Načítám ...

XMPlay

Dalo by se říci, že k tomuto přehrávači audio souborů mám zvláštní – osobní vztah. První XMPlay se objevil už v roce 1998 a jeho používání mám spojené také se vznikem mého prvního webu – Prasklá moucha. Právě při psaní článků do Mouchy jsem poslouchal hudbu z této jednoduché a vizuálně velmi příjemné aplikace, se kterou vás dnes krátce seznámím. 

Nevím, jestli to v dnešní době ještě budete považovat za přednost, ale XMPlay je “portable” – tedy nevyžaduje instalaci. Po stažení (odkaz níže) a rozbalení souborů lze ihned spustit pomocí xmplay.exe. Méně zkušený uživatel by mohl mít problém s tím, že se v tomto případě nevytvoří zástupce na ploše nebo v panelu rychlého spuštění. Předpokládám však, že většina z vás něco takového zvládne manuálně.

Výhoda portable aplikací je např. v tom, že se mohou spustit rovnou z USB/flash disku na kterémkoliv PC a lze je tak snadno přenášet. Asi největší předností přehrávače XMPlay je však jeho jednoduchost a především možnost použití graficky zajímavějších vzhledů (skinů). Stáhnout je můžete přímo ze stránky autora na tomto místě. Jak můžete z následujícího obrázku vidět, já jsem si oblíbil skin s názvem MMD3, který má až sedm barevně odlišných kombinací! 

Velmi praktickou funkcí přehrávače je pak jeho minimalizování do samostatné přehrávací lišty, kterou lze uchytit v horní části obrazovky. Mám tak neustále přehled o právě hrajících skladbách, aniž bych obnovoval okno přehrávače. V tomto režimu se dá XMPlay také zamknout, abyste jej nemohli náhodně posunout a zůstal také zobrazený vždy navrchu před ostatními spuštěnými okny. Viz tento obrázek: 

XMPlay umí přehrávat všechny běžné audio formáty: MP3, MP2, MP1, OGG, WMA, WAV, MO3, IT, XM, S3M, MTM, MOD a UMX. Pracovat umí také s playlisty PLS či M3U, takže lze použít i na poslech internetových rádií, které tuto možnost spuštění vysílání nabízejí (bez problémů mi fungují všechny stanice Českého rozhlasu – výběr formátů naleznete zde). 

Na co bych však upozornil závěrem je položka “Allow multiple instances” v nastavení programu. Pokud totiž necháte tuto možnost zaškrtnutou (po spuštění přehrávače je totiž nastavena jako aktivní), budou se vám nové audio soubory otevírat vždy v novém okně přehrávače, což bude mít za následek několik otevřených XMPlay současně (pokud jste ty předchozí nezavřeli). Doporučuji proto položku deaktivovat. 

XMPplay je zcela zdarma a svými možnostmi může směle konkurovat jiným audio přehrávačům. Pokud vás tento článek přesvědčil, že program alespoň vyzkoušíte, stahovat můžete z našeho odkazu. Budu zároveň velmi rád, pokud zanecháte svůj názor či vlastní zkušenosti z používání v komentáři pod článkem. Díky! 

STÁHNOUT XMPLAY

Zdroj: vlastní Foto: XMPlay

Napsat komentář

YouTube player