Apple a xrProOS

WWDC je za dveřmi a vypadá to, že Apple stále tajně podává žádosti o ochranné známky, které by mohly souviset s dlouho očekávaným AR/VR headsetem. Jak upozornil Joe Rossignol z webu MacRumors, delawarská společnost “Deep Dive LLC” podala, dle online záznamů, žádost o ochrannou známku “xrProOS” ve stylizaci fontu SF Pro od Applu. K tomuto kroku došlo 18. května v Argentině, Turecku a na Filipínách. Stejná společnost pak v minulém měsíci podala také žádost o ochrannou známku “xrOS” ve stejném fontu v Novém Zélandu. Je velmi pravděpodobné, že za těmito žádostmi stojí přímo Apple, který se snaží chránit své intelektuální vlastnictví související s headsetem. XR je totiž zkratka pro “Extended reality” tedy rozšířenou realitu.

Je zajímavé, že společnost Deep Dive LLC podala také žádosti o ochrannou známku xrProOS v Austrálii, Novém Zélandu a Spojeném království, avšak tentokrát bez stylizace ve fontu SF Pro. Podle dosutpných záznamů společnost poprvé podala žádost o ochrannou známku v Jamajce. Apple přitom velmi často vybírá právě Jamajku jako místo, kde podává žádosti o ochranné známky související s budoucími produkty. Zdejší země totiž nemá vyhledávatelnou online databázi ochranných známek, což kalifornské korporaci pomáhá udržovat své plány v tajnosti.

Název xrProOS je zcela nový a dosud nebyl nikde zaznamenán. Zatím však není jasné, jak Apple toto jméno plánuje využít, pokud vůbec. Mark Gurman z Bloombergu naznačil, že operační systém headsetu od Applu by mohl nést název xrOS. Je tedy otázkou, jak souvisí název xrProOS s reálnými plány společnosti. Gurman také spekuluje, že headset by mohl nést jméno “Reality Pro”, a xrProOS by tedy znamenalo součást značení “Pro” verze, pokud by se tedy skutečně použilo. Nicméně je také možné, že Apple chce pouze zajistit a pokrýt všechna možná jména, která by mohla souviset s budoucím záměrem vstoupit na trh s rozšířenou či virtuální realitou, bez konkrétního záměru na využití značky xrProOS.

Kromě xrProOS byly podány žádosti o další ochranné známky, které by mohly souviset s headsetem od Applu. Mezi ně patří jména jako například Reality One, Reality Processor, Optica a Deep Screen. Tyto žádosti byly podány společností “Immersive Health Solutions LLC”, která je zjevně další firmou spojenou s Applem. Je však nejasné, zda se některé z těchto jmen skutečně použijí pro očekávaný headset.

Společnost Apple by měla představit AR/VR headset a související nástroje pro vývojáře během svého klíčového přednáškového projevu na WWDC již 5. června 2023. Následně se předpokládá, že headset bude uveden na trh během druhé poloviny letošního roku. Očekává se, že zařízení kombinuje funkce virtuální a rozšířené reality a bude ovládáno sledováním rukou a očí. Cena headsetu se odhaduje přibližně na 3 000 USD ve Spojených státech a pravděpodobně bude vyžadovat externí baterii.

Apple zjevně vyvíjí značné úsilí, aby si zajistil ochranné známky související s AR/VR headsetem, ať už se jedná o xrProOS nebo další potenciální jména. Je však stále nejasné, jak přesně plánuje tyto ochranné známky využít a jaké inovace a funkce nám v AR/VR headsetu přinese. Je samozřejmě také možné, že se může jednat pouze o předběžné opatření k zajištění práv do budoucna. Stejně jako všichni příznivci jablečného světa také i já s napětím očekávám WWDC a jsem zvědavý, k jakému odhalení nakonec dojde. Veškeré informace pak naleznete také na našich stránkách! 

Zdroj: macrumors.com Foto: pixabay.com

3 thoughts on “Apple a xrProOS

    1. To jsem bohužel taky zaznamenal, ale uvidíme, jak to nakonec vlastně dopadne. 🙂

Napsat komentář

YouTube player