Investice do chytrých hlavic na topení, v rámci mého letošního upgradu Apple Home, byla v první fázi příliš vysoká na to, abych současně zakoupil ještě teplotní senzory od stejného výrobce. Hledal jsem proto jiné řešení, které mi nabídne, pokud možno, přesné hodnoty a zároveň jejich propsání do ekosystému mé chytré domácnosti. S ohledem na zajímavý poměr cena/výkon, skončilo mé hledání u produktu Tapo T315 od společnosti TP-Link (redakční unboxing zde). Dva měsíce testování utekly jako voda a já mohu konečně sdílet své dojmy a zkušenosti!
Ve svém okolí mám hned několik odborníků na pc sítě, kteří by se čemukoliv s „TP v názvu“ vyhýbali velkým obloukem. Jejich kritika se týká především aktivních síťových prvků a ne zcela spolehlivých routerů, což si rozhodně netroufám potvrdit ani vyvrátit. Nicméně jsem byl před nákupem trochu nervózní a raději jsem neměl příliš velká očekávání. Naštěstí se žádné zklamání nekonalo a Tapo T315, které jsem pořídil v počtu čtyři kusy, fungovalo po celou dobu spolehlivě. Tedy až na jednu drobnost, kterou uvedu později.
Hned úvodem je nutné upozornit na skutečnost, že pokud budete chtít tyto teplotní senzory integrovat do chytré domácnosti tak, aby se jejich hodnoty zobrazovaly v podrobnostech příslušné místnosti a zároveň na ně bylo možné navázat nějakou automatizaci, je třeba dokoupit ještě Tapo hub H100. Díky technologii Matter, o které jsem psal v tomto článku, je kompatibilita s různými platformami (Apple Home, Google Home, Amazon Alexa a další) zaručena a já mám opravdu radost, že už si výrobci na tuto certifikaci konečně zvykají a na trh se tak dostává čím dál více produktů s tímto označením.
Instalace hubu vyžaduje aplikaci Tapo v telefonu a propojení s vaší Wi-Fi sítí, ale zvládne ji určitě každý během několika minut. Do Apple Home se potom přidává právě tento hub, do kterého se napárují jednotlivé teplotní senzory. Hub se pak v aplikaci Domácnost zobrazuje jako další položka v kategorii Domácí centra a mosty. Hub se připojí rovnou do zásuvky a během jeho používání jsem nezaznamenal žádné odpojování od sítě.
Na druhou stranu musím dodat, že mám podezření, jestli jeho signál a nastavené kanály, neruší některé okolní bezdrátové prvky. Do té doby se mi totiž nikdy nestalo, aby se sama rozsvítila chytrá žárovka (Wiz), nebo světlo v aroma difuzéru (Vocolinc). A to se právě občas (asi tak 3x do měsíce) bohužel stalo. Nelze tedy vyloučit, že v některých případech může docházet k podobným jevům, i když nemohu jednoznačně ukázat prstem na původce problému a nerad bych Tapo Hubu křivdil. Budu rád, když moji teorii případně potvrdíte či vyvrátíte na základě vašich zkušeností, které neváhejte napsat do komentářů pod článkem. A než se tu objeví první připomínky, rovnou sděluji, že firmware hubu i ostatních produktů mám samozřejmě aktuální.
Design teplotního senzoru se neuvěřitelně povedl a T315 působí jako velmi příjemný bytový doplněk, ať už ho postavíte na stolek, skříňku, nebo umístíte třeba na zeď. Ostatně součástí balení je také 3M folie a díky magnetu na zádech této malé bílé krabičky lze zařízení uchytit bez problémů na jakýkoliv odpovídající povrch.
Displej má velikost 2.7“ a údaje zobrazuje elektronickým inkoustem, který je opravdu skvěle čitelný a ještě k tomu šetří dvě AAA baterie. Výrobce dokonce uvádí, že vydrží až 2 roky. Na displeji se zobrazuje teplota a vlhkost, přičemž tyto údaje jsou, díky velikosti použitých čísel, nejvýraznější. Dále si pak můžete všimnou úrovně pohodlí pomocí výrazu obličeje, stavu baterie a signálu. Rozložení jednotlivých prvků je přehledné a řekl bych, že vhodně zapadá do celkového designu senzoru. Pro někoho, kdo nepotřebuje propojování s chytrou domácností, nebo aplikací v telefonu, bude s největší pravděpodobností rovněž dostačovat a poskytne všechny potřebné informace.
Pokud však dáváte přednost přehlednému rozhraní v mobilní aplikaci, čeká vás vytvoření TP-Link uživatelského účtu a následně možnost využívat např. upozornění, když podmínky klesnou mimo nastavený rozsah, či další automatizace spojené s detekcí teploty a vlhkosti v reálném čase. K dispozici jsou také podrobné statistiky o tom, jaké byly naměřené hodnoty ve zvoleném období a čase. TP-Link poskytuje až 2 roky cloudového ukládání dat a možnost exportovat všechna data do souboru CSV, který je následně zaslán na váš e-mail. Tento způsob získávání dat mi ovšem přijde, přinejmenším nepraktický a raději bych uvítal nějaké lokální řešení.
Celkově hodnotím Tapo T315 jako povedený produkt, který nabízí relativně spolehlivé a levné řešení pro integraci teplotního senzoru do chytré domácnosti. Veškeré mnou nastavené automatizace fungovaly výborně, jen je třeba počítat s tím, že Apple Home pracuje vždy s teplotním rozdílem 0,5 stupně. Nelze tedy vytvářet automatizace na hodnotu např. 20,3 stupňů, ale buď rovných 20, nebo 20,5 stupně atd.
Zdroj: vlastní Foto: vlastní
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.