Načítám ...

Apple a tajná AI laboratoř v Evropě

Společnost Apple získala desítky odborníků na umělou inteligenci z Googlu a vytvořila “tajnou evropskou laboratoř” v Zürichu. Ta bude, podle zpravodajského portálu Financial Times (dále FT), hostit tým zaměstnanců pověřených vytvářením nových modelů a produktů umělé inteligence.

Na základě analýzy profilů na LinkedIn, provedené FT, získal Apple od roku 2018 nejméně 36 specialistů z Googlu, když k sobě přetáhl Johna Giannandreu, který se stal hlavním výkonným pracovníkem pro AI. 

Hlavní tým pro umělou inteligenci Applu sídlí v Kalifornii a Seattlu, ale společnost nedávno rozšířila kanceláře věnované práci s umělou inteligencí ve švýcarském Zürichu. Předpokládá se, že akvizice místních startupů s umělou inteligencí FaceShift (VR) a Fashwell (rozpoznávání obrazů) ovlivnila její rozhodnutí postavit v tomto městě tajnou výzkumnou laboratoř známou jako “Vision Lab”.

Podle zprávy zaměstnanci sídlící v laboratoři se podíleli na výzkumu Applu do podkladové technologie, která pohání chatbot ChatGPT od OpenAI a podobné produkty založené na velkých jazykových modelech. Zaměřovali se na návrh pokročilejších modelů umělé inteligence, které zahrnují textové a vizuální vstupy k vytváření odpovědí na uživatelské dotazy.

Zpráva naznačuje, že nedávná práce Applu na velkých jazykových modelech je přirozeným výsledkem snahy o přepracování hlasového asistenta Siri během poslední dekády: 

Společnost si dlouho byla vědoma potenciálu “neuronových sítí” – formy umělé inteligence inspirované způsobem, jakým interagují neurony v lidském mozku a technologie, která je základem průlomových produktů, jako je ChatGPT.

Chuck Wooters, odborník na konverzační umělou inteligenci a velké jazykové modely, který se připojil k Applu v prosinci 2013 a pracoval na Siri po téměř dva roky, řekl: “Během doby, kdy jsem tam byl, jedním z tlaků, který se odehrával v týmu Siri, byl přechod na neuronovou architekturu pro rozpoznávání řeči. Už tehdy, před tím, než velké jazykové modely vzrostly, byli obrovskými zastánci neuronových sítí.”

V současnosti zahrnuje vedoucí tým pro umělou inteligenci Applu významné bývalé osobnosti z Googlu, jako je např. Giannandrea, bývalý šéf Google Brain, který je nyní součástí DeepMind. Samy Bengio, nyní vedoucí výzkumu AI a ML v Applu, byl také dříve vedoucím vědeckým pracovníkem v oblasti umělé inteligence ve společnosti Google. Stejně tomu je i u Ruominga Panga, který řídí tým Applu označený jako “Foundation Models”, zaměřující se na velké jazykové modely. Pang dříve vedl výzkum rozpoznávání řeči AI v Googlu.

V roce 2016 Apple zakoupil Perceptual Machines, společnost pracující na generativní umělé inteligenci v oblasti zobrazování, založenou Ruslanem Salakhutdinovem z Carnegie Mellon University. Salakhutdinov je označován za klíčovou postavu v historii neuronových sítí a studoval na University of Toronto pod “kmotrem” této technologie, Geoffreyem Hintonem, který odešel z Google vloni s obavami o nebezpečí generativní umělé inteligence.

Salakhutdinov pro FT řekl, že jeden důvod pomalého uvedení umělé inteligence Applu byla tendence jazykových modelů poskytovat nesprávné nebo problematické odpovědi: “Myslím, že jsou jen trochu opatrní, protože nemohou uvést něco, co by nemohli mít plně pod kontrolou,” uvedl.

Předpokládá se, že iOS 18 bude zahrnovat nové generativní funkce umělé inteligence pro Siri, Spotlight, Shortcuts, Apple Music, Messages, Health, Keynote, Numbers, Pages a další aplikace. Tyto funkce mají být poháněny vlastními velkými jazykovými modely Applu, i když se také říká, že Apple jedná o partnerství právě s Googlem, OpenAI či Baidu.

První pohled na funkce umělé inteligence, které Apple plánuje, by měl přijít za necelý měsíc, kdy bude ‌iOS 18‌ debutovat na konferenci Worldwide Developers Conference, která začíná 10. června!

Zdroj: macrumors.com Foto: DALL-E 3

Napsat komentář

YouTube player