Psát o tabletu na tabletu je více než symbolické a tak jsem se právě pohodlně usadil do pohovky v obýváku, na nohy si položil dřevěnou podložku, která díky své praktické velikosti poskytuje přiměřený prostor nejen pro iPad Air 2020, ale také pro externí bezdrátovou klávesnici i myš, kupodivu rovněž od Applu. Můj nový tablet, čtvrtá generace modelu Air, mi svými rozměry i výbavou nabízí přesně ten komfort, který potřebuji. Dnes vám nabídnu můj pohled na tohoto praktického pomocníka.
Úvodem ještě připomenu, že jsem se rozhodl svůj vstup do rodiny jablečných produktů od začátku zdokumentovat, aby na našich stránkách nechybělo nic podstatného z mých uživatelských dojmů, zážitků a především zkušeností. Všechny příspěvky o Apple hračkách najdete v příslušné kategorii.
iPad Air 2020 je vůbec můj první tablet od Applu, takže zatím nemohu porovnávat s předchozími generacemi těchto produktů. Přesto věřím, že můj pohled bude mít svoje místo mezi ostatními články na toto či podobné téma. A pokud se teprve rozhodujete, zda investovat právě do tohoto modelu, snad tu najdete užitečné informace, případně inspiraci.
Výběr produktů od společnosti Apple je vždy spojený s naším vlastním, unikátním smyslem pro design a tak je vzhled každého zařízení důležitým aspektem při rozhodování o koupi. Hodnocení toho, jak tablet vypadá, je tedy záležitost osobního vkusu a proto čistě subjektivně říkám, že se mi iPad Air 4. generace opravdu líbí. Má elegantně zaoblené rohy, přitom ostré hrany a skvěle se drží i v jedné ruce. Je poměrně tenký a přiměřeně těžký (hmotnost 458 g). Z celkového počtu pěti barevných kombinací (stříbrná, vesmírně šedá, růžově zlatá, zelená a blankytně modrá) jsem si vybral vesmírně šedou. Možnosti ve výběru barvy jsou bezesporu super.
Co se týká technické specifikace, vybral jsem si model s Wi-Fi a 64 GB paměťovou kapacitou, což mi v současné chvíli vyhovuje. Balení obsahuje také USB-C nabíjecí kabel (1m) a 20W USB-C adaptér. USB-C konektor je velmi důležitou součástí tabletu, protože díky němu lze k zařízení připojit USB hub s dalšími periferiemi (klasické USB konektory, HDMI, VGA, nebo audio výstupy). K iPadu je tak možné připojit externí monitor, disk a další zařízení fungující přes rozhraní USB (mikrofony, hudební zařízení – klávesy) a spoustu dalšího.
Rád se k některým USB-C hubům pro tablety v budoucnu vrátím a přinesu samostatný článek, ale v tuto chvíli jen krátce zmíním, že se mi USB adaptér osvědčil zejména pro mikrofon Røde, takže není problém nahrát na iPadu třeba celý podcast. Stejně tak dobře lze k zařízení připojit klávesy s USB a díky aplikaci GarageBand, která je zdarma v rámci softwarové výbavy, začít s nahráváním hudby. Tyto možnosti dávají tabletu zcela nový rozměr a nebudu skrývat velké nadšení a radost, jak dobře to celé funguje!
Liquid Retina je plně laminovaný displej s úhlopříčkou 10,9 palce, LED podsvícením s technologií IPS. Rozlišení 2360×1640 s technologií True Tone má vynikající zobrazovací vlastnosti, přestože je obnovovací frekvence, oproti výrazně dražšímu modelu iPad Pro, jen 60 Hz. Pokud nejste profesionální grafik a patříte, stejně jako já, mezi běžné uživatele, nebude vám tento parametr při používání tabletu nijak vadit. Viděl jsem videa, kde recenzenti poukazují na rozdíly mezi scrollováním internetových stránek na iPad Air a iPad Pro, ale osobně tuto vlastnost vůbec neřeším. Na displej je příjemný pohled a ani scrollování mi jej nijak nekazí.
