The Outsider

Koncem ledna se v nabídce HBO objevil zajímavý kousek – mysteriózní detektivní příběh na motivy stejnojmenného knižního bestselleru Stephena Kinga – The Outsider. Od Kinga jsem přečetl pouze první stránku jeho děsivé Carrie a to už bude několik let. S jeho tvorbou jsem se však blíže seznámil až v seriálu Castle Rock, jehož temná atmosféra a záhadný děj první série, mi ukázaly, že horory nejsou jenom o nepříčetném křiku, bubácích od krve a finálním výkřiku. Castle Rock mi nabídl podstatně zajímavější zážitek v tomto žánru. 

Velmi temná detektivní podívaná z amerického maloměsta The Outsider je dalším seriálem do sbírky těchto zvláštních seriálových úkazů, vybočujících z běžné hororové či mysteriózní kategorie. Díky skvělému a podmanivému soundtracku, jedinečné práci s kamerou a světlem, nepůsobí seriál jako laciná “duchařina” a první díl dokonce dělá dojem, že nás čeká velmi drsný krimi-thriller. 

Od druhého dílu už začíná být jasné, že brutální vražda, kterou všechno začalo, rozvine tajuplný případ, plný nevysvětlitelných událostí a rozporuplných jevů. Jak může být pachatel v jednu chvíli na dvou místech zároveň a co znamenají nezvratné důkazy o jeho vině a stejně silné důkazy o jeho nevině? Kde se vlastně nachází pravda a co je v příběhu prokazatelně neprokazatelné? Chybí tu už jenom kazatel, který by všem vzkázal: “Nadpřirozené bytosti neexistují!” A pak by ve svém kázání zakázal o záhadných věcech mluvit na veřejnosti.

Ne. Tady žádné duchovní, kteří by nás neustále, s biblí v ruce, pronásledovali a vyhrožovali ukřižováním nenajdeme. Zato je v seriálu soukromá vyšetřovatelka se zvláštními schopnostmi Holly Gibneyová, kterou dokonale ztvárnila britská herečka, zpěvačka a skladatelka Cynthia Erivo. Díky jejímu skvělému výkonu je postava Holly skutečně uvěřitelná až strhující! Takhle se správně hraje  autistická polo čarodějka, která má přijít všem záhadám na kloub! A že to není pouze jedna záhada…

S přibývajícími díly se totiž nitky příběhu postupně, přesto však s citlivým a napínavým odhalováním, začínají spojovat. Brutální vražda malého chlapce s podivným pachatelem zavede detektiva Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn) a jeho tým na stopu stejně pozoruhodných masakrů. Když se do vyšetřování vloží soukromé očko Holly Gibneyová, nabere pátrání nezvyklou podobu. Racionální detektiv, který nemá pochopení pro nevysvětlitelné věci vs iracionální výsledky vyšetřování, vás neustále udržují v napětí a zvědavosti: jak to asi bude dál a která rovina problémů zvítězí?

Jak dopadne vysvětlení zdejší tragédie? Kdo za tím vším doopravdy stojí? Seriál si dává záležet na tom, aby nic neodhalil příliš brzy a divák byl neustále v očekávání ještě záhadnějšího zvratu! A právě tento přístup se filmařům vyplatil a bezesporu zaujme každého, kdo si na podobný druh zábavy potrpí. Přestože nemám ve zvyku se tomuto žánru oddávat příliš často, bylo mi potěšením Outsidera zhlédnout a podělit se s vámi o tyto dojmy. 

Závěrem dodám, že herecké výkony vedlejších rolí jsou stejně úžasné jako u hlavních protagonistů a tento příběh, kombinující krimi s hororem, má oprávněně vysoká hodnocení jak na ČSFD (75%), tak na IMDB (7,9). Já bych se např. 80 bodů ze 100 dát rozhodně nebál! 

Viděli jste seriál také? Jak se Vám líbil? Napište do komentářů pod článkem nebo zavolejte na čtenářskou linku a nechte vzkaz na našem záznamníku! 

Zdroj: vlastní Foto: HBO

Jak se Vám líbil tento článek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. Celkem hlasů: 1

Zatím nikdo nehodnotil.

3 reakce na “The Outsider

    1. Máte pravdu, občas tam byly momenty, které mi přišly až moc zvláštní, ale chápu, že to byl patrně záměr! 🙂 Snad můj tip nezklame ani diváka, který seriál ještě neviděl a podobný žánr mu nevadí.

Napsat komentář