Načítám ...

NFC tagy a jejich využití v praxi

Když jsem začal v iOS používat zkratky a automatizace, věděl jsem, že bych jednoho dne rád vyzkoušel možnost zapojení tzv. NFC tagu, nebo chcete-li NFC štítku. Jde o technologii, kterou v telefonech nabízí NFC čip, využívaný především k bezhotovostním platbám. Může mít však mnohem širší využití a to právě díky samolepkám s NFC technologií uvnitř.

Tato samolepka má svoje unikátní ID a lze do ní nahrát zhruba podobné množství informací jako do QR kódů, např. odkaz na webovou stránku, krátké informační sdělení apod. Záleží také na tom, jakou kapacitu vámi pořízený NFC tag zrovna má, což je parametr, který ne každý prodejce uvádí.

Nedávno jsem vyzkoušel Switchbot prodávaný jako “Switchbot NFC ovladač” cca za 150,- Kč. Balení obsahuje celkem tři kusy, takže jeden reálně vychází na 50,- Kč. Nutno dodat, že tento typ nepatří k těm nejdražším a někteří prodejci za tuto cenu nabízejí dokonce jen jeden NFC exemplář. Switchbot je opatřený kvalitním lepícím povrchem a výrobce k němu navíc nabízí svoji mobilní aplikaci. Ta najde využití zejména na platformě Android, protože v iOS je integrace tohoto “ovladače” např. do ovládání chytré domácnosti, mnohem komfortnější přes mé oblíbené Zkratky. A právě o tomto způsobu využití se dnes budeme bavit.

Ale ještě předtím mi dovolte krátký příběh ze života. Můj táta je už postarší pán, který bohužel čím dál více zapomíná. Mobilní data využívá pouze, když jde na procházku nebo někam cestuje a doma se připojí k internetu přes Wi-Fi. V poslední době se velmi často stávalo, že po příchodu domů zapomněl data vypnout a protože si zvykl na systém, že buď má aktivní Wi-Fi nebo data, došlo k jejich zbytečnému čerpání.

Hledal jsem proto ideální řešení, jak pomocí automatizace a GPS polohy telefonu tyto dva režimy kombinovat. Bohužel se automatizace ukázaly jako málo spolehlivé, navíc vyžadující manuální potvrzení spuštění dané zkratky. Nějaká dodatečná akce či kontrola už pro mého tátu zkrátka není a když jsem si vzpomněl, že automatizaci lze spustit také pomocí NFC tagu, už jsem objednával Switchbot, protože nabídka těchto produktů se za poslední roky na českém trhu výrazně snížila. Menší zájem o NFC tagy lze vysvětlit jednoduše tím, že řada lidí dala přednost hlasovým asistentům (HomePod, Alexa) nebo chytrým fyzickým tlačítkům, pomocí kterých je bezesporu ovládání chytrých věcí výrazně rychlejší a pohodlnější, než NFC nálepkou.

Přesto si NFC technologie může najít své místo ve vaší domácnosti a v případě mého táty jsem Switchbot nalepil vedle vchodových dveří ve verandě. Celá atrakce pak funguje tak, že táta jen přiloží svůj telefon na tuto malou kulatou nálepku a díky automatizaci a vhodně napsané zkratce, je hotovo. Když odchází z domu, telefon po přiložení k NFC tagu vypne Wi-Fi a zapne data a po návratu udělá přesný opak. Původně jsem se bál, že budu muset na odchod a návrat logicky použít dva tagy, ale nakonec jsem si, díky nastavení zkratky, mohl vystačit pouze s jedním. Podrobněji se k této zkratce vrátím v budoucím samostatném příspěvku. Teď nám jde hlavně o vysvětlení, jakým způsobem je možné NFC tag využít v praxi a za mě je tato varianta velmi praktická.

Samozřejmě lze po kontaktu telefonu s NFC tagem naplánovat cokoliv jiného – od vypnutí či zapnutí světel, spuštění hudby či nějaké aplikace přímo v telefonu, vytočení kontaktu, odeslání zprávy apod. Zkratky v iOS nabízí téměř nekonečné možnosti a podmínkou zahájení konkrétní akce je přitom jen kontakt s malým kulatým štítkem, nalepeným kdekoliv je to pro vás zrovna nejvýhodnější. Pouhým dotykem si můžete nechat přečíst aktuální předpověď počasí nebo třeba délku trasy na vybrané místo, zkrátka cokoliv si vymyslíte a nastavíte ve zkratkách.

Switchbot, stejně jako některé další NFC tagy, vás však může také nemile překvapit. Díky jednoduché informaci, kterou je tento čip schopen v sobě uchovávat, se vám pokaždé, když jej použijete, může nabízet otravný odkaz na stránky výrobce, ze kterých si můžete stáhnout jeho aplikaci. Toto oznámení pak musíte manuálně mazat, protože jeho zobrazování nejde v tomto případě zakázat či vypnout. Naštěstí existuje naprosto skvělé a snadné řešení – tuto informaci z NFC štítku prostě vymazat.

Jak smazat NFC tag? Stačí vám k tomu pouze bezplatná aplikace NFC Tools, kterou si nainstalujete do mobilu a pak už jen zvolíte příslušnou funkci. Můžete přečíst, co je na čipu napsáno, přejmenovat název, smazat obsah apod. Pokud by vás tedy oznámení s webovým odkazem obtěžovalo, pomocí tohoto nástroje dojde k jeho vymazání. Navíc vám tato aplikace dává možnost nahrát do čipu informaci vlastní. Lze tak vytvořit např. chytrou vizitku, nebo třeba způsob, kterým návštěvě bezpečně poskytnete přístupové údaje k vaší domácí Wi-Fi síti!

Jistě byste sami přišli na spoustu možností, jak NFC tag efektivně využít, přestože už se tato chytrá věcička netěší takové oblibě jako před několika lety. Máte nějaký nápad jak tento štítek ještě lépe využít nebo jej sami nějakým způsobem už využíváte? Napište do komentářů pod článkem, budu se těšit na inspirativní příspěvky!

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

3 x komentář u “NFC tagy a jejich využití v praxi

Napsat komentář

YouTube player