Tento příspěvek musím v každém případě začít větou: MacBook Air 2020 je nejlepší notebook, jaký jsem doposud měl v osobním vlastnictví (vybavení zaměstnavatele se totiž nepočítá). A to nejen po stránce vzhledu, ale také výkonu. Jde zároveň o první notebook, ve kterém najdeme bezkonkurenční procesor Apple Silicon s označením M1. Tenhle krásný stroj jsem pořídil v základní konfiguraci s 8GB operační paměti a 256GB diskem. Někdo by nad RAMkou, možná už jen ze zvyku, ohrnoval nos a kroutit hlavou, ale věřte mi nebo ne, díky jedinečnému M1 čipu běží všechny aplikace naprosto plynule a to i v pokročilém multitaskingu.
Ale nejprve se podíváme na vzhled. Zvolil jsem variantu vesmírně šedou a musím říci, že se mi líbí nejen barva, ale také čistý a jednoduchý vzhled. Jde o můj první MacBook a tak jen z doslechnu vím, že je vizuálně prakticky stejný jako jeho předchůdce. Navíc je osazen klávesnicí Magic Keyboard, která je neuvěřitelně příjemná a skvěle se na ní píše. Samozřejmostí je decentní podsvícení a dostatečně velký TouchPad. To, co mi na MacBooku velmi imponuje je ztenčená přední strana, která je do ruky opravdu velmi příjemná. Jestli bych měl mít nějakou výtku, tak mi ne zcela vyhovuje otevírání notebooku. Výřez, díky kterému odklopíte víko, je na můj vkus i prst až příliš úzký a bohužel není jednoduché si v nějakém místě spodní část přidržet. Za otevírání zařízení bych proto designérům dal nemilosrdně čtyři mínus!
Když se MacBook otevře, objeví se nádherný 13,3palcový displej s LED podsvícením a technologií IPS, jehož nativní rozlišení je 2560 × 1600 při 227 pixelech na palec s podporou miliónů barev. Jas 400 nitů zaručuje dostatečné podsvícení za všech světelných podmínek. Na tuto obrazovku je skutečně radost pohledět! Adaptivní jas funguje bez problémů, stejně jako technologie True Tone. Díky USB-C rozhraní je pak možné připojit k zařízení externí monitor a využívat tak další plochu, nebo zrcadlit tu stávající. Trochu mi vadilo, že MacBook nepoužívá tento výstup také v případě, že máte zavřené víko a nenabíjíte jej. Pokud chcete pracovat na externím monitoru a mít přitom zařízení zavřené, musíte jej mít zároveň připojené k napájecímu zdroji, což ve chvíli, kdy je MacBook plně nabitý, není, z hlediska cyklů baterie, ideální. Kdo potřebuje mít rozšířenou plochu, nebude mít s touto vlastností problém. Sice existují aplikace, které umí pracovat s nabíjením tak, že funkci zavřeného víka při grafickém výstupu ignorují, ale neměl jsem důvod je zkoušet.
Další podivností se může zdát přítomnost pouze dvou USB-C konektorů (nabíjení, DisplayPort, Thunderbolt 3 (až 40 Gb/s), USB 3.1 Gen 2 (až 10 Gb/s) a jednoho 3,5 jack audio výstupu. U „běžných“ notebooků jsme zvyklí na daleko pestřejší nabídku rozhraní a tak můžete být v případě MacBooku trochu zaskočeni. Jenomže to by nebyl Apple, kdyby nemyslel jinak, než ostatní výrobci. Krom toho, že by další porty na těle zařízení nevypadaly esteticky dobře, ani z hlediska tloušťky notebooku by to patrně nebylo praktické. Koneckonců, běžný uživatel těch portů zase tolik nevyužije a pokud přeci jen ano, vždycky tu jsou skvělé USB-C huby, které dostatečně rozšíří možnosti zařízení. Osobně jsem jsem si vystačil pouze s adaptérem USB-C na USB a VGA výstupem, ale většinu času používám MacBook bez dalšího harampádí.
Když už jsem u toho harampádí, mám opravdu skvělý pocit z napájecího adaptéru, který nevypadá jako ty obludnosti jiných notebooků, složené ze dvou kabelů a jedné velké, těžké cihly uprostřed. Tady je jedna malá krabička na jednom konci a USB-C na druhém. Samotný kabel má přitom dostatečnou délku a celé to zkrátka nedělá ostudu, když potřebujete MacBook zabalit a někam vzít s sebou.
Stereo reproduktory, které najdeme po stranách klávesnice mají velmi pěkný, široký stereo zvuk a MacBook podporuje přehrávání zvuku Dolby Atmos. Soustava tří mikrofonů se směrovým formováním paprsku pak zajistí kvalitní přenos hlasu např. během hovorů. Webkamera je FaceTime HD s rozlišením 720p a přestože je obraz softwarově výrazně vylepšený, mnohem raději bych zde viděl např. FullHD. Na běžné videohovory či videokonference bohatě stačí a tak to bylo zcela jistě myšleno. Za jiným účelem je uživatel zvyklý využívat nebo si pořídit zkrátka jiná zařízení.
Operační systém macOS Big Sur je skvěle optimalizován pro nejnovější M1 čip a funguje naprosto úžasně, stejně jako všechny nativní aplikace. Také aplikace přímo od Applu již pracují s novou architekturou procesoru Apple Silicon a např. Logic Pro na úpravu hudby, nebo FinalCut na střih videa, které používám, fungují perfektně. Další programy třetích stran se pomalu přizpůsobují a např. Affinity Photo pro editaci fotek již také umí pracovat s M1 čipem. Přestože se ostatní software spouští přes rozhraní Rosetta, tuto operaci ani nepostřehnete. Vše je neskutečně rychlé a pohotové.
MacBook Air 2020 je skvělý notebook, který ocení většina běžných uživatelů, potřebující malý, lehký a přenosný počítač na obyčejnou kancelářskou práci a sem tam ještě nějaké ty nenáročné radovánky s multimediálními typy souborů. A co je nejdůležitější – výdrž baterie je naprosto úchvatná! Bez problémů jsem na něm vydržel i den a půl bez nabíjení při průběžné intenzivní práci (s přestávkami na občerstvení apod.) ve všech aplikací a to s připojením k internetu přes Wi-Fi! Za tuhle magii opět vděčíme M1 čipu, který umí velmi efektivně rozdělovat systémové prostředky a navíc je sám nenáročný na spotřebu energie.
Technická specifikace:
Výška: 0,41–1,61 cm
Šířka: 30,41 cm
Hloubka: 21,24 cm
Hmotnost: 1,29 kg3
Podporuje současně plné nativní rozlišení vestavěného displeje v miliónech barev a:
Jeden externí displej s rozlišením až 6K při 60 Hz
Digitální výstup videa přes Thunderbolt 3:
Nativní výstup DisplayPortu přes USB‑C
Výstup VGA, HDMI a Thunderboltu 2 prostřednictvím adaptérů (prodávají se zvlášť)
Apple M1
8jádrové CPU se 4 výkonnostními jádry a 4 úspornými jádry
8jádrové GPU
16jádrový Neural Engine
Baterie
Až 15 hodin bezdrátového prohlížení webu
Až 18 hodin přehrávání filmů v aplikaci Apple TV
Vestavěná 49,9Wh lithium‑polymerová baterie
30W USB‑C napájecí adaptér
Wi‑Fi
Wi‑Fi 6 802.11ax
Kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth
Bluetooth 5.0
Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.