Žijeme v digitální době, která přináší nový druh obchodního modelu – digitální nájem. Už nějaký čas je v oblasti nákupu softwaru stále více populárním trendem – pronájem aplikací na určité období. Program si tak již nekoupíte s doživotní licencí, ale zaplatíte za možnost jej nainstalovat a používat ve zvoleném časovém rozsahu, který obvykle bývá od jednoho roku do několika let.
Čím dál více vývojářů přistupuje k nabízení svého produktu právě touto formou zejména kvůli vyšším ziskům. Běžně se můžeme setkat s pronájmem kancelářského balíku Microsoft Office, uživatelé aplikace Adobe Photoshop jistě také vědí, o čem je řeč. Situace lepší rozhodně nebude a musíme se připravit na to, že v budoucnu bude tento systém využívat čím dál více softwaru.
Digitální nájem se však zdaleka netýká pouze aplikací a programů, ale běžně se s ním setkáváme u online služeb jako je např. Spotify, HBO GO, Netflix nebo, v našich končinách nově, YouTube. Společnosti provozující tyto streamovací služby generují obrovské příjmy díky tomu, že lidé jsou zkrátka ochotni za jejich nabídku zaplatit.
V případě Spotify a YouTube jde o příplatkovou službu, kdy můžete omezit reklamu a zároveň stahovat obsah pro použití bez internetového připojení. U mobilní verze Spotify pak za premium účet získáváte ještě možnost přehrávání skladeb dle základního nebo svého vlastního pořadí.
Vynalézavost obchodníků v tomto směru nezná mezí. Není to tak dlouho, co se objevila informace, že společnost Google testuje novou funkci v rámci svých webových Fotek Google, která by vybrala z vaší galerie každý měsíc 10 obrázků, následně je vytiskla a zaslala na vaši poštovní adresu. A kolik si bude Google za tuhle srandu účtovat? Údajně 8 dolarů měsíčně.
Co všechno si ještě obchodníci vymyslí, aby z nás mohli pravidelně tahat peníze bude ještě zajímavé sledovat. Už teď je ale jisté, že máme poměrně široké možnosti v nabídce digitálních nájmů, které můžeme využívat. Pojďme si teď ukázat na jakou částku se dostaneme, když budeme využívat např. sledování online televize, filmů a seriálů, poslouchání hudby a hraní her na konzoli Xbox s aktivní službou GamePass.. Uvedené ceny jsou včetně DPH za 1 měsíc:
250,- Kč domácí internetové připojení (orientační částka)
199,- Kč Lepší TV (online IP televize)
259,- Kč Netflix (standard HD kvalita)
159,- Kč HBO GO
154,- Kč Spotify
339,- Xbox Game Pass Ultimate
CELKEM: 1360,- Kč
Pokud naše digitální potřeby zahrnují výše uvedené výdaje, jsme velmi rychle za částkou 1000,- Kč měsíčně, která představuje digitální nájem dnešního digitálního člověka. A to nemluvím o pronájmu aplikací, které můžeme využívat na PC a mohli bychom je také vyjádřit v platbě za měsíc.
Každý máme jiné nároky a od toho se také odvíjí výše digitálního nájmu. Jak jste na tom vy? Platíte pravidelně za nějakou online službu a kolik dělá váš osobní digitální nájem? Podělte se o své zkušenosti do komentářů pod článkem nebo zanechte svůj názor na záznamníku naší čtenářské linky!
Zdroj: vlastní Foto: Pixabay.com, vlastní

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.
Já využívám pouze Spotify a Kuki televizi. Nic víc nepotřebuju. 🙂