Úvodem tohoto příspěvku musím upozornit, že v mém případě jsem pro chytrou domácnost zvolil Apple HomeKit, protože s ohledem na používání jablečných produktů, to byla jednoduše ideální volba. Podotýkám však, že to není zdaleka jediná cesta, kterou se lze vydat a zcela jistě můžete být spokojeni i s jiným řešením. Já se však budu věnovat již zmíněnému HomeKitu a hned vám vysvětlím proč.
Apple má svůj ekostystém propojený dokonale a proto se jednotlivá zařízení velmi dobře ovládají nejen skrze homepody a hlasového asistenta Siri, ale také pomocí aplikace Zkratky – ať už přes automatizace nebo samostatné skripty přímo ve zkratkách. Ve svém seriálu iOS tipy se této problematice pravidelně věnuji.
Mozkem chytré domácnosti od Applu je tzv. domácí centrum, které řídí všechna chytrá zařízení a jejich nastavené automatizace. Jako domácí centrum může sloužit buď AppleTV, nebo HomePod, tedy jeden z těchto produktů budete k provozu HomeKitu potřebovat. Dříve jste mohli nastavit jako domácí centrum také iPad, ale tato možnost již není dostupná.
Nová generace AppleTV, stejně jako homepody podporují komunikaci prostřednictvím tzv. threadu, což je komunikační vrstva, která nahrazuje Wi-Fi. Pokud si pořizujete chytré prvky do své domácnosti, určitě dávejte přednost těm, které podporují právě thread. Při větším počtu zařízení v domácnosti se totiž Wi-Fi komunikace ukázala jako nedostatečná a narážela na své limity. Thread je bezdrátová komunikace, která je v každém, i náročnějším prostředí výrazně spolehlivější, rychlejší a také bezpečnější.
Výrobci chytrých zařízení se díky omezené Wi-Fi konektivitě snaží již delší dobu o vlastní řešení a svým zákazníkům dodávají komunikační rozhraní v podobě samostatných mostů (vysílacích center) a připojení všech společných zařízení řeší pak např. pomocí bezdrátového signálu ZigBee a threadu. Pokud si tedy zakoupíte např. chytrá osvětlení, nebo zásuvky od společnosti Philips, potřebujete k jejich provozu také Philips centrálu – most, který se pak připojí do Apple Homekitu. Jednotlivé prvky tedy nekomunikují se samotnou chytrou domácností přímo, ale právě pomocí zmíněného mostu. Také další výrobci dávají tomuto řešení přednost a k rodině svých produktů většinou dodávají i most (centrálu).
V jiných případech jsou chytré prvky schopny komunikovat s Apple HomeKitem napřímo a to právě pomocí threadu. Pokud mají v blízkosti HomePod či AppleTV, je pro ně taková komunikace ideální. Toto řešení využívají např. chytré termostatické hlavice od společnosti Eve, stejně jako další produkty s označením „Thread compatible“.
Starší produkty, které komunikují výhradně pomocí Wi-Fi, nemusí ve větším počtu fungovat správně. Ale samotné HomePody jsou do internetu připojeny také pomocí domácí Wi-Fi, takže pokud jich máte více, rozhodně vám nebude stačit obyčejný router za 1500,- Kč, ale svoji domácí bezdrátovou sít bude třeba postavit na kvalitnějších a bohužel také dražších modelech, které nemají problém s více prvky, které jsou non-stop připojené současně a potřebují trochu jiné parametry sítě, než např. připojené mobilní telefony členů rodiny. V diskuzní skupině o chytré domácnosti, kterou na Facebooku sleduji, se právě nedostatečná či vyloženě špatná konektivita a následně odezva jednotlivých prvků v domácnosti řeší pravidelně a téměř pokaždé je na vině nevhodný router, nebo podmínky či nastavení domácí bezdrátové sítě.
Stabilní domácí síť je tedy v každém případě důležitým základem, protože chytrou domácnost vždy ovládáte pomocí internetu a vaší sítě, přestože vnitřní komunikace jednotlivých prvků probíhá na threadu. Kvalita připojení totiž ovlivňuje celkovou stabilitu a především odezvu všech zařízení v rámci domácího centra. Radím tedy z vlastní zkušenosti, že kvalitu domácí sítě není radno, při budování chytré domácnosti, podceňovat.
Není to tako dlouho, co se Apple rozhodl navázat spolupráci s některými výrobci chytrých zařízení a umožnit jim přidávat své produkty do Apple HomeKitu. Zatím bylo možné přidat pouze takové prvky, které měly označení jako „Works with Apple HomeKit“:
Nyní můžeme přidat cokoliv s logem standardu Matter (původně Project Connected Home over IP – CHIP). Za tímto standardem najdeme hned několik světových technologických gigantů a kromě Applu jde především o Google a také Amazon. Cílem je lepší spolupráce mezi jednotlivými zařízeními pro chytrou domácnost a mezi dalšími společnostmi, které se přidávají, je také např. Nanoleaf, Aquara, IKEA, Panasonic, Sonos, Tesla, Whirlpool a řada dalších. To v praxi znamená, že se v budoucnu dočkáme mnohem širší nabídky chytrých zařízení, které v ekosystému Apple budou fungovat.
Začínáme s chytrou domácností 2. část >>
Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.
Alexa údajně odposlouchává i to, co nemá, takže pokud chytrou domácnost, tak jedině přes zabezpečené rozhraní. Apple sice tvrdí, že je soukromí jeho zákazníků jeho prioritou, ale otázkou je, jestli se tomu dá věřit!
O tom “odposlouchávání” jsem také někdy četl. A co se týká Applu, já bych mu rád věřil!