Načítám ...

Záhadný magnetar sviští galaxií!

Hubbleův vesmírný dalekohled opět ukázal, že má co nabídnout. I po dekádách služby se podílí na fascinujících objevech, jako je ten nedávný – pozorování zvláštního vesmírného objektu jménem SGR 0501+4516. Tento magnetar, jak se extrémně magnetizovaným neutronovým hvězdám říká, letí Mléčnou dráhou nejasným směrem a nikdo přesně neví, odkud přišel.

Za objevem stojí tým astronomů vedený Ashley Chrimes z Evropského střediska pro výzkum a technologii vesmíru (ESTEC). A mají na stole pořádnou vesmírnou záhadu.

Co je magnetar a proč je tak extrémní?

Magnetary jsou ještě extrémnější než klasické neutronové hvězdy – už tak nesmírně husté a divoké objekty, které vznikají po zhroucení masivních hvězd. Magnetar má navíc magnetické pole bilionkrát silnější než Země, což z něj dělá jedno z nejnebezpečnějších těles ve vesmíru.

Kdyby se například takový objekt přiblížil k Zemi na polovinu vzdálenosti k Měsíci, zničil by v mžiku elektroniku, magnetické záznamy a klidně i všechny kreditní karty. A pokud by se k němu dostal člověk blíž než na tisíc kilometrů? Jeho tělo by se rozpadlo na atomy.

Tajemný původ

SGR 0501+4516 je navíc rarita – podobných magnetarů známe jen asi tři desítky. A u tohoto konkrétního nebylo dlouho jasné, jak a kde vůbec vznikl. Původně se předpokládalo, že je pozůstatkem po výbuchu supernovy HB9, ale data z Hubbleova dalekohledu tento scénář vyvrátila.

Astronomové využili přesnou 3D mapu naší galaxie od observatoře Gaia a rekonstruovali dráhu magnetaru. Výsledek? Žádný náznak, že by cestou prošel místem výbuchu supernovy. To znamená, že se buď zrodil mnohem dál a je starší než se myslelo, nebo jeho vznik proběhl zcela odlišným způsobem.

Neobvyklé možnosti

Jedna z teorií říká, že magnetar mohl vzniknout splynutím dvou neutronových hvězd. Další možností je kolaps v systému dvojhvězdy, kde jedna hvězda “krade” hmotu té druhé, dokud neztratí stabilitu.

Ať tak či tak, SGR 0501+4516 zůstává záhadou. Díky moderním vesmírným dalekohledům, jako je Hubble a Gaia, se však k jejímu rozluštění každým dnem přibližujeme.

Zdroj: NASA Foto: NASA

Napsat komentář

YouTube player