat klávesnicí, která by byla přímo součástí obalu, ale že se mohu vydat jinou cestou. Cestou, která na první pohled může vypadat o poznání méně prakticky, ale svůj účel nakonec splní přinejmenším srovnatelně. Začal jsem tedy uvažovat o samostatném magnetickém ochranném krytu a samostatné bezdrátové klávesnici. Obal, který jsem měl vyhlídnutý (Smart Folio) je totiž možné přizpůsobit pro položení tabletu na desku stolu v odpovídajícím sklonu, aby se před něj mohla případně položit klávesnice, nebo jste jen mohli sledovat obrazovku v tom správném úhlu.

Apple Magic Keyboard bez numerické klávesnice svoji délkou působí skladně a recenze ohledně delšího psaní, citlivosti i rozměrů kláves na mě udělaly dobrý dojem. Od té chvíle bylo rozhodnuto, přestože mě trochu vadila představa, že budu klávesnici v jednom kuse někde zapomínat, mám-li ji tahat s sebou do práce nebo na cesty. Je však potřeba udržovat pozornost v dobré kondici a nepřivolávat Alzeheimera předčasně. Ve svých čtyřiceti letech si snad budu pamatovat, že do té malé tašky, kterou jsem na tablet pořídil, si nesmím zapomenout dát obojí.

Posílen touhou po komfortním psaní a procvičování paměti, jal jsem se tedy Apple Magic Keyboard, za necelé tři tisíce, objednat. Klávesnice, která si rozumí také s iPhonem či Macem, mě ihned v prvních dnech jejího používání přesvědčila, že to byla opravdu skvělá volba! V závěru, spíše než recenze, tak slohové práce na téma: “jak jsem si vybíral to správně ťukadlo,” bych ještě rád vysvětlil proč.

Klávesnice má ideální nízký profil a jednotlivá tlačítka velmi, ale opravdu velmi příjemný stisk. Není nijak hlučná, přesto je zvuková zpětná vazba její důležitou a zároveň decentní součástí. Rozložení a uspořádání kláves je standardní a mají dostatečnou velikost, aby se zabránilo překlepům. Tlačítka nijak nevržou, ale s ohledem na krátkou dobu používání bych to ani nečekal, uvidíme za rok či za dva. Nepatrné zvýšení zadní části mi nejprve přišlo jako zbytečnost, ale později jsem pochopil, že to svůj, i když nepatrný, význam má. Přinejmenším jde o zajímavý rozdíl oproti běžným klávesnicím v obalu. Psaní je zkrátka pohodlné a rozhodně si jej užívám.

Výbornou vlastností Apple Magic Keyboard je především vestavěná dobíjecí baterie, která na jedno nabití vydrží opravdu dlouho. Po zapnutí byla nabitá na 92% a za dva dny průběžného používání mi hodnota klesla na 91%, což je skvělá zpráva. V balení se nachází také napájecí kabel (lightning – USB) a tak se nabíjení řeší přes klasický adaptér od iPhonu. Výměna baterií je tedy minulostí a vzhledem k rozměrům klávesnice také logické řešení. 

Klávesnice by, vzhledem ke své výborné výdrži, mohla být klidně podsvícená, ale bohužel není. Na druhou stranu je otázkou, kolik by tato funkce vlastně z celkové kapacity baterie ubírala a jak často by se potom musela nabíjet. Osobně píši většinou přes den, nebo u dobrého osvětlení, takže to nepovažuji za žádný problém. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Napsat komentář

YouTube player