Sociální síť Facebook a její přidružené platformy (Messenger, Instagram) se v poslední době dostaly do technických problémů a uživatelé po celém světě zaznamenali rozsáhlé výpadky a nedostupnost těchto služeb. Ano, svět se zastavil a lidé, kteří právě Facebook Messenger používají jako primární aplikaci na posílání zpráv, měli na několik hodin smůlu.
Příčinu těchto výpadků však společnost Facebook, dle mého názoru, dostatečně neobjasnila a prohlášení o tom, že k úniku uživatelských dat rozhodně nedošlo, příliš důvěryhodnosti a klidu bohužel nepřidá. Jsem si jistý, že i kdyby k nějaké bezpečnostní hrozbě přeci jen došlo, Facebook o tom oficiálně ani nepípne. Co se vlastně stalo může být tedy jen předmětem dohad a nejrůznějších diskuzí.
Ani smyslem tohoto příspěvku není odhalit nemožné, tedy skutečnou příčinu nedostupnosti těchto online aplikací, ale představit službu, která nám v případě prvotních problémů se zobrazením internetového obsahu a nedostupností konkrétní platformy, může napovědět, na čí straně je chyba.
Velmi zajímavý nástroj s názvem Downdetector shromažďuje stavová hlášení z řady zdrojů včetně Twitteru a rovněž hlášení podaná prostřednictvím svých webových stránek a mobilních aplikací. Systém pak tyto zprávy v reálném čase ověřuje a analyzuje, takže můžeme ve velmi časném stadiu automaticky detekovat výpadky a narušení nejrůznějších služeb:
Problém ohlášený jedním člověkem ještě nepředstavuje rozsáhlý výpadek. Aby Downdetector zajistil správnou reprezentaci výpadků, kalkuluje pro každou sledovanou společnost běžnou hodnotu počtu problémových hlášení. Služba pak ohlásí výpadek pouze v případě, že počet hlášení je výrazně vyšší než běžná hodnota a je ověřeno, že s problémy se potýká velké množství lidí.
Downdetector na svých stránkách uvádí, že využívá více jak 22 milionů hlášení jednotlivých uživatelů za měsíc a díky uplatňování analýzy v reálném čase a ověřování hlášení pomáhá poskytovatelům služeb zkrátit dobu jejich nefunkčnosti a zvýšit spokojenost zákazníků. Downdetector Enterprise nabízí monitoring operací, automatická upozornění, náhled do služeb třetích stran a analýzu incidentů v reálném čase.
Tento projekt je nezávisle vlastněný a provozovaný společností Ookla®, LLC a je postaven na myšlence, že uživatelé jsou ti první, kdo se s výpadky střetává. Avšak když uživatelé kontaktují poskytovatele služby, aby zjistili více informací, nemusí vždy obdržet aktuální zprávy. Downdetector byl založen v dubnu 2012, aby mohl poskytovat ten nejrychlejší a nejlepší možný způsob detekce výpadků.
Downdetector najdete na této webové stránce, ale k dispozici je také aplikace pro mobilní operační systémy iOS a Android:
Zdroj: vlastní, downdetector.cz Foto: pixabay.com

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.