Načítám ...

Novinky v iOS 17

Pravděpodobně už letos na podzim se dočkáme nové verze operačního systému iOS. Ponese číslovku 17 a my se dnes podíváme na ty nejzajímavější novinky, které odhalil poslední Apple event a také beta testování v posledních měsících. Jaké nové funkce budeme mít k dispozici a dožene iPhone v některých problematických aspektech konkurenční Android? 

Ano, mám teď na mysli zejména nedostatečnou, ba přímo žalostnou úroveň historie volání, kterou jsem mj. popsal ve svém příspěvků iOS nebo Android? Dobrá zpráva je, že právě tato část iOS by měla být konečně upravena, aby odpovídala standardním potřebám většiny uživatelů, přestože se o této zásadní změně téměř vůbec nemluví. Jakoby novináři a influenceři nechtěli příliš upozorňovat na tento dlouhodobý Apple průšvih. 

Co se ale zásadních novinek týče, blíží se např. vzkazy ve FaceTime a tzv. živá hlasová schránka. Pokud vám druhá strana během FaceTime vytáčení hovor nebere, bude možné v iOS 17 jednoduše zanechat vzkaz, a to dokonce nejen v podobě audia, ale také videa. Volaný si pak může vzkaz přehrát, až bude mít čas, nebo rovnou zavolat zpět. FaceTime video nově také nabídne gesta, kdy půjde rukama znázornit například srdíčko a ve videu se pak objeví vizuální efekt létajících srdcí.  Živá hlasová schránka zase převede hlas na text, ale protože nebude k dispozici v českém jazyce, nebudu se o ní ani rozepisovat. S ohledem na tuto skutečnost se obávám, že se ani letos nedočkáme hlasového asistenta Siri v češtině. Hanba! 

Když už jsme u té Siri, pokud ji používáte, zřejmě znáte dobře důležitou frázi „Hey Siri“. V nové verzi operačního systému už v této podobě nebude nutná a ve výchozím stavu bude reagovat i na oslovení „Siri“. Pokud by vám tento způsob interakce nevyhovoval, bude možné zůstat u původního oslovení. Velmi mě potěšila možnost zadat asistence více úkolů naráz, abychom ji nemuseli pokaždé zdlouhavě vyvolávat a otravovat. Tahle změna bude zcela jistě praktická! 

Další novou funkcionalitou je tzv. NameDrop, díky kterému si mohou uživatelé iPhonu, případně také Apple Watch, velmi snadno vyměnit kontakty tím, že k sobě vzájemně přiblíží své telefony. Umím si představit, jak skvěle tato funkce může fungovat na pracovních schůzkách, kde si tímto jednoduchým způsobem předáte kontakt např. s budoucím klientem. Apple tak rozšířil službu AirDrop pro sdílení souborů na NameDrop pro sdílení vizitky. 

Když se v iOS objevily inteligentní výstřižky, které poznají objekty na obrázku, byla to učiněná magie! Apple se rozhodl tuto funkci posunout na další level a z těchto výstřižků vám umožní přidat si vlastní samolepky a vytvořit si sadu originálních doplňků pro vaše zprávy. Tzv. stickers bude možné získat také z videa. Zajímavé je, že tyto samolepky půjde použít i v aplikacích třetích stran. 

Přinejmenším rozpačité dojmy mám pak z funkce, kterou Apple pojmenoval jako „Check-In“. Má sloužit jako upozornění, v rámci iMessage, pro vaše blízké, že jste dorazili v pořádku na určité místo. V případě, že si v cíli „checknete“, blízké kontakty dostanou notifikaci, že jste tam. Takto lze oznámit i případné zpoždění. Pokud by nastaly komplikace, vaše kontakty si mohou nechat zobrazit vaši polohu, stav signálu či baterie, aby věděli co se vlastně děje. Check-In je tedy taková šetrnější metoda pro sdílení polohy, než nabízí aplikace Najít. A z tohoto pohledu je to vlastně zajímavé řešení. Uvidíme, jak se osvědčí v praxi. 

Další oblastí, kde má Apple ještě co dohánět za konkurenčním prostředím jsou widgety. Do iOS se sice před nějakým časem plnohodnotné widgety přeci jen dostaly, ale doposud byla jejich funkce pouze informativní a nebylo možné s nimi aktivně pracovat. Po kliknutí na widget jste byli přesměrováni do konkrétní aplikace. iOS 17 přinese tzv. aktivní widgety, které vám konečně umožní manipulovat s jejich obsahem i bez nutnosti otevírání aplikace. Zejména v případě úkolů či chytré domácnosti mi aktivní widgety dávají velký smysl! 

Oproti tomu nový režim pohotovosti mi, jako uživateli, který nepoužívá nabíječku ve stojánku, tak velký smysl nedává. Jde o to, že jakmile se telefon umístí do stojánku s nabíječkou a přetočí se do landscape režimu, změní se grafika úvodní obrazovky, která nabídne např. hodiny s kalendářem, galerii vybraných fotek či vzpomínek apod. K dispozici je rovněž noční režim, který upraví jas telefonu a grafiku přepne do červené, aby se na nočním stolku tento doplněk lépe a především nerušeně vyjímal. 

To, že Apple nabídne offline verzi svých map teprve v nadcházející aktualizaci je bezpochyby velká ostuda, protože něco takového je u jiných mapových aplikací již delší dobu standard. Přesto je dobré zmínit, že se něčeho takového konečně dočkáme také v iOS 17. Fungovat to bude tak, že v mapách zakliknete město či libovolný bod zájmu a z následné kontextové nabídky vyberete možnost stažení map offline. Pak už jen nastavíte výseč lokality, kterou chcete uložit přímo do zařízení pro použití bez internetu.

Na moderní interaktivní deníček zvaný Journal jsem opravdu zvědavý. Bude v něm totiž možné pomocí fotek, textu, hudby, nebo dokonce zvukových nahrávek zaznamenat důležité životní momenty, přičemž takový obsah bude samozřejmě šifrován a uložen výhradně lokálně na zařízení a nebude k němu mít přístup ani Apple. Tato aplikace v beta testování chyběla, takže bližší podrobnosti známé zatím nejsou. 

Chcete se pokusit sledovat své duševní zdraví formou otravných dotazníků, které bude nově generovat aplikace Zdraví? Jak je libo! Telefon začne pomocí přehledné grafiky zjišťovat, jak se zrovna cítíte a co případný stav ovlivňuje. Díky těmto údajům se pak bude snažit pomáhat vám zlepšit duševní pohodu. Já se asi o svoji duševní pohodu pokusím raději starat sám, i když je fajn, že tuhle možnost s iOS 17 získávám a třeba ji ze zvědavosti také vyzkouším. 

Jako mnohem přínosnější, i když asi ne tolik pro duševní zdraví, vnímám vylepšený SharePlay, který nyní pohodlně vyvoláme přiblížením dvou iPhonů k sobě. Když svůj telefon s přehrávaným obsahem a podporou SharePlay přiložíte k jinému, objeví se automaticky výzva, zda se chcete propojit. Díky tomu můžete synchronizovat stejné video či poslouchat stejnou hudbu. 

Neméně přínosné je pak nové sdílení přístupových údajů. Tato šikovná novinka nabídne, v rámci iOS Klíčenky, bezpečné sdílení hesla s důvěryhodnými kontakty, což se může hodit zejména u společného přístupu k důležitým službám či webovém obsahu. Do Klíčenky bude také možné integrovat i přístupové údaje z jiných zdrojů jako například 1Password či z prohlížeče Chrome. 

Nových funkcí bude v iOS 17 mnohem více, ale já se pokusil vybrat, alespoň za mě, ty nejdůležitější. Pokud víte o nějaké další podstatné změně, určitě mi nechte komentář pod článkem. Budu se těšit na vaše příspěvky a názory! 

Zdroj: vlastní Foto: Apple.com

Napsat komentář

YouTube player