Přestože už je na trhu nový model hodinek od Samsungu – Galaxy Watch Active, dnes vám představím Galaxy Watch, které se u nás začaly prodávat v září 2018. Letos v srpnu jsem nosil Gear S3 Frontier a napsal také podrobný článek, jehož závěr rozhodně nevzbuzuje přílišnou důvěru ve značku Samsung a to zejména v oblasti chytrých hodinek. Ale zvykl jsem si na otočnou lunetu, díky které se zařízení skvěle ovládalo, takže jsem zkrátka nemohl odolat a přešel na Galaxy Watch.
Tyto hodinky můžete pořídit ve dvou variantách – menší (42 mm), kterou uvítá především útlé zápěstí ženy a větší (46 mm), která dobře vynikne na pánské ruce. Já jsem majitelem větší verze a přestože mé zápěstí není nijak zvlášť silné, vypadají při nošení velmi dobře.
Oproti Gear S3 Frontier, které měly sportovní a tak trochu “army” design, jsou Galaxy Watch mnohem elegantnější a pravděpodobně by nedělaly ostudu ani společenskému obleku. Gear S3 se daly pořídit ještě ve verzi Classic, ale v tomto případě je k dispozici jen jedna varianta. Tělo hodinek má stříbrný vzhled, který doplňuje otočná luneta černé barvy. V kombinaci s černým umělým páskem nejde o špatnou volbu, ale možná by Galaxy Watch slušel více třeba kožený. Naštěstí lze vyměnit za jakýkoliv jiný (22 mm), a to i z nabídky běžného hodinářství.
Zadní strana hodinek je z plastu a najdeme zde senzor srdečního tepu, který je mírně vystouplý, aby se zlepšila přesnost měření, což u Gear S3 není. Galaxy Watch váží 63 gramů a nemám pocit, že by jejich nošení bylo díky tomu nepohodlné. Pro srovnání – např. Apple Watch 4 mají 48 gramů, Garmin Instinct Black – 52 gramů, nebo Xiaomi Amazfit Bip – 32 gramů.
Jak jsem již uvedl, ovládání hodinek je možné, ale hlavně pohodlné prostřednictvím otočné lunety a dotykového displeje, který má velikost 1,3 palce. Super AMOLED panel má rozlišení 360×360 pixelů. Čitelnost hodinek je i na přímém slunci opravdu vynikající! Hodinky jsou voděodolné a můžete s nimi také plavat. Galaxy Watch mají certifikaci IP68 a 5 ATM.
Operační systém Tizen 4 vypadá vizuálně velmi podobně jako verze 3.x, ale přesto je zde několik novinek, rozšiřující uživatelské nastavení o užitečné drobnosti, které celkové prostředí hodinek dovádí téměř k dokonalosti. Do rychlých voleb, které si zobrazíte stažením horní roletky, můžete nyní přidat např. aktivaci nových režimů Kino, Dobrou noc apod. Ovládání systému je přizpůsobeno otočné lunetě a všechny nabídky si můžete rovněž uspořádat díky widgetům. Vše je krásně plynulé a stabilní.
Galaxy Watch se snaží nabízet také chytré přehledy vašich aktivit a úkolů. V čase, kdy si hodinky obvykle nasazujete, spustí přivítání typu: “Ahoj, jak to jde? Podíváme se, co je třeba dnes udělat!” V této zprávě si můžete také rychle naplánovat cvičení a vidíte události z kalendáře pro nadcházející den. Večer vám zase hodinky zobrazí souhrn dne, včetně spálených kalorií, počtu kroků a zbývající životnosti baterie. To by bylo celkem super, kdyby se tyto přehledy nezobrazovaly pokaždé jindy a navíc s výrazným časovým posunem. Denní přehled, který by se měl řídit pomocí senzorů, zkrátka někdy nemá svůj den!
Programové vybavení hodinek je téměř stejné jako u Gear S3 – Zprávy, Telefon, Kontakty, E-mail, Samsung Health, Galaxy Apps, Ovladač PPT (prezentace PowerPoint), Samsung Flow (nepoužívám), Najít telefon, Reminder, Hudba, Galerie, Počasí, Světové hodiny, Kalendář, Bixby (nepoužitelné), Výškoměr + barometr a Přehled zpráv (rovněž nevyužívám). Doinstaloval jsem si pouze Kalkulačku (nechápu, proč není v základní výbavě), Časovač a Hlasovou poznámku. Spoustu dalších aplikací pak najdete v Galaxy Store. O jejich kvalitách a využití můžeme sice polemizovat, ale některé za pozornost určitě stojí.
Notifikace z telefonu si můžete přizpůsobit vašim potřebám (lze je přijímat klidně ze všech nainstalovaných aplikací) a líbí se mi, že např. na zprávu z Facebooku mohu rovnou odpovědět, stejně jako na SMS, přímo z hodinek. Zadávání písmen na malé klávesnici nemůžeme srovnávat s tím, když píšeme na telefonu, ale jako nouzové řešení ve chvíli, kdy se mi nechce mobil odněkud lovit, je to naprosto ideální! O spojení obou zařízení se potom stará rozhraní Bluetooth 4.2. Hodinky se ale umí připojit také k Wi-Fi 802.11a/b/g/n.
Asi nejlepší a zároveň nejdůležitější vlastností hodinek Galaxy Watch je vydrž baterie, která má kapacitu 472 mAh. I když mám hodinky průběžně spojené s telefonem pomocí Bluetooth, dostanu se s výdrží bez nabíjení téměř na celý týden provozu! Pokud bych baterii šetřil a minimálně využíval bezdrátová připojení, byla by výdrž patrně ještě delší. Gear S3 přitom zvládly nejvíce 3 dny za stejných podmínek používání!
Kromě zvláštního fungování Denních přehledů a ne příliš působivého řemínku v základním balení, nemám k tomuto modelu hodinek od Samsungu žádné větší výhrady. Chytré funkce, včetně monitoringu pohybových aktivit a cvičení, kterých nabízí Tizen 4 o něco více, než v předchozí verzi, fungují spolehlivě a většinu jsem jich už popsal v případě Gear S3. Cena Galaxy Watch se momentálně pohybuje od 6 do 7 tisíc Kč a rozhodně této nemalé částky za chytré hodinky nelituji. Staly se nedílnou součástí mého osobního i pracovního života!
Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.