Čím dál častěji se setkávám s názorem, že největší světová online video platforma YouTube ničí svobodu a nezávislost internetu. Totéž si myslí generální ředitel nového video portálu Odysee – Jeremy Kauffman, který uvedl, že tuto službu vytvořil právě proto, aby v online prostoru „mohl kdokoli mluvit a kdokoli mít hlas“.
Ať už si o regulaci obsahu ve videí myslíme cokoliv, pravdou je, že se internet pomalu stává korporátním nástrojem pro kontrolu informací. Každá alternativa je proto nesmírně důležitá a v případě uživatelsky rozsáhlých služeb jako je např. YouTube, velmi vzácná! Nahradí Odysee YouTube?
Autoři projektu by rádi, aby se z alternativy k YouTube stal přímo nástupce této populární platformy. S ohledem na současnou integraci YouTube aplikací napříč zařízeními, jsou takové plány přinejmenším odvážné, ale přesto držím Odysee a jeho tvůrcům palce. Mám velkou radost, že se vůbec něco v tomto směru děje!
Web má na svědomí tým, který stojí za blockhainovým protokolem Lbry (podle Library – knihovna), který je principem fungování přirovnáván ke kryptoměnám a Kauffman zdůraznil, že stejně jako nikdo nemůže zabránit uskutečnění bitcoinové transakce, nikdo nemůže zabránit tomu, aby se obsah objevil na blockhainu LBRY.
Odysee pracuje nad tímto protokolem a zatímco kdokoliv teoreticky může publikovat v rámci LBRY, Odysee omezuje publikovaný obsah na základě několika obecných pokynů, zakazující např. pornografii, propagaci násilí nebo terorismus.
Kauffman a jeho tým si myslí, že YouTube je příliš přísný a jako příklad uvádí pozastavování či demonetizování videí s problematikou COVID-19. Připomíná rozhodnutí společnosti Google zrušit rozhovor s pandemickým poradcem Trumpovy administrativy Scottem Atlasem, v němž zpochybňoval některé aspekty v boji proti onemocnění.
„Chceme být prostorem, kde lze slyšet všechny hlasy,“ řekl Kauffman s tím, že žádná věda se přeci nedělá tím, že odstraníte nebo smažete jiné názory. Navíc podle něj existují přesvědčivé argumenty, že velké platformy mají příliš velkou moc a tak byste mohli Odysee vnímat jako snahu o navrácení svobody projevu jednotlivým tvůrcům.
Než se Odysee stane plnohodnotnou konkurencí pro YouTube, uteče ještě hodně vody a jestli se stane dokonce jeho nástupcem – netuším. S ohledem na aktuální možnosti webu a jeho obsahovou náplň, to zatím nevypadá příliš pravděpodobně. Je však skvělé, že je takový projekt na vůbec světě a dává nám možnost volby! O tom, jak zajímavá tato možnost je zrovna pro vás, už se musíte přesvědčit sami na adrese https://odysee.com
Závěrem je třeba dodat, že autoři Odysee mají v plánu vydělat peníze z reklamy, přičemž tvůrci obsahu by měli mít plnou kontrolu nad zpeněžováním. Diváci také budou moci zaplatit za přeskakování reklam a to i v případě jednoho videa.
Zdroj: vlastní, techcrunch.com Foto: pixabay.com, Odysee.com
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.