Načítám ...

Apple Vision Pro a pro koho jsou?

Minulý týden nám společnost Apple v závěru prvního dne konference pro vývojáře WWDC 2023 představila produkt, který vyvolává bouřlivé a často velmi odlišné reakce. Jedni jsou přímo nadšeni a tvrdí, že jde o novou technologickou revoluci srovnatelnou s představením prvního iPhonu, druzí jsou naopak velmi skeptičtí a nešetří kritikou. O jakou novinku jde? Jsou tu totiž brýle pro mixovanou realitu Vision Pro. Technicky vzato vlastně teprve budou, protože s jejich prodejem začne Apple až začátkem příštího roku a to pouze ve Spojených státech. Evropa a potažmo my, se dočkáme pravděpodobně mnohem později.

Nicméně bych se s vámi rád podělil také o svůj názor na produkt, který může změnit vnímání rozšířené a virtuální reality a předem upozorňuji, že své dojmy rozhodně neopírám pouze o jediné prezentační video, kterým Apple své Vision Pro uvedl. Během uplynulého týdne jsem se snažil získat co nejvíce informací, které nabídli ti, kteří již měli možnost si tyto brýle vyzkoušet přímo v sídle Applu. Takovou příležitost měla nejen velká média jako např. Wall Street Journal, nebo televizní stanice typu ABC, ale také tvůrci obsahu na YouTube. Jaké jsou první zkušenosti s Apple Vision Pro a kdo bude cílovou skupinou první generace těchto brýlí? 

Ještě než se na tuto otázku pokusím odpovědět, je potřeba si uvědomit, co Vision Pro vlastně znamenají a jak se Applu podařilo vstoupit na trh s rozšířenou a virtuální realitou. Je totiž zřejmé, že z pohledu technických parametrů a toho, co všechno brýle umí, jde zatím o nejlepší produkt svého druhu a uvedu hned několik konkrétních příkladů:

1/ Na rozdíl od konkurence tyto brýle nepotřebují žádné dodatečné zařízení pro ovládání a prostředí operačního systému visionOS reaguje na pohyb očí, gesta rukou a hlas. Už jen tato skutečnost zásadně mění zážitek z používání zařízení.

2/ Brýle fungují jako samostatná jednotka a ke svému provozu nepotřebují připojený počítač nebo jiné zařízení.

3/ Rozlišení v obou zobrazovacích jednotkách je pro obě oči mnohem vyšší, než má konkurence (až 23 milionů pixelů a 4K obraz pro každý displej). 

4/ Interakce okolí s uživatelem, který používá Vision Pro, bude umožňovat rozlišit, jestli vás daná osoba vidí, nebo je naplno ponořena do virtuální reality – přední displej buď promítá vaše oči v případě, že používáte rozšířenou realitu a své okolí vidíte, nebo signalizuje vaši uzavřenost ve zcela virtuálním světě, když své okolí nevidíte. Funkce EyeSight potom zajistí, aby se osoba přibližující do vašeho prostoru, včas objevila opět v rámci vaší rozšířené reality.

5/ Headset umožní pořizování fotek a videa ve 3D. Vaše vzpomínky tak ožijí přímo v prostoru před vámi a nabídnou intenzivní zážitek z jejich prohlížení.

6/ Majitelé dioptrických brýlí si budou moci nechat vyrobit kvalitní čočky od německé společnosti Carl Zeiss přímo do optické soustavy ve Vision Pro. 

Samozřejmě, že mi neunikly ani komentáře týkající se hmotnosti brýlí nebo dvouhodinové výdrže power banky, která je externě připojena kabelem a jistě nejde o bezvýznamné postřehy. Na druhou stranu se do prvního testování nemusely promítnout všechny aspekty zařízení, včetně jeho alternativního uchycení na hlavě pomocí dalšího popruhu, nebo skutečnost, že k objednání brýlí se bude využívat 3D scan obličeje pro ideální ergonomii jednotlivých uživatelů. Výrobní proces by snad stále mohl ty nejzásadnější výhrady zohlednit, aby byl výsledný produkt na ostrý start připravený ještě lépe. 

Apple představil jedinečnou technologii, ve které najdeme údajně až 5000 patentů. Než se tedy začneme dívat na cenu za kterou se brýle budou prodávat, je nutné si uvědomit, že jde o variantu Pro – s tou nejlepší výbavou, kterou byli inženýři z Applu do svého zařízení schopni dát. Cena 3500,- USD vlastně není tak vysoká pro ty, kteří budou mít o Vision Pro v první fázi zájem především – tedy vývojáři a movití fanoušci nových technologií, chcete-li geekové. Pro většinu běžných uživatelů zůstanou, zejména z ekonomického hlediska, nezajímavé či nedostupné. 

Věřím však tomu, že Apple díky své první generaci headsetu Vision Pro otevírá dveře budoucnosti, ve které zcela jistě najdeme další velmi zajímavý vývoj a pravděpodobně i jiné, cenově mnohem přijatelnější varianty. A stejně jako dnes máme MacBook Pro a MacBook Air, nebo iPhone SE, iPhone, iPhone Pro a Pro Max, mohou mít i brýle více modelů, přestože otázkou zůstává, kde hledat místo pro kompromisy ve výbavě a funkcionalitě. 

Apple však na svých stávajících produktech ukázal, že kompromisy dělat umí, aniž by výrazně zhoršil uživatelský zážitek a pro každý typ zákazníka dokáže připravit kvalitní produkt. Držím tedy Vision Pro a jejich budoucnosti palce a jsem přesvědčený, že je čeká úspěch. Nechci spekulovat, jak velký bude, ani jak dlouho vydrží, ale jisté je, že posune vnímání rozšířené a virtuální reality o velký kus dopředu a změní tržní prostředí v tomto segmentu. Přinejmenším tím, že se řada výrobců bude patrně inspirovat novým přístupem a možnostmi Vision Pro.

Zdroj: vlastní Foto: Apple.com

Napsat komentář

YouTube player