Načítám ...

WWDC 2023

Celý technologický svět již několik týdnů netrpělivě očekával vývojářskou konferenci WWDC 2023 kalifornské společnosti Apple, která proběhla v pondělí 5. června od 19 hodin našeho času. Nejvíce spekulací o revolučních novinkách, které by mohly být představeny, se točilo okolo rozšířené a virtuální reality. Také naši redakci zaujala informace o AR/VR headsetu, který by mohl využívat operační systém s označením xrOS či xrProOS. Konferenci jsme včera s nadšením sledovali i my, abychom se přesvědčili, která očekávání se naplní a která nikoliv. V následujícím shrnutí najdete ty nejdůležitější novinky! 

Po prvním reklamním videu věnovaném programování a úvodnímu slovu šéfa Applu Tima Cooka se představila nová verze MacBooku Air, který tentokrát nabídne 15,3“ displej s notchem. Pokud byla levnější varianta MacBooku pro někoho do této chvíle limitující z pohledu velikosti displeje, je tato zpráva bezpochyby potěšující. Další novinkou je pak nové CPU M2 ULTRA, které bude možné vybrat do konfigurace vylepšené verze Mac Studio. 

Po velmi dlouhé době byl dále představen nový Mac Pro, který rovněž nabídne CPU M2 ULTRA. Zaměřením cílí především na profesionální tvůrce. Designové řešení se drží předchozí generace a cenou začíná na 6999,- USD. Tímto krokem se Apple definitivně odstřihl od Intel procesorů a od tohoto okamžiku již používá ve všech nových produktech procesory Apple Silicon. 

Po představení Maců se pozornost upřela na novou verzi operačního systému pro iPhony: iOS 17. K jednotlivým kontaktům bude možné přiřadit speciální vizitku, která se bude zobrazovat během příchozího hovoru. Další nová funkce nabídne přepis obsahu hlasové schránky do textové podoby. V případě, že bude nahrána audio zpráva a odeslána pomocí iMessage, systém ji bude umět také převést na textovou podobu a nebude vyžadovat její poslech. Hlasová schránka bude nově dostupná také u FaceTime hovorů. 

Apple dále představil novou funkci AirDropu označenou jako NameDrop, která bude umět rozlišit sdílený obsah podle konkrétních osob. V části pro iOS 17 byla také uvedena vylepšená verze automatických oprav při psaní textu, kde má kalifornská společnost bohužel stále co dohánět. 

Journal je další novinkou, která by měla nabídnout osobní deník s využitím obsahu vašeho telefonu jako jsou fotky, poznámky apod. Tato nová aplikace na mě však působila stejně nevýrazně jako režim „Stand by“, který z iPhonu udělá hodiny s kalendářem na obrazovce „always on“ displeje. Drobných změn se také dočká iPadOS 17, ale žádné revoluční inovace se v tomto v případě bohužel neobjevily. 

Co nového přinese nová verze MacOS, která dostala jméno Sonoma? Především nové widgety, které bude možné přesouvat na různé části plochy, kde zůstanou v pozadí pod aktuálně spuštěnými aplikacemi. Vybrané widgety pak budou také funkčně spojené se svými mobilními variantami na iPhonu. Nový MacOS nabídne tzv. „Game mode“ pro lepší optimalizaci her. Herní segment dlouhodobě nepatří mezi priority společnosti a obecně nejsou hry na Apple produktech vnímány použitelně. 

AirPody nabídnou vylepšené tzv. adaptivní audio a vylepšení se dočká také AirPlay, které přináší režim AirPlay in hotels. Tato funkce se tak stane použitelná i mimo domácí síť a bude ji možné využít například i v hotelu s podporovaným vybavením. Velmi zajímavou novinkou je pak možnost pohodlného sdílení FaceTime hovorů na nové verzi tvOS. 

Co nového nabídne WatchOS 10, který přišel na řadu po první hodině WWDC 2023? Pomocí korunky bude možné zobrazovat a procházet aktivní widgety oblíbených aplikací. Některé ciferníky pak dostanou animace a Snoopy ve videu vypadal celkem roztomile. Topografické mapy dostupné pouze ve Spojených státech mě na Apple Watch opravdu nechávají klidným. Podpora lepšího mentálního zdraví zahrnuje mimo jiné také monitorování času stráveného na slunečním světle.

Ve 20:22 přišla konečně na řadu kultovní „One more thing…“! Velké finále tak patřilo AR/VR brýlím s názvem VisionPro! Rozšířená realita v podání Applu vypadá skvěle a použitelně. Ovládání pomocí jednoduchých gest bude bezesporu velmi pohodlné. Přepínat bude možné mezi rozšířenou a virtuální realitou. Funkce EyeSight potom zajistí, že když se k vám v režimu virtuální reality přiblíží nějaká osoba, zobrazení nabídne část reálného prostředí s dotyčným před vámi. Ukázka ve videu vypadala bezesporu zajímavě! 

Brýle navíc disponují také 3D kamerou, kterou bude možné zachytit svět před vámi. Sledovat bude možné samozřejmě také 3D filmy. VisionPro bude pohánět operační systém visionOS a procesor s označením R1, společně se známým CPU M2. 

OpticID je ekvivalentem k FaceID známého z iPhonu a bude zajišťovat soukromí a zabezpečení celého zařízení, které v sobě skrývá technologie s 5000 patenty! VisionPro budou stát 3499,- USD a očekávají se na začátku příštího roku, zatím pouze ve Spojených státech. 

Zdroj: vlastní Foto: Apple.com

Napsat komentář

YouTube player