Načítám ...

Apple Vision Pro jsou v prodeji

2. února 2024 se ve Spojených státech amerických konečně dočkali první zájemci o brýle Apple Vision Pro. Psal jsem o nich loni v červnu a od té doby jsem byl zvědavý, jak se budou reálné zkušenosti uživatelů lišit od dokonale vyladěné reklamní kampaně kalifornské společnosti. Vzhledem k tomu, že v té době měli novináři pouze omezené možnosti, jak Apple Vision Pro vyzkoušet, nedalo se příliš odhadnout, jaký vlastně bude finální produkt. Následující příspěvek shrnuje pozitivní i negativní hodnocení prvních majitelů tohoto zařízení, které bych rád doplnil svými postřehy a názorem na budoucnost produktu, od kterého může každý čekat trochu něco jiného. 

Začal bych pozitivně. Většina uživatelů, která již Apple Vision Pro vyzkoušela, se shoduje na magickém zážitku, který je nejen návykový, ale především naprosto předčí konkurenci v podobě brýlí Meta Quest 3 a dalších. Lidé, kteří si Apple Vision Pro objednali již mají většinou zkušenosti také s ostatními zařízeními pro virtuální či kombinovanou realitu a tak mohou relevantně porovnávat. Když už bychom nenašli nic jiného, tak skutečnost, že Apple opět ukázal, že patří k technologické špičce, je zkrátka zřejmá. 

Způsob, jakým se zde propojuje realita s digitálním obsahem sice není dokonalý, ale je aktuálně tím nejlepším, co na současném trhu s virtuální realitou vůbec vzniklo. Apple Vision Pro navíc fungují v jakémkoliv prostoru a dokonce i tehdy, když s nimi vyrazíte ven, jak ostatně ukazují některá virální videa na YouTube. Apple ovšem důrazně upozorňuje, že používání těchto brýlí např. během sportu, za volantem, nebo při jiných činnostech rozhodně nedoporučuje. 

Dalším, velmi kladně hodnoceným aspektem Apple Vision Pro je propojení s Apple ekosystémem a zejména pak možnost přebírání obrazovky Macu a její následná úprava v prostoru, přičemž ostatní aplikace mohou být ukotvené kolem vás. Ze všech videí mě asi nejvíce fascinovalo právě ono ukotvení jednotlivých prvků a oken v místě, kam je přesunete. Tady odvedli vývojáři geniální práci, protože se tím může výrazně změnit náš pracovní prostor a konečně pak samotná interakce s digitálním obsahem. Vypadá to zkrátka úžasně! A pokud nás reálné prostředí okolo rozptyluje, můžeme se uzavřít do reality virtuální a svoji činnost tak přesunout např. do hor, nebo třeba měsíční krajiny. Tohle bych si jednou také určitě rád vyzkoušel!

YouTube player

Největší kritika se na Apple Vision Pro snáší kvůli jejich hmotnosti. Zejména komerčně prezentovaný popruh pro uchycení na temenu hlavy způsobuje při delším používání problémy s krční páteří. Apple si je této skutečnosti zřejmě velmi dobře vědom, proto v balení najdeme ještě druhý popruh, obsahující také horní část. V tomto případě už je nošení brýlí výrazně pohodlnější, přesto ne zcela ideální. 

Velmi často se objevuje také výtka upozorňující na šumivý obraz při zhoršených světelných podmínkách. Vlastně samotná reprodukce reality skrze vestavěné kamery nebudí dojem přirozenosti a dá se přirovnat ke sledování prostoru před vámi skrze okno. Je tedy poznat, že to, co sledujete není realita, ale její digitální verze, takže pokud by někdo čekal stejnou zkušenost, jako ukazovala propagační videa v červnu, bude bezesporu zklamán. Přesto je tento zážitek výjimečný a navzdory jeho slabinám je z něj většina uživatelů nadšená. 

Apple Vision Pro představují první generaci nového produktu od Applu a bude nesmírně zajímavé sledovat, kam se v průběhu nadcházejících let posune. A stejně tak jako první iPhone, který toho mnoho neuměl a byl předražený, se nakonec vyvinul v mnohem zajímavější produkt, mohou se také brýle Apple Vision Pro stát něčím, co bude v budoucnu uživatelsky podstatně přívětivější, dostupnější a bezesporu také doladěnější. Spacial computing, jak Apple tento virtuálně-reálný svět Apple Vision Pro nazývá, rozhodně má potenciál nejen přežít, ale stát se oblíbeným doplňkem našeho digitálního a online života. 

Zdroj: vlastní Foto: Apple.com

Napsat komentář

YouTube player