Načítám ...

Matter a Thread

O tom, co znamená označení Matter a Thread už jsem se zmínil ve svém článku Začínáme s chytrou domácností. V rámci poradny na sociální síti Facebook se čas od času objeví dotaz, jaký je vlastně mezi oběma protokoly rozdíl a k čemu se používají. Uživatelé tak stále nemají úplně jasno v tom, co přesně Matter a Thread znamenají. Velmi jednoduše můžeme říci, že Matter je pouze komunikační protokol a Thread je síťový protokol, který zajišťuje samotnou komunikaci v rámci chytré domácnosti. 

Thread je tedy nový síťový protokol, který Matteru pomáhá lépe fungovat tím, že usnadňuje a především zrychluje připojení chytrých zařízení v rámci vaší chytré domácnosti. Představit si je můžeme jako dva průmyslové standardy, které jsou nejlepšími přáteli. Matter zajistí, že chytrá zařízení v domácnosti spolupracují lépe a  Thread se pak postará o lepší spojení mezi nimi. 

Technologie Thread je speciálně vyvinuta pro aplikace chytré domácnosti k výrazně lepšímu propojení mezi jednotlivými produkty. To znamená, že např. zařízení pro Apple Home mohou komunikovat nejen pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth, ale také právě pomocí Threadu. Jaká je výhoda této technologie? Thread totiž vytváří jiný typ sítě, takže chytré rolety, světla, termostaty, senzory mohou komunikovat přímo mezi sebou bez nutnosti spojení prostřednictvím centrálního uzlu jako je most. Síť Thread totiž žádný samostatný komunikační prvek nepotřebuje. Pokud selže jedno zařízení, data jsou jednoduše předávána dalšímu zařízení v této síti. 

Matter je pak nový komunikační protokol, díky kterému zařízení funguje v jakékoliv chytré domácnosti a ovládat jej tedy můžete pomocí nástrojů jako je Google Assistent, Amazon Alexa, nebo třeba Siri, kterou používám já. Jinými slovy, jedná se o společný “jazyk”, který umožňuje chytrým domácím zařízením komunikovat a porozumět si navzájem, bez ohledu na typ chytré domácnosti. Pro spotřebitele to znamená více flexibility a především méně starostí o kompatibilitu se systémem chytrého domu: stačí jen hledat symbol Matteru a máte jistotu, že výrobek použijete v jakémkoliv z uvedených domácích ekosystémů. 

Pro lepší orientaci v této problematice nabízím závěrem ještě jeden příklad z praxe: 

Výrobce Aqara nabízí senzor na dveře a okna, který vás po instalaci může upozornit na otevření či zavření konkrétního místa v domě. Nová verze tohoto senzoru, s označením P2, již na samotném balení produktu uvádí oba tyto pojmy: Matter a Thread (viz obrázek). V tomto případě tedy díky označení Matter víte, že senzor můžete použít v jakékoliv chytré domácnosti (od Applu, Googlu, Amazonu) a zároveň díky podpoře komunikace Thread nepotřebujete od tohoto výrobce ještě speciální most, aby zařízení fungovalo. Stačí vám, v případě Apple domácnosti, pouze HomePod Mini nebo Apple TV, které slouží jako domácí centrum. 

Pokud by však společnost Aquara nabízela tento senzor pouze s označením Matter, bez Threadu, znamenalo by to, že jej sice můžete použít v libovolné domácnosti (Apple, Google, Amazon), ale komunikace bude probíhat pomocí Aquara mostu, který je nutné mít zakoupený. Matter je tedy kompatibilita napříč chytrými domácími centry, Thread je potom komunikace, která funguje bez nutnosti Wi-Fi a dalšího mostu v konkrétním ekosystému. 

Zdroj: vlastní Foto: DALL-E 3.0, vlastní

Napsat komentář

YouTube player