Věčné letní téma – jak správně vytáhnout klíště a ranku následně ošetřit. Aktivitu klíšťat sleduje denně Český hydrometeorologický ústav od dubna do října. Klíšťatům svědčí vysoká vlhkost vzduchu s teplotami mezi 5–25 °C.
Než půjdete do přírody, držte se několika jednoduchých pravidel, abyste omezili možnost, že se na vás klíště zachytí:
👉Noste oblečení z hladké látky, pro klíště je těžší se zachytit.
👉Používejte repelent i na oblečení, zejména od kolen níž.
👉Repelent vezměte s sebou a nanášejte opakovaně.
👉Při chůzi si občas prohlédněte spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejměte eventuálně zachycená klíšťata (je výhodná světlá barva oblečení). Po návratu domů a další den ráno se velmi důkladně prohlédněte. Klíšťata se ráda přisávají na místa se slabší kůží – podkolenní jamky, podpaží, za ušima, intimní místa apod.
Pokud si už klíště domů přinesete, postupujte následovně:
👉Místo zakousnutí vydezinfikujte.
👉Rozhodně klíště nepotírejte ničím mastným – sice se usnadní jeho vytažení, ale značně tak zvyšujete možnost vyzvrácení již vysátého obsahu krve zpět do těla a tím i riziko případné nákazy.
👉Klíště vytahujte pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou ho uchopte co nejblíže kůži a mírným tahem a kývavými pohyby (ne krouživými po ani proti směru hodinových ručiček, jak se tradovalo v minulosti) pomalu vytáhněte.
👉Znovu místo zakousnutí vydezinfikujte.
👉Pokud klíště při vytahování přetrhnete, je třeba vytáhnout i veškerý možný zbytek ostrou pinzetou. Co už vám nejde vytáhnout, vydezinfikujte a navštivte lékaře.
Po odstranění klíštěte se obvykle objeví zarudnutí místa zakousnutí, které může přetrvávat dva až tři dny, ale nezvětšuje se. V posledních letech ale stoupá riziko nákazy klíšťaty nejčastěji přenášenými nemocemi klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou. Pokud ale v průběhu 3 týdnů dojde ke zvětšení zarudnutí s vyblednutím středové oblasti a pozorujete-li na sobě navíc únavu, zvýšenou teplotu nebo bolest kloubů, ihned navštivte lékaře. Dávejte na sebe nejen na horách pozor!
Zdroj: FB Horská služba ČR Foto: pixabay.com

Autor není stálým členem redakce a jeho příspěvky jste již v minulosti mohli najít např. v našem předchozím projektu Prasklá moucha. Externí spolupráce také zahrnuje osoby, které poskytnou své autorské dílo na základě jednorázové domluvy a nemají v plánu přispívat pravidelně. Články pod tímto označením nejsou redakčně dodatečně upravovány ani kráceny a jsou zveřejněny v původním formátu, není-li dohodnuto jinak. Může se také jednat o obsah, který byl převzat z jiného webu s laskavým svolením autora.