Načítám ...

Pivománie #26

Když se ke mě dostala publikace o pivovarech, kterých je v Česku více než 500, řekl jsem si, že by bylo rozhodně lepší získávat nové zkušenosti a rozšiřovat pivní obzory nejen teoreticky, ale také prakticky. A tak jsem v roce 2020 začal na sociálních sítích zveřejňovat své dojmy z piv, které se do mých rukou dostávají nejrůznějšími cestami – od kolegů z práce, přátel a známých, nebo díky návštěvě konkrétního kraje. 

A protože si této mojí aktivity na Facebooku všiml také redaktor těchto stránek a zároveň můj kamarád z místa bydliště Michal, byl jsem osloven s nabídkou spolupráce, kterou jsem rád přijal. Společně věříme, že tento unikátní seriál osloví každého, koho pivní kultura v naší zemi alespoň trochu zajímá. 

Každý díl vám nabídne tři kousky, které jsem vyzkoušel a popsal v krátkém komentáři. Hodnocení je vždy založené na mých osobních chuťových preferencí a pokud máte zážitek z ochutnání vybraného moku více či méně odlišný, nestyďte se jej napsat do komentářů pod článkem. Každý úhel pohledu, nebo lépe řečeno chuti, se počítá! 

KYNŠPERSKÝ ZAJÍC | no. 76

Opět děkuji chlapům z pivkodomu.cz za kousek z Kynšperka nad Ohří – Kynšperský Zajíc 12°, 5,0%. Z historie se dozvídám vznik pivovaru 1595, po druhé světové válce byl zkonfiskován a zrušen. Novodobá historie se však otevírá rokem 2011, kdy se zde opět začalo vařit pivo. Etiketa zvláštní, jednoduchá, leč zajíc je spíše abstraktní. Po otevření je cítit chléb a slad. Po nalití barva moku světlého čaje, pěna nažloutlá, hustá a drží. V chuti pak cítím karamel a přezrálé jablko. Ocásek sladký, po ukrknutí nic. K tomuto dílu bych si uměl představit třeba zavináče! A závěrem? Toto pivko patří do kategorie sladších, s téměř žádnou hořkostí. Etiketa až úsměvná, ale pivko mám v petce. Za mě jde o průměr.

KAMENICKÁ 12 | no. 77

Dále mám připraveno pivko z pomezí kraje Jihočeského a Vysočiny, z města na úzkorozchodné dráze (760mm) Kamenice nad Lipou. Jak chutná jejich Kamenická 12°, 5,2%? Pivo se v tomto městě vaří od 15. století, leč v roce 1947 byl pivovar znárodněn a ihned uzavřen. Novodobá historie začíná rokem 2016. Etiketa opět jednoduchá, s podtóny pivních sudů. Zátka však bez potisku. Po otevření cítím chmel a malinko ječmen. Po nalití barva moku kalně zlatavá, pěna bílá, hustá a drží. V chuti pak poznávám až nádech květinového medu a slupky z mandlí. Ocásek hořký, po ukrknutí citrusy. K tomuto dílu bych si dal například pečenou rybu. A závěrem? Po dlouhém shánění se nakonec poštěstilo. V regále dosti nenápadná lahev. Obsah pak výrazně hořký, což by mohlo někoho odradit. Ale já rozhodně doporučuji!

MALEŠOV | no. 78

Závěrem ještě kousek z městyse Malešov a jejich 14 India Pale ALE 14°, 6%. Pivovar leží mezi Kutnou Horou a Uhlířskými Janovicemi, kde se povedlo zachránit tvrz z 16. století. Rokem 2002 začíná kolotoč všech prací, jak se záchranou, tak i s umístěním pivovaru. Etiketa opět více než jednoduchá, přesto celkem výrazná. Po otevření cítím citrusové plody a malinko zetlelou trávu. Po nalití barva moku kalně jantarová, pěna žlutavá, hustá a drží. V chuti pak poznávám silnou hořkost, slad, malinko pryskyřici. Ocásek temně hořký, po ukrknutí citrusy. K tomuto pivku bych si s chutí dal bublaninu, snad i rebarborový koláč se žmolenkou. Na závěr nesmím opomenout jejich motto a to: “Přátelský pivovar”. Po pravdě toto pivko je pro hodně velké fajnšmekry – silné a hořké! Klasická dvanáctka z Malešova byla rozhodně lepší, tohle je opět jen průměr. 

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, pixabay.com

Napsat komentář

YouTube player