Načítám ...

Apple představil nové iPady Air a Pro

Apple představil minulý týden nové iPady. Květnová keynote, kterou jsem v úterý 7. 5. s nadšením sledoval, přinesla velkou změnu především pro iPady Air. Nově bude totiž k dispozici ve dvou velikostech displeje: 11″ a 13″, přesněji řečeno 10.9″ a 12.9″. Pokud jste, stejně jako já, patřili mezi uživatele, kteří by rádi větší displej, ale nevyplatí se jim, pouze kvůli tomu, investovat do výkonnějšího iPadu Pro, třinácti palcový iPad Air je teď ideální řešení! Je to stejná situace jako v případě iPhonu 15 Plus, kdy si uživatelé mohou konečně dopřát větší displej, při nižší ceně zařízení. Upřímně, ne každý potřebuje či využije “Pro” výkon. Tohle je zkrátka potřeba ocenit!

iPad Air navíc již disponuje procesorem M2, takže pokud byste náhodou přecházeli např. ze starší řady s čipem A14 Bionic, kterou mám já (iPad Air 4. generace – moje recenze zde), rozdíl bude patrný a takový upgrade může dávat smysl. Osobně zvažuji třinácti palcovou variantu nového iPadu, ale ještě si nejsem úplně jistý, zejména kvůli vyšší hmotností (menší varianta mého původního iPadu váží 460 g, nový už je na 617 g).

Když už jsme u té hmotnosti, je trochu zvláštní, že nová verze 13″ iPadu Pro je o 38 g lehčí, než stejná velikost iPadu Air. V tomto případě Apple výrazně mění strategii u řady Pro, jejíž výsadou se stává, kromě extrémního výkonu a podstatně lepší kvality displeje, také nižší hmotnost a tloušťka, která se zmenšila na neuvěřitelných 5,1 mm! 

iPady Pro mají aktuálně, jako první produkt v portfoliu společnosti Apple, nové čipy M4. Zatím byly nové procesory uváděny na trh společně s počítači Mac, ale tentokrát jsme se dočkali překvapivě nejprve u iPadů. M4 má nově 9 CPU jader, 10-jádrové GPU a samozřejmě také 16 jader Neural Engine pro výpočty spojené se strojovým učením a umělou inteligencí. Tento čip má pasivní grafitové chlazení a k odvodu tepla pomáhá i samotné logo nakousnutého jablka na zádech iPadu, které je nově měděné. 

Velkou změnou u iPadu Pro je také zobrazovací jednotka, kterou nově tvoří dva OLED panely v jednom. Nabídnou vysoké rozlišení 2420 × 1668 pixelů respektive 2752 × 2064 v případě většího modelu. Apple jej marketingově označuje jako Ultra Retina XDR a zásadním parametrem je zde především vysoký jas, který je v maximu až 1600 nitů v případě HDR, ale nově i 1000 nitů u klasického obsahu. Za to vděčí iPady právě spojení dvou OLED panelů. Funkce ProMotion, která zajišťuje 120Hz obnovovací frekvenci pro plynulý obraz, je samozřejmostí.

Poněkud kontroverzním krokem se mi jeví možnost zakoupení skla s nano texturou pro snížení odlesků a lepší čitelnost. Tuto variantu lze totiž vybrat jen v případě, že zvolíte konfiguraci od 1 TB. Zároveň bych se trochu obával údržby tohoto povrchu, ale určitě je to zajímavá novinka pro každého, kdo nemusí řešit finance a má raději matný displej. 

Do nabídky nových doplňků se od minulého týdne dostává také zcela nová klávesnice Magic Keyboard, která je ovšem kompatibilní pouze s iPady Pro, což je za mě trochu škoda. Apple představil ještě nové dotykové pero Apple Pencil Pro, které by pro změnu mělo být kompatibilní i s iPadem Air. Tady je situace s výběrem té ideální kombinace zařízení zbytečně komplikovaná, ne-li vyloženě matoucí a Steve Jobs se při úterní prezentaci novinek, musel jistě několikrát obracet v hrobě. 

Zdroj: vlastní, Apple Foto: Apple.com

Napsat komentář

YouTube player