Znáte to rčení: “Nechci slevu zadarmo”? Lepší úvod tohoto článku mě asi už nenapadne. Rozhodnete-li se totiž zakoupit tento 24″ monitor značky Philips, mějte na paměti, že více než přijatelná cena mívá někde háček, jinde pořádný hák. Začít musím důrazným varováním: KÝVÁ SE TO!
Tento LED monitor má sice IPS displej, což znamená především výborné pozorovací vlastnosti ze všech možných úhlů, ale trpí celkem nepříjemným neduhem, který poznáte ihned po jeho sestavení. Ano, jak už jsem prozradil, celá obrazovka se při sebemenším pohybu na stole nepříjemně rozkývá. Ani při sebepečlivějším uchycení do stojánku se mi nepodařilo monitor zafixovat tak, aby zůstal v klidu.
Přestože se nejedná o nijak dramatický jev, bezesporu se najdou uživatelé, kterým se něco takového líbit rozhodně nebude a odmítnou se s touhle vlastností monitoru Philips 243V7 smířit. V současné době je možné monitor pořídit za krásných 2390,- Kč, což je, vzhledem k rozlišení a ostatním vlastnostem, opravdu skvělá cena! Otázka zní: za jakou cenu?
Po upgradu PC mi na grafické kartě zůstal trčet nevyužitý tzv. DisplayPort, který můj starší monitor Samsung S24D300 již nenabízel. Připojení přes HDMI bylo proto jen dočasným řešením, než se rozhodnu vybrat monitor s novým grafickým vstupem. Jakmile jsem zahlédl tuhle výhodnou koupi, dlouho jsem neváhal a Philips objednal. Koneckonců, proč se o novou zkušenost nepodělit také se čtenáři, když už mám tu příležitost…
Plastový stojánek (s pevnou výškou) se nijak výrazně nelišil od svého předchůdce a tak jsem neměl obavu, že by se v tomto směru konalo nějaké nemilé překvapení. Všechno do sebe hezky pevně zacvaklo a monitor jsem slavnostně postavil na stůl.
Rozbalil jsem propojovací DisplayPort kabel, který ovšem není součástí balení a okamžitě propojil s PC. Monitor má ještě klasický D-SUB (VGA kabel v balení), HDMI a také dva konektory typu jack 3,5 – audio vstup a výstup:
Za jednu z nejdůležitějších vlastností monitoru považuji především přítomnost LowBlue režimu, tedy filtru modrého světla (pokud jste ještě nečetli můj článek, který se této problematice stručně věnoval, nahlédněte sem). Přímo v nastavení displeje lze vybrat mezi třemi druhy zobrazování, intenzity filtru. Zároveň doporučuji využít také možnost dalšího nastavení ve Windows (Nastavení > Obrazovka), kde můžete filtr modrého světla regulovat automaticky podle času:
Dále se mi líbí úzký okraj obrazovky, díky kterému působí elegantním dojmem (rámeček okolo displeje nemusí vyhovovat každému). HW tlačítka v pravé dolní části jsou mírně vystouplá a nepatrně tužší při stisknutí, což ale nemusí být na škodu. Ba naopak, procházení menu je díky tomu spolehlivější. Velmi malá bílá dioda indikující zapnutý monitor nepůsobí nijak rušivě a intenzita jejího světla příliš neruší ani za tmy.
Samotný displej (23,8″, širokoúhlý, IPS, LED podsvícení, matný) má rozlišení 1920×1080 a odezvu 5ms. Jak už jsem zmínil, díky technologii IPS poskytuje dobré pozorovací úhly a obraz se mi jeví jako ostrý a uživatelsky skvěle konfigurovatelný. Navíc je možné monitor vertikálně naklonit.
Příjemným bonusem jsou pak vestavěné reproduktory, jejichž kvalita samozřejmě odpovídá jejich velikosti a ceně monitoru. Plochý zvuk, postrádající basy i výšky, najde využití např. jako nouzové řešení pro poslech v kanceláři, nebo tam, kde se příliš neuplatní repro bedny či sluchátka.
Zdroj: vlastní Foto: vlastní
Na internetu publikuji od roku 1999, kdy jsem založil blog s názvem Prasklá moucha a společně s několika přáteli jsem se mu věnoval až do března 2019. Následně jsem se rozhodl s tvorbou pokračovat v internetovém deníku a vytvořil tak novou “značku” eListy.cz. Odmala svěřuji své emoce především klavíru a kromě hudby mám blízko také k filmu, literatuře nebo PC i deskovým hrám. Ať už jde o zážitky herní, filmové, nebo jakékoliv jiné, snad se mi je podaří smysluplně sdílet také na těchto stránkách.