Jizerská 50

O tomto víkendu se uskuteční 53. ročník legendárního závodu Jizerská 50. Už to vypadalo, že kvůli nedostatku sněhu a oblevě se účastníci budou muset spokojit s velmi malým běžeckým okruhem. Ještě na začátku týdne vydávali organizátoři pokyny pro registraci do 11 závodních bloků a z kapacitních důvodů by se nestartovalo v jeden den, ale postupně v několika blocích od pátku do nedělního odpoledne. 

Obavy organizátorů a také účastníků se naštěstí nenaplnily a po vydatném sněžení z úterka na středu, kdy v horách za pár hodin napadlo přes 40 centimetrů sněhu, je jasné, že všechno bude tak, jak má být! Závod je tedy připraven v celé své klasické podobě, přestože se ještě vyskytují problematické úseky, jako je Krásná Máří, Olivetská hora nebo Jizerka, která ještě minulý víkend připomínala bažinu. 

Od středy pracují na trasách závodu desítky lidí, kteří připravili nejen zázemí závodu, ale také trasy. „Na nich je práce nejvíce. Sice nám napadlo několik čísel sněhu, ale bez jejich zapálení a celodenní práce by to nestačilo. Nyní je to v našich rukách. Děláme vše proto, aby se závod odjel v co nejkompletnější podobě,“ uvádí na oficiálním webu akce Martin Koucký, předseda SKI KLUBU Jizerské padesátky. 

Celý víkendový program zahrnuje i menší závody na 10 a 25 kilometrů nebo firemní štafety na 4x tři kilometry. V hlavním závodě by mělo startovat 4800 sportovníků. Celkem se však očekává přibližně 10 tisíc lidí, včetně fanoušků a podporovatelů v okolí trati. 

Závodní trasy Jizerské 50 jsou vedeny chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory, přírodní rezervací, která si zaslouží naši plnou ohleduplnost a respekt. Na trati všech závodů se nachází občerstvovací stanice, včetně pečlivě vymezených a žlutými cedulemi označených odpadních zón. V této vyznačené zóně je možné zahodit kelímky, slupky od banánů, obaly od tyčinek atd.  Každému závodníkovi, který poruší pravidla týkající se odpadních zón, bude udělena sankce 30 minut k cílovému času. Při hrubém nebo opakovaném porušení těchto pravidel může být závodník vyloučen.

Dodržování zákazu odhazování odpadků mimo vymezené odpadní zóny bude kontrolováno hlídkami a rozhodčími na trase. Trest může být udělen také zpětně, a to na základě zdokumentovaného důkazu (například videozáznam z mobilního telefonu diváka či závodníka) s viditelným číslem závodníka.

Na 53. ročníku Jizerské 50 uplyne téměř 50 let od tragické výpravy Expedice Peru 1970, při které zahynulo všech 15 československých horolezců. Členy expedice si připomene každý z účastníků. Na Jizerské 50 totiž všichni závodníci budou mít jméno jednoho z tragicky zahynulých horolezců na svém startovním čísle. 

Účastníte se také Jizerské 50? Napište nám své dojmy do komentářů pod článkem! 

Zdroj: ČTK, Právo, web závodu, vlastní Foto: web závodu

Jak se ti líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. Celkem hlasů: 0

Zatím nikdo nehodnotil.

Komentujte

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaš