Načítám ...

Apple Vision Pro zvýší zájem o Meta Quest 3

Brýle pro rozšířenou a virtuální realitu Apple Vision Pro se staly středem pozornosti technologického světa a nutno podotknout, že zcela oprávněně. Zatím se jich prodalo omezené množství a dostupné jsou pouze v USA a pro uživatele s americkým Apple ID. Reakce a první dojmy jsou různé a ty nejdůležitější z nich jsem shrnul ve svém minulém článku. Dnes bych se rád věnoval tomu, co Apple Vision Pro znamenají pro konkurenční headsety a jakou roli mohou sehrát např. při prodeji Meta Quest 3.  

Obecně se dá říct, že Vision Pro vzbudily nečekaný zájem o téma virtuální a rozšířené reality. Díky pozornosti, které se jim dostává, se řada uživatelů začala zajímat také o jiné, pokud možno levnější druhy zážitků spojených s digitální realitou. Objevují se totiž v hojné míře také srovnávací testy a videa, představující rozdíly mezi Apple Vision Pro a právě Meta Quest 3, což je cenově mnohem dostupnější řešení, navíc s možností okamžitého nákupu i v našich končinách. Jak výrazně horší jsou brýle Quest 3 a lze je použít na stejné věci jako Vision Pro?  

Odpověď bude záležet zaprvé na tom, zda-li jste uživatel Apple ekosystému jako takového a potřebujete s ním být propojeni i ve Vision Pro, abyste mohli využívat např. FaceTime, iMessage, nebo virtuální obrazovku svého Macu, a zadruhé na tom, zda-li je pro vás prioritou co nejlepší rozlišení a nejvyšší ostrost obrazu, kterou díky Micro-OLED displejům v Apple Vision Pro máte. Z pohledu kvality obrazu nebudou LCD displeje u Quest 3 tak dobře pracovat s černou barvou a celkový dojem může být výrazně horší. Na druhou stranu můžete patřit k nenáročným uživatelům, kteří si za podstatně nižší cenou, budou schopni vystačit i s horším výsledkem.  

Meta Quest 3 nabízejí také umístění oken do Vašeho reálného prostoru, přestože jeho reprodukce má své limity a často je na YouTube ukázkách vidět místy dosti nepřirozené vlnění obrazu. Nicméně to, že si můžete umístit např. internetový prohlížeč, nebo přehrávané video do konkrétního místa v prostoru a pak se k němu vrátit, jako to krásně ukazují Visio Pro, není pro Quest 3 žádný problém. Stejně tak jako možnost sledování obsahu ve zcela uzavřeném virtuálním prostředí.  

Nebýt povyku kolem Apple Vision Pro, ani bych si nevšiml, co všechno jsou Meta Quest 3 schopny zvládnout, přestože na vizuálně mnohem méně dokonalé úrovni. Za cenu 14 až 15 tisíc v základní 128GB variantě, dostáváte ovšem stále velmi dobře použitelný a zajímavý kus technologie, který zatím cílí především na hráče, protože herní nabídka je v rámci Meta obchodu rozhodně pestrá. Najdete zde spoustu titulů jak pro úplnou virtuální realitu, tak pro tu kombinovanou a ze všech video ukázek jsem měl, alespoň na YouTube, více než uspokojivý dojem. 

Předpokládám, že podobný zájem vzbudí Meta Quest 3 také u dalších uživatelů, kteří díky nákupu tohoto levnějšího řešení mohou získat první zajímavou zkušenost se světem virtuální reality. Je tedy velmi pravděpodobné, že se v této době bude k nákupu rozhodovat čím dál více lidí, kteří jsou zvědaví, jak funguje rozšířená a virtuální realita. Musím přiznat, že i já patřím k těm, kteří o Meta Questu 3 začali nejen uvažovat, ale zároveň ho v těchto dnech objednali. Mám tak čas na své první seznámení s virtuální realitou, alespoň do doby, než budou Apple Vision k dispozici pro běžné smrtelníky, ať už cenovkou, nebo dostupností na evropském, potažmo českém trhu.

Zdroj: vlastní Foto: apple.com, meta.com

Napsat komentář

YouTube player