E-mailovou adresu, alespoň jednu, má zřejmě každý z nás. Do jaké míry je však tento údaj soukromý a nestal se někdy v minulosti součástí úniku dat? Na tyto otázky se pokusíme najít odpověď v tomto článku!
Předně je třeba zmínit jedno velmi důležité doporučení, které není radno brát na lehkou váhu. Vaši e-mailovou adresu, kterou používáte do klíčových služeb jako je např. Apple ID, Google Account, nebo internetové bankovnictví, byste neměli používat při registraci v jiných službách. Pro e-shopy, streamovací platformy a další online aktivity je vhodné mít e-mailovou adresu zcela jinou. Jednoduše řečeno, čím menší počet webů a jejich databází, kde figuruje vaše důležitá, primární e-mailová adresa, tím lépe!
V případě, že dojde k bezpečnostnímu incidentu a z nějaké služby či webové stránky unikne určité množství uživatelských údajů, s největší pravděpodobností se o tom vůbec nedozvíte a pokud ano, provozovatel takové služby vám tuto skutečnost oznámí, v lepším případě až s velkým zpožděním, v tom horším raději nesdělí vůbec. Konkrétní počty uniklých dat zůstávají obvykle nezveřejněné, nebo je uvedený počet pouze orientační a už vůbec nemáte šanci zjistit, jestli jste byli součástí takto poškozených uživatelů.
Úniky dat, stejně jako obchodování s nimi v rámci šedé zóny internetu je bohužel běžná realita online prostředí a myslet si, že jste vždycky a všude z hlediska uložených údajů v naprostém bezpečí, je opravdu naivní. Proto je dobré používat více různých e-mailů, které budou mít své místo podle důležitosti. Jak už jsem v úvodu zmínil, úplně postačí vyčlenit jeden samostatný e-mail pouze na velmi malé množství citlivých míst a nikde jinde s ním neoperovat. Ano, i banka, nebo Google vám mohou „ztratit“ data, ale je to mnohem méně pravděpodobné, než že se to stane nějakému e-shopu.
Existuje způsob, jak se můžete dozvědět, zda-li váš e-mail již nebyl spojen s únikem nějaké konkrétní databáze? Dobrá zpráva je, že takové nástroje skutečně existují a můžete je využít, alespoň pro orientační kontrolu své adresy. Spolehlivost těchto nástrojů je různá a já vám nabízím ten, který používám a zároveň doporučuji i v hodinách informatiky. Jedná se o stránku: https://haveibeenpwned.com. Po zadání vaší adresy do vyhledávacího políčka si můžete vyzkoušet, jak na tom váš e-mail aktuálně je. Čím starší adresu máte, tím pravděpodobnější je riziko, že se objeví v souvislosti s nějakým únikem dat či jiným bezpečnostním problémem.
Tak schválně, jak jste na tom? Není váš e-mail v ohrožení?
Zdroj: vlastní Foto: DALL-E 3.0
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.