Tuzemští mobilní operátoři nám už dlouhá léta nechtějí dopřát příznivější ceny za neomezené volání a SMS. O internetu a mobilních datech nemluvě. Ani snaha vlády o zlepšení situace, například pomocí aukce 5G frekvencí v loňském roce, bohužel také nepomohla. Až si člověk říká, jak je tohle vůbec možné, když v jiných zemí EU mají nabídku na trhu mobilních služeb nesrovnatelně lepší?
Jako ukázku jsem vybral italského operátora Iliad, který koncem června přišel s časově omezenou nabídkou tarifu Flash 120, který svým zákazníkům nabízí něco, co by se klidně v našich končinách mohlo považovat za poctivé sci-fi! Nevěříte? Tarif totiž přináší neomezené minuty, SMS a k tomu ještě 120GB dat za měsíční paušál 10 eur, tedy zhruba 255,- Kč.
Ve stejném období se přitom u nás dal sehnat nejlevnější tarif s neomezeným voláním, SMS a 2GB dat za 425,- Kč. Mobilní operátoři přitom ceny na svých stránkách uvádí záměrně o něco dražší, aby vám konečnou cenu prezentovali prostřednictvím svých pracovníků jako zvýhodněnou a snadněji vás tak lapili do své sítě.
Mám bohužel pocit, že stejně jako v případě problému s odlišnou kvalitou potravin u nás a jinde v Evropě, máme i v tomto případě nejhorší pozici členské země EU. Češi jsou zkrátka otloukánkem, který si nechává všechno líbit a nejsou schopni radikálně změnit svůj postoj vůči těmto praktikám, na kterých extrémně vydělávají kartely telekomunikačních společností.
Ale není to jen naše ostuda. Naivně jsme doufali, že nám EU zajistí lepší podmínky, nebo přinejmenším srovnatelnou kvalitu služeb fungujících napříč členskými zeměmi. Nic z toho se nestalo a naši, ani evropští politici, buď nechtějí, nebo nejsou schopni situaci ani za dlouhou řadu let změnit.
Do Itálie vstoupil v roce 2018 nový operátor, nabízející 10x levnější zaváděcí ceny. Zákazníci si velmi cení rozumných nabídek a Iliad již eviduje 7,5 milionu spokojených uživatelů. U nás se nového operátora přilákat zatím nepodařilo a velmi špatně dopadla i zmiňovaná aukce 5G frekvencí. Dokud se však neobjeví konkurence svaté mobilní trojice T-Mobile, O2 a Vodafone, budeme muset dál snášet nepřiměřené ceny za data i neomezené volání.
Proč tedy nemáme čtyři operátory?
Odpovědět se v roce 2018 pokusil např. Martin Jiránek z Pirátských listů:
Čísla ze států, kde mají mobilní operátory čtyři, ukazují, že konkurenční boj je výrazně vyšší a tím pádem jsou i nabídky pro zákazníky výrazně výhodnější. Proč tedy vlastně nemáme operátory čtyři? Primárně za to může vláda Miloše Zemana, která v letech 2000-2001 organizovala aukci kmitočtů pro operátory. I když velká část Evropy dokazovala zkušenostmi i praxí, že je lepší přidat počet operátorů, vláda tehdy nového operátora na trh nepustila.
Navíc celý prodej frekvencí nenastavoval pro operátory žádná kritéria užívání. Operátoři si je koupili a skoro 10 let se téměř nic nedělo, protože nic dělat nemuseli. Takže po deseti letech, kdy Německo už bylo takřka kompletně pokryté 3G, u nás bylo Edge a teprve se rozjíždělo 3G v Praze.
Další aukce kmitočtů, která proběhla v roce 2013, byla tragická. Podmínky aukce byly nastaveny pro vstup čtvrtého operátora. Byl tu dokonce velmi silný zájem společnosti PPF. Bývalý předseda ČTÚ však nakonec tuto aukci zrušil s odůvodněním, že se ceny za kmitočty vyšplhaly tak vysoko, že by to podle něj ovlivnilo koncové ceny pro zákazníky. Přesně se vyjádřil tak, že “by ceny mobilního internetu byly přemrštěné.“ Je zajímavé, že předseda ČTÚ se vyjadřoval tak, že zná ekonomiku byznysu operátorů a celého trhu lépe než oni. Například ve Velké Británii či Rakousku se ceny kmitočtů dražily za násobně vyšší ceny a i tak tam mají koncové ceny i nabídku dat velmi dobré.
Podle hodnocení odborníků byla celá aukce velmi mírně řečeno nedomyšlená. Například nebylo omezení procedury nekonečného přihazování nabídek do aukce a také chyběla možnost, že prvního kola se může zúčastnit pouze někdo nový, ne stávající operátoři. Třešničkou na dortu, která dokládá situaci kolem této aukce, jsou pak jak trestní oznámení na bývalého pana předsedu, tak jeho velmi rychlý konec ve funkci. Co bylo pravým důvodem zrušení aukce a zda jím bylo zabránění příchodu nového operátora, lze nyní již jen hádat a zřejmě se ho nikdy nedozvíme. Bohužel.
Nové vedení ČTÚ o pár měsíců později už vypisovalo aukci v jiných podmínkách – kdy skupina PPF koupila Telefonicu, ale v podmínkách stanovilo přísná rozvojová kritéria. Díky nim tu nyní v roce 2018 máme síť evropsky konkurenceschopnou. Kdyby to tenkrát ČTÚ neudělal, tak místo současných skoro 90 procent pokrytí republiky bychom možná měli LTE jen ve městech. Operátoři by se chovali ekonomicky a nic by je výrazně nenutilo investovat do modernizace v oblastech s menším počtem obyvatel.
Zdroj: vlastní, mobilmania.cz, piratskelisty.cz Foto: pixabay.com

Zajímám se především o novinky a vývoj v oblasti informačních a komunikačních technologiích a ve volných chvílích se věnuji opravám elektroniky, hraní her a průzkumu bezpilotního světa. Mám rád staré automobily a jeden rezavý také vlastním. Rovněž miluji dobré filmy a pravidelně se objevuji také v kině (bohužel nikoliv na filmovém plátně, ale v hledišti).