Načítám ...

AI Pin – nahradí mobilní telefon?

Nahradí AI Pin mobilní telefon? Na tuto otázku existuje jednoduchá a přímá odpověď: nenahradí. Alespoň takhle vnímám nejpodivnější elektroniku dneška s názvem AI Pin já. Americký start-up Humane představil svůj první produkt v minulém týdnu a stojí za ním zejména bývalý Apple designer Imran Chaudhri. Jedná se o nositelnou elektroniku postavenou na AI. 

A právě skutečnost, že AI Pin využívá ke svému fungování umělou inteligenci, můžeme vnímat jako skvělý nápad, ale současně jako bezpečnostní riziko. Veškeré informace, které vyplývají z interakcí mezi uživatelem a zařízením, jsou zároveň zpracovávané na serveru společnosti a to je z hlediska ochrany soukromí první varování. Přestože některé funkce probíhají přímo na zařízení, velká část dat je spojena s uživatelským profilem online. Je tedy na vás, jakou důvěru v AI Pin vložíte. 

Zařízení se má zároveň učit z toho, jak jej používáte a na základě této zkušenosti pak generuje co nejlepší odezvu. AI Pin nelze aktivovat bez přímé interakce uživatele, takže ve výchozím nastavení neposlouchá ani nenahrává. Když je aktivní kamera nebo mikrofon, objeví se barevný indikátor, který dává ostatním lidem okolo vědět, že se Ai Pin právě používá. Takové řešení je naprosto v pořádku. Osobně totiž považuji za velmi důležité, aby naše okolí vědělo, že není předmětem tajného monitorování. 

Designově působí Ai Pin velmi elegantně, se zaobleným obdélníkovým tvarem vypadá jako nenápadný doplněk oblečení. Vyroben je z hliníku a dodává se ve třech barevných variantách. Disponuje touchpadem Gorilla Glass a také „optickou snímací kapslí“, 3D hloubkovým senzorem a čipem Qualcomm Snapdragon. 

Uvnitř pak najdeme laserový projektor, umožňující promítat informace do ruky, přesněji do dlaně uživatele.  Na samotném zařízení totiž není standardní displej. Humane nazývá svůj laserový projektorový systém „Laser Ink Display“. Interakci s laserovým inkoustovým displejem lze provádět otáčením a nakláněním ruky. Výběr položky se pak provádí klepnutím prstem, což vypadá velmi podobně jako nová funkce Apple Double Tap u poslední generace Apple Watch. 

Dotykem a mluvením se aktivuje „Ai Mic“. Zařízení tedy odpovídá na otázky a pomáhá uživatelům s hledáním informací, včetně podrobností, které jste již řešili. Přehrává hudbu prostřednictvím tzv. „Personic Speaker“, který kolem nositele vytváří “bublinu” zvuku. Ai Pin neobsahuje žádné aplikace, všechny akce a funkce jsou přístupné výhradně prostřednictvím AI.

Vestavěný 13megapixelový ultra širokoúhlý fotoaparát lze použít k pořizování fotografií a videí, a to buď dvojitým klepnutím dvěma prsty, nebo hlasovým příkazem. Fotografie lze prohlížet pomocí webového rozhraní, které vývojáři nazývají “Centrum”. Centrum rovněž obsahuje vytvořené poznámky, poslouchanou hudbu, připomínky a mnoho dalšího. Veškerý pořízený obsah je tak dostupný pouze online. 

Jsem přesvědčený, že AI Pin rozhodně nebude masovou záležitostí a už vůbec nebude důvodem k tomu, abychom přestali používat klasický mobil. Interakce s telefonem, na jehož displeji jsme schopni okamžitě pracovat s dostupným obsahem, je nenahraditelná. V dnešní době používáme chytré telefony k procházení internetu, vyřizování e-mailů, používání sociálních sítí a spoustu dalšího, co nelze provádět pouze hlasovými pokyny. Jako virtuální asistent a doplněk k našemu smartphonu možná smysl dává, ale kdo bude vlastně cílovou skupinou nakonec ukáže pouze čas. 

U nás se zatím AI Pin pořídit nedá, ale s cenou okolo 20.000,- Kč a měsíčním poplatkem cca 550,- Kč za datové připojení, zřejmě nepůjde o hračku pro každého. Přinejmenším já si na tento produkt zálusk rozhodně nedělám. 

Zdroj: vlastní, Humane Foto: Humane

Napsat komentář

YouTube player