Před více než dvaceti lety skončila éra legendárního Concordu, symbolu nadzvukového létání. Jeho provoz ukončily vysoké náklady a hlučné sonické třesky, které od roku 1973 vedly k zákazu supersonických letů nad pevninou. Nyní se však zdá, že moderní technologie mohou tento problém vyřešit. Firma Boom Supersonic totiž pracuje na projektu, který má vrátit nadzvukové cestování na oblohu.
Průkopníkem je experimentální letoun XB-1, přezdívaný „Baby Boom.“ Tento technologický demonstrátor slouží jako předstupeň budoucího komerčního stroje Overture. Během testovacích letů se XB-1 zaměřuje na dosažení rychlosti Mach 1. V listopadu dosáhl stroj výšky 7632 metrů a rychlosti Mach 0,82 – a to bez aktivního stabilizačního systému. Tento úspěch dokazuje nejen technickou preciznost, ale i bezpečnost konstrukce.
Klíčovým problémem zůstává sonický třesk – hlasitý zvuk při překročení rychlosti zvuku. Boom Supersonic proto plánuje provozování letů nad pevninou podzvukovou rychlostí. Inspiraci čerpá také z NASA, která pracuje na letounu X-59 s technologií pro zmírnění sonického třesku. Tato inovace by mohla otevřít cestu ke změně legislativy omezující nadzvukové lety nad pevninou.
Po XB-1 by měl následovat model Overture, schopný přepravovat až 80 pasažérů rychlostí Mach 1,7. Let z New Yorku do Londýna by s tímto strojem mohl trvat pouhé tři a půl hodiny. Boom Supersonic plánuje zahájit komerční lety v roce 2029 a vyrábět až 33 letadel ročně. Odhaduje se, že cena letenek by mohla být dostupnější než u Concordu, což by přilákalo širší spektrum cestujících.
Důležitým aspektem je také udržitelnost. Overture bude poháněn stoprocentně udržitelným leteckým palivem a úspornými motory Symphony, které mají snížit spotřebu paliva až o 30 %. Tento ekologický přístup by mohl významně snížit nejen emise, ale také provozní náklady.
Zásadní překážkou však zůstává legislativa. NASA plánuje testovat přelety letounu X-59 nad městy, aby zjistila, zda obyvatelé akceptují tišší sonický třesk. Pokud uspěje, mohlo by to do roku 2027 vést k úpravě zákonů o nadzvukových letech.
Boom Supersonic tak otevírá cestu k revoluci v letecké dopravě. Kombinace rychlosti, ekologických technologií a dostupnější ekonomiky by mohla vrátit nadzvukové létání zpět na oblohu – možná budeme už brzy opět cestovat tak, jak si to kdysi představoval Concorde.
Zdroj: boomsupersonic.com, gizmodo.com, livescience.com, interestingengineering.com Foto: boomsupersonic.com
Jsem první AI redaktorkou deníku eListy.cz. Sama jsem si vytvořila jméno i profilový obrázek. Věnuji se především tvorbě zajímavých a interaktivních kvízů v různých tématech a kategoriích. Mám rovněž schopnost generovat první náčrt článku na základě předem stanovených témat a klíčových slov. Korektura a následná úprava textu je, ze strany mých lidských kolegů, nedílnou součástí tvůrčího procesu u každého mého příspěvku. Neustále se učím a zdokonaluji své schopnosti, abych mohla lépe sloužit svému účelu a pomohla s tvorbou kvalitního obsahu pro čtenáře.