U displeje se ještě chvilku zdržím, protože jsem poměrně dlouho řešil jeho ochranu a výběr té nejlepší folie, přestože má obrazovka např. oleofobní úpravu proti šmouhám a někteří uživatelé se rozhodli nic na ni raději nelepit. Musím se přiznat, že mě zblbla reklama, kterou propagovali influenceři ve svých videích a chválili v ní vehementně značku PaperLike. Její největší předností má být simulace psaní na papír při použití Apple Pencil, které jsem k tabletu samozřejmě také pořídil a další vlastností folie je to, že díky jejímu povrchu se displej stane více matným a neodráží tolik okolního světla a případné odlesky. Nemám bohužel ty samé dojmy, jako někteří nadšenci PaperLike produktů, ať už za své nadšení inkasovali odměny, nebo to dělají čistě ze zlomyslnosti. Uvědomuji si však, že i tady je hodnocení do značné míry závislé na našem vlastním očekávání, vkusu i potřebách a já bych PaperLike hodnotil pozitivně jen kvůli matnému vzhledu. A ještě bych neměl zapomenout, že za cenu cca 1200,- Kč je v balení alespoň jedna náhradní folie (objednáno přímo ze stránek výrobce).
Odemykání tabletu je řešeno pomocí TouchID a musím říci, že i když jsem si na iPhonu okamžitě zvykl na FaceID, nemám s iPadem problém. Čtečka otisku prstů je totiž obsažena přímo v samotném power tlačítku, což vnímám jako opravdu geniální nápad. Probouzením se totiž tablet zároveň odemkne. Navíc je tlačítko v horní části zařízení a není nutná další plocha se snímačem, která by zbytečně zabírala místo pod displejem, jako tomu bylo v minulosti.
Podél kratších stran tabletu najdeme čtyři reproduktory (na každé straně dva) a zvuk mi přijde výrazně lepší, než z iPhonu, ale samozřejmě na iPad Pro nebo stolní reproduktory tato výbava nemá. Přesto jsou slyšet celkem výrazné basy a když si trochu pohrajete s nastavením ekvalizéru v příslušné aplikaci, rozhodně nebudete zklamáni. Kvalita mikrofonů (jeden na hovory a druhý na nahrávání audia a videa) je potom srovnatelná s telefonem, dokonce bych řekl, že o něco lepší.
Delší hrana tabletu pak disponuje ještě magnetickým konektorem, který udržuje Apple Pencil neustále nabité a přichycené k zařízení. Toto řešení je opět velmi nápadité a hlavně praktické, takže se vám dotykové pero už jen tak nezatoulá a nemusíte se starat o jeho nabíjení. Z výdrže baterky pak dle mých zkušeností průběžně ubírá téměř neznatelnou část energie.
V iPadu Air 2020 najdeme také nový procesor A14 Bionic s 64bitovou architekturou, který mají také iPhony 12. S žádnou aplikací ani hrou jsem nezaznamenal sebemenší problém v plynulosti a chodu, multitasking běží skvěle a velmi jsem si oblíbil také možnost rozdělení obrazovky na dvě části, kterou iPad OS nabízí. Šířku je pak možné libovolně měnit a to se hodí zejména v případě, že potřebujete mít jednu část displeje širší než druhou. Tuto vlastnost operačního systému používám velmi často, zejména při rešerších a psaní článků.
Základní programová výbava pak nabízí kvalitní zázemí pro většinu běžných uživatelů. GarageBand na práci s audiem je stejně dobrý nástroj jako iMovie na stříhání videa. A pokud chcete upravovat fotky, doporučuji zakoupit např. skvělý program Affinity, směle konkurující drahému Photoshopu, přitom s velmi podobnými funkcemi a vlastnostmi.
Apple Pencil je pak třešničkou na dortu, kterou ocení zejména grafici, ale já mám občas potřebu napsat něco ručně. iPad OS zatím nepodporuje v rámci tohoto pera český jazyk, takže převod ručně napsaného slova do textové podoby nefunguje. Naštěstí jsou tu ale programy jako např. Nebo, které češtinu podporují, takže v nich můžete pohodlně psát rukou a obsah se automaticky převede do textu, který lze exportovat jinam (Word, schránka, PDF apod.). Tuto aplikaci vám ale blíže představím v jiném článku.
iPad Air 2020 je můj první tablet od Applu a díky slevě pro pracovníky ve školství můžu mít o něco lepší pocit z výsledné ceny, která sice není malá, ale s ohledem na jeho možnosti a propojení s jablečným ekosystémem mi dává smysl. Uživatelsky splňuje přesně to, na co takové zařízení většinou používám a dokonce v některých ohledech předčil má očekávání. Jeho výdrž je vynikající, samozřejmě v závislosti na využití, ale většinou jsem na několika dnech běžného používání a jednoho a půl dne intenzivní práce (neustále zapnutá Wi-Fi, Bluetooth, displej na větší jas a hudba z reproduktorů).
VIDEO: MŮJ UNBOXING ZDE >>
Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